Co się dzieje na giełdach w Azji?

Trading wykres
J2T Trade

Na największych azjatyckich parkietach giełdowych w ostatnim czasie zdecydowanie nie można było narzekać na zmienność. Co jednak bardzo istotne, lipiec upływa aktualnie pod znakiem dominacji niedźwiedzi.

Przyjrzyjmy się zatem wykresom najważniejszych indeksów tych trzech azjatyckich parkietów i przeanalizujmy ich sytuację w okresie średnioterminowym. Na początek indeks 225 największych spółek notowanych na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych:

Odwrócenie trendu na Nikkei 225

Na japońskim rynku akcji w ostatnim czasie zdecydowanie nie można narzekać na zmienność. Zacznijmy od tego, w połowie marca, gdy cena znajdowała się tuż nad poziomem 26 300 pipsów, indeks Nikkei 225 rozpoczął imponujący rajd wzrostowy. Dwa tygodnie później bykom w spektakularny sposób udało się wybić średnią EMA 100.

4 kwietnia doszło natomiast do próby ataku na kluczowy opór przyjmujący wartość 28 300 punktów. Zakończyła się ona jednak niepowodzeniem, a następnie dwa dni doprowadziły do obniżki o 800 pipsów.

FP Markets

Kolejny impuls wzrostowy został wygenerowany już 7 kwietnia. Mało tego – 14 kwietnia kupujący zdołali w końcu wybić najistotniejszy opór znajdujący się na poziomie 28 300 punktów.

Z kolei dokładnie dwa tygodnie później byki niespodziewanie pokonały opisywaną wcześniej barierę przyjmującą wartość 28 700 pipsów, a podczas następnej zaatakowały nawet szczyt z sierpnia ubiegłego roku, przyjmujący wartość 29 200 punktów.

Pierwsza próba jego wybicia została jednak odparta przez niedźwiedzie. Mało tego, już 2 maja sprzedający zdołali przeprowadzić gwałtowną korektę. W efekcie, cena błyskawicznie obniżyła się do opisywanego wyżej poziomu 28 700 punktów.

Jednak w następnych dniach na rynku znów pojawił się świeży popyt. Kupujący błyskawicznie przejęli nad nim kontrolę, a 12 maja udało im się nawet pokonać poziom 29 200 pipsów i ustanowić nowe tegoroczne maksimum.

A to nadal nie był koniec rajdu wzrostowego. Cena indeksu Nikkei 225 konsekwentnie pięła się w górę aż do 23 maja, kiedy to kupujący testowali poziom 31 300 punktów. Była to najwyższa wartość od… lipca 1990 roku.

Wtedy jednak niedźwiedzie zdołały wyhamować ten niewiarygodny rajd. Mało tego, następnego dnia cena spadła poniżej 30 500 pipsów. W kolejnych dniach, aż do końca maja, to byki usiłowały przeprowadzić kolejny zryw, lecz ich zapędy były skutecznie powstrzymywane w okolicach 31 400 punktów.

Aktualna sytuacja

Wszystko zmieniło się jednak wraz z początkiem czerwca. Przez pierwszą połowę ubiegłego miesiąca kupujący ustanawiali nowe wieloletnie maksima. 16 czerwca kurs indeksu Nikkei 225 osiągnął nawet wartość 33 900 pipsów, co jest najwyższą ceną od marca 1990 roku.

To był koniec zwyżki. 19 czerwca to sprzedający rozpoczęli kontratak. Obniżka trwała aż 8 dni – 27 czerwca kurs spadł poniżej 32 250 punktów. Jeszcze tego samego dnia, byki jednak niespodziewanie wygenerowały impuls wzrostowy. Zwyżka trwała do 3 lipca, kiedy to cena osiągnęła wartość 33 800 pipsów.

Jeszcze podczas tej samej sesji rozpoczęła się jednak dynamiczna obniżka, która jest kontynuowana do dziś. W efekcie, na wykresie wytworzyła się formacja podwójnego szczytu, a kurs indeksu Nikkei 225 znajduje się już poniżej 32 100 punktów.

Co dalej?

Wydaje się, że w tej chwili to niedźwiedzie mają wszelkie argumenty po swojej stronie, a kolejne sesje powinny nam przynieść dalszą kontynuację dotkliwych spadków. Sprzedający najprawdopodobniej dążą obecnie do przetestowania wsparcia przyjmującego wartość 31 400 pipsów.

Wykres Nikkei 225

Hang Seng próbuje wyhamować spadki

Równie interesująco prezentuje się obecnie sytuacja na hongkońskim rynku akcji. Zacznijmy od tego, że 20 marca, gdy kurs indeksu Hang Seng znalazł się poniżej 18 900 punktów, wygenerowany został impuls wzrostowy.

Zwyżka ta trwała do ostatniej sesji marca. Wtedy kupujący przeprowadzili nieudaną próbę ataku na opór przyjmujący wartość 20 750 pipsów. Warto zauważyć, że powstrzymał on również kontratak ze strony byków dokładnie cztery tygodnie wcześniej.

Mało tego, w pierwszej połowie kwietnia kupujący jeszcze dwukrotnie usiłowali wybić tę kluczową barierę. Każda próba zakończyła się jednak fiaskiem. Co gorsza, 18 kwietnia sprzedający rozpoczęli wyprzedaż.

Indeks Hang Seng konsekwentnie przeceniał się przez tydzień, aż jego kurs zdołał spaść poniżej 19 400 punktów. 26 kwietnia byki wygenerowały jednak impuls wzrostowy. 5 maja udało im się nawet pokonać poziom 20 000 pipsów i 100-okresową średnią EMA.

