Co słychać w Stanach? Dzieje się w sektorze bankowym.

Flaga USA
J2T Trade

W piątek, 10 marca doniesiono o upadku 16. największego banku w USA. Mowa o Silicon Valley Bank (SVB), który obsługiwał fundusze i firmy z Doliny Krzemowej. Z kolei w niedziele zamknięto nowojorski bank Signature Bank. O co dokładnie chodzi? Dlaczego w tym wszystkim pominięto piątkowe dane z gospodarki USA? Zapraszamy na pierwszy artykuł z serii: „Co słychać w Stanach?”.

Zmiana zatrudnienia wzrosła w lutym

Biuro Statystyki Pracy opublikowało w piątek swój raport. Całkowite zatrudnienie na listach płac w USA wzrosło w lutym o 311 tysięcy. Wartość przebiła zatem szacunki rynkowe, lecz okazała się niższa od tej ze stycznia. Równolegle podano również dane dotyczące stopy bezrobocia. Wzrosła ona o 0,2 punktu procentowego w porównaniu do stycznia i wyniosła 3,6%. Najważniejsze dane z rynku pracy w USA pozostały jednak w tle do wydarzeń związanych z upadkiem jednego z banków.

FDIC zamknęło w piątek SVB

Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) poinformowała w piątek o zamknięciu SVB. Stało się tak, gdyż bankowi nie udało się rozwiązać kryzysu finansowego. Silicon Valley Bank (SVB) nie zdołał bowiem pozyskać kapitału. Instytucja FDIC powiadomiła, że utworzyła Deposit Insurance National Bank of Santa Clara (DINB). Do niego przeniosła wszystkie ubezpieczone depozyty z SVB. Jak donosi agencja Reuters jest to największy upadek w sektorze bankowym od 2008 roku. 

Zaufanie do regulatorów bankowych

W piątek pojawił się komentarz Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen, w którym wyraziła ona zaufanie do regulatorów bankowych. „Sekretarz Yellen wyraziła pełne zaufanie do regulatorów bankowych, aby podjęli odpowiednie działania w odpowiedzi i zauważyła, że system bankowy pozostaje odporny, a regulatorzy mają skuteczne narzędzia, aby zająć się tego typu zdarzeniami” – opublikowano na stronie Departamentu Skarbu USA.

FP Markets

Ochrona amerykańskiej gospodarki

W niedzielę, 12 marca wydane zostało oświadczenie przez Sekretarza Skarbu Janet Yellen, prezesa Fed Jerome Powella oraz przewodniczącego FDIC Martina Gruenberga. W nim podano, że zatwierdzono działanie dotyczące postępowania naprawczego wobec SVB. Przede wszystkim stwierdzono, iż deponenci będą mieli dostęp do wszystkich swoich pieniędzy już od poniedziałku, 13 marca. Ponadto podatnicy nie poniosą żadnych strat związanych z postepowaniem naprawczym wobec SVB. W dokumencie powiadomiono również, że zamknięty został Signature Bank w Nowym Jorku.

System bankowy kraju bezpieczny – mówi Biden

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wypowiedział się dziś w sprawie ostatnich wydarzeń. Biden powiedział, że system bankowy kraju jest bezpieczny pomimo ostatniej wyprzedaży i paniki na rynkach. Mieszkaniec Białego Domu podkreślił podkreślił, że podatnicy nie poniosą strat związku z upadkiem SVB. Prezydent wskazał ponadto, że kierownictwo zostanie zwolnione i nie będzie ochrony dla zaangażowanych inwestorów.

Rentowność 2-letnich obligacji najniżej od października

Wydarzenia związane z SVB skłoniły inwestorów do szukania schronienia w innych aktywach. Między innymi inwestorzy przenieśli się do obligacji. Rentowność amerykańskich obligacji skarbowych dziś, w poniedziałek 13.03 znajduje się najniżej od października ubiegłego roku. Spadła również rentowność 10-letnich obligacji skarbowej.

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.