Co słychać w Stanach? Decyzja Rezerwy Federalnej znana!

Flaga USA
J2T Trade

Jedno z najważniejszych wydarzeń tego tygodnia już za nami. Decyzja Rezerwy Federalnej jest już znana inwestorom. Jednak nie samym oświadczeniem banku centralnego żyły wczoraj rynki. Zdaje się, iż znacznie ważniejszym wydarzeniem była konferencja z udziałem Jerome Powella. Co powiedział wczoraj prezes Fed? Zapraszamy na artykuł z cyklu „Co słychać w Stanach”?

Stopy procentowe w USA jednak wzrosły

Wczorajsza decyzja Fed była jedną z najbardziej oczekiwanych w trwającym cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Wśród inwestorów panowała bowiem nadzieja na wstrzymani podwyżek. Jednak Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) opowiedział się za podwyżką kluczowej stopy procentowej. Stopy wzrosły o 25 punktów bazowych, przez co wylądowały na poziomie 5%.

Inflacja nieakceptowalne wysoka

W oświadczeniu Fed podanym do decyzji wytłumaczono, że inflacja pozostaje nieakceptowalnie podwyższona. Ponadto w dokumencie odniesiono się do kwestii sektora bankowego. Rezerwa Federalna podkreśliła, iż system finansowy pozostaje „zdrowy i odporny”. Przyznano jednak, że najnowsza decyzja skutkuje bardziej restrykcyjnymi warunkami kredytowymi, co obciąży m.in. aktywność gospodarczą.

Prognozy Fed praktycznie bez zmian

Rezerwa Federalna dołączyła do wczorajszego oświadczenia projekcje ekonomiczne. Według najnowszych prognoz Fed, stopa funduszy federalnych w 2023 roku ma spocząć na poziomie 5,1%. Oznacza to brak zmian względem prognoz z grudnia. Zmiana natomiast nastąpiła w przypadku wysokości stopy w 2024 roku. Najnowsza projekcja wskazuje na poziom 4,3%, czyli o 0,2 punktu procentowego wyższy. Prognozy Fed dotyczące bezrobocia i inflacji bazowej na 2023 i 2024 rok pozostają bez zmian wobec przewidywań podanych w grudniu.

FP Markets

Wszystkie oszczędności deponentów bezpieczne – mówi Powell

Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell zapewnił podczas wczorajszej konferencji, że wszystkie oszczędności deponentów w USA są bezpieczne. „Mamy narzędzia do ochrony deponentów i jesteśmy gotowi ich użyć” – powiedział Powell. Prezes Fed zauważył również, że ostatnie poważne trudności w sektorze bankowym muszą zostać szybko rozwiązane. Przy tym pochwalił Departament Skarbu, z którym Fed sprawnie działało w ostatnich dniach, aby chronić gospodarkę.

Powell przyznał rozważanie pauzy

Wypowiedź przewodniczącego Fed dotyczyła również ostatnio  innego gorącego tematu, czyli wstrzymania podwyżek stóp procentowych. Według wczorajszych słów bankiera opcja pauzy była „poważnie rozważana”, lecz silniejsze okazało się konsensusowe wsparcie dla podwyżki stóp. „Jesteśmy zaangażowani w przywrócenie stabilności cen, a wszystkie dowody mówią, że społeczeństwo ma zaufanie, że to zrobimy” – zauważył szef Fed.

Z drugiej strony gotowość do podwyżek

Kierujący amerykańskim bankiem centralnym powiedział wczoraj dziennikarzom, że jeśli Fed będzie musiał podnosić stopy procentowe, to tak zrobi. Tym samym Powell wyraził jasną gotowość do podwyżek pomimo tematu pauzy. Prezes Fed powiedział, że przyszłe decyzje podobnie, jak przeszłe zostaną podjęte w oparciu o dane gospodarcze.

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła

Dziś w godzinach amerykańskiego pre-marketu pojawił się raport Departamentu Pracy. Jak co czwartek, podano liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Najnowszy odczyt pokazał spadek o 1 000 i wylądował na poziomie 191 000.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.