9 maja, gdy cena indeksu oscylowała w granicach 20 200 punktów, niedźwiedzie przejęły jednak kontrolę nad rynkiem. Jeszcze tego samego dnia zdołały one pokonać dwa kluczowe w ostatnim czasie poziomy. Ostatecznie przecena wyhamowała 3 dni później, w okolicach 19 400 pipsów.

15 maja kupujący przeprowadzili jednak kolejny gwałtowny zryw. Jeszcze tego samego dnia cena poszybowała powyżej poziomu 20 000 punktów i średniej EMA 100. Było to jednak chwilowe odreagowanie. Już dzień później cena znów spadła poniżej tych wartości.

Następnie do końca maja to sprzedający rządzili na rynku. Wszystko zmieniło się jednak wraz z pierwszą sesją czerwca, gdy cena znajdowała się tuż powyżej 18 000 pipsów. Z tego miejsca wygenerowany został gwałtowny impuls wzrostowy.

Pierwsza połowa ubiegłego miesiąca upłynęła pod znakiem zdecydowanych wzrostów. Kupujący błyskawicznie poradzili sobie z wybiciem oporu przyjmującego wartość 19 050 punktów. Nieco więcej trudności przysporzył im poziom 19 400 pipsów, lecz 13 czerwca też udało im się go pokonać.

Aktualna sytuacja

Następnie, zaledwie dwa dni później, byki wybiły średnią EMA 100. Z kolei 16 czerwca cena znalazła się powyżej 20 000 punktów. To jednak był koniec zwyżki. Podczas następnej sesji to sprzedający rozpoczęli zdecydowany kontratak.

Kurs indeksu Hang Seng spadał do 23 czerwca, kiedy to znalazł się poniżej 18 700 pipsów. Następnie obniżka została wyhamowana, a na rynku zaczęły dominować mieszane nastroje. Natomiast podczas ostatniej sesji czerwca pojawił się świeży popyt.

Zwyżka trwała jednak dość krótko. Już 4 czerwca, gdy tylko cena zbliżyła się do oporu przyjmującego wartość 19 400 punktów, niedźwiedzie zdołały wyhamować wzrosty. Następnie doszło do gwałtownej wyprzedaży – już dwa dni później kurs indeksu Hang Seng znalazł się 1000 pipsów niżej.

W piątek, 7 lipca byki zdołały nawet podnieść cenę do okolic 18 750 punktów. W tym tygodniu na rynku dominują natomiast mieszane nastroje. W tej chwili kurs Hang Seng oscyluje w granicach 18 700 pipsów.

Co dalej?

Przede wszystkim, trzeba mieć świadomość, że tendencja spadkowa w ujęciu średnioterminowym absolutnie nie została jeszcze zanegowana.

Z tego powodu, przewagę wciąż powinni mieć sprzedający, których celem jest obecnie wybicie dwóch kluczowych poziomów wsparcia – 18 400 i 18 100 punktów. Biorąc jednak pod uwagę determinację kupujących, zdecydowanie nie będzie to łatwe zadanie.

Celem byków jest natomiast aktualnie wygenerowanie silnego impulsu wzrostowego, który umożliwi im pokonanie silnego oporu znajdującego się na poziomie 19 400 pipsów, a następnie średniej EMA 100. Jeśli strona popytowa byłaby w stanie tego dokonać, najprawdopodobniej czekałby nas rajd wzrostowy o znacznie większym zasięgu.

Wykres Hang Seng

Dynamiczny ruch wzrostowy KOSPI 200

Z bardzo zaskakującym przebiegiem sytuacji mamy ostatnio do czynienia także na koreańskim rynku akcji. Zanim jednak omówimy ostatnie zdarzenia, cofnijmy się do połowy marca, kiedy to kupujący przejęli kontrolę nad rynkiem. Już 28 marca zdołali oni pokonać 100-okresową średnią EMA. To jednak nadal nie był koniec zwyżki.

11 kwietnia byki najpierw zdołały wybić kluczowy opór przyjmujący wartość 325 pipsów, a podczas kolejnych sesji pokonały dotychczasowe tegoroczne maksimum poziom 330 punktów – oraz szczyt z ubiegłorocznych wakacji – 333 pipsy.

Ostatecznie ten rajd wzrostowy dobiegł jednak końca 14 kwietnia – w momencie, gdy cena osiągnęła poziom 337 punktów. Wtedy sprzedający błyskawicznie przejęli kontrolę nad rynkiem.

W ciągu kolejnego tygodnia kurs spadł poniżej poziomu 333 pipsów, a kilka dni później, bez żadnych problemów, niedźwiedzie wybiły wsparcie przyjmujące wartość 330 punktów. Rajd ceny w dół został jednak powstrzymany jeszcze przed końcem kwietnia, kiedy to sprzedający próbowali pokonać poziom 325 pipsów.

27 kwietnia na rynku pojawił się bowiem świeży popyt, który skutecznie powstrzymał zamiary niedźwiedzi. Kupujący błyskawicznie wygenerowali impuls wzrostowy, lecz następnie, niemal równie szybko zostali zatrzymani.

Okazuje się bowiem, że ich dwie próby ataku na barierę 330 punktów, do których doszło 2 i 8 maja, zakończyły się niepowodzeniem. Następnie to sprzedający zdołali przejąć kontrolę nad rynkiem. Co więcej, 12 maja udało im się pokonać wsparcie zlokalizowane na poziomie 325 pipsów.

Jednak już 15 maja, gdy kurs spadł poniżej 322 punktów, na rynku pojawił się świeży popyt. W kolejnych dniach zwyżka była konsekwentnie kontynuowana – już 19 maja byki zdołały wybić opór przyjmujący wartość 330 pipsów.

To jednak nadal nie był koniec zwyżki. Podