Co słychać w Stanach? Inflacja w USA spadła do 6%.

Flaga USA
J2T Trade

Sytuacja wrzała podczas poniedziałkowego dnia handlowego. Inwestorzy walczyli między obawami o stan gospodarki, a nadzieją o brak podwyżki stóp procentowych w marcu. Spójrzmy na to, co jeszcze działo się wczoraj w USA. Dziś uwaga skupia się na raporcie inflacyjnym. Według danych z przed chwili, inflacja w USA spadła do poziomu 6%. Zapraszamy na artykuł z serii „Co słychać w Stanach?

Akcje First Republic Bank spadły o ponad 60%

Obawy związane ze skutkami upadku Silicon Valley Bank (SVB) znalazły upust na akcjach innych banków. Szczególnie na giełdzie w Nowym Jorku stracił wczoraj First Republic Bank. Jego akcje spadły o ponad 60%. Inwestorzy podważyli słowa prezesa tego banku. Wczoraj mówił on, że „pozycje kapitałowe i płynnościowe First Republic są bardzo silne, a jego kapitał pozostaje znacznie powyżej regulacyjnego progu dla dobrze skapitalizowanych banków”.

Nie ma bailoutu – mówi Biały Dom

Sekretarz prasowy Białego Domu, Karine Jean-Pierre zaznaczyła wczoraj, że środki podjęte w działaniach w związku z upadkiem SVB nie stanowią bailoutu. Urzędnik wyraźnie podkreśliła, że „nie jest to rok 2008”. Sekretarz wyjaśniła, że Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) korzysta z Funduszu Ubezpieczeń Depozytów. Jest on finansowany z opłat banków, a nie podatników.

Nadzieja o braku podwyżki stóp

Bank inwestycyjny Goldman Sachs wydał wczoraj budzący nadzieję komunikat. Analitycy banku stwierdzili, że „w świetle ostatnich napięć w systemie bankowym” nie oczekuje się już podwyżki stóp na marcowym posiedzeniu Fed. Goldman Sachs przewiduje podwyżki o 25 punktów bazowych w maju, czerwcu i lipcu. Docelowy przedział według analityków wynosi 5,25%-5,50%.

FP Markets

Pfizer kupi spółkę Seagen za 43 mld dolarów

Amerykańska spółka Pfizer podała w poniedziałek, że zawarła ostatecznie umowę kupna spółki Seagen. Przejmowana firma zajmuje się m.in. lekami na raka. Transakcja opiewać będzie na wartości 43 mld dolarów. Przejęcie skomentował dyrektor generalny Pfizera. „Pfizer rozmieszcza swoje zasoby finansowe, aby posunąć naprzód walkę z rakiem, wiodącą przyczyną śmierci na całym świecie, która ma znaczący wpływ na zdrowie publiczne” – stwierdził.

Inflacja w USA spadła do 6%

Dziś, we wtorek 14 marca podany został odczyt dotyczący wzrostu cen konsumpcyjnych w USA. Dane pojawiły się o godzinie 13:30 (czas w Polsce). Jak ujawniło Biuro Statystyki Pracy, inflacja w USA wyniosła 6% w lutym. Oznacza to spadek w stosunku do styczniowego odczytu na poziomie 6,4%. Warto dodać, że był to ósmy miesiąc spadku z rzędu.

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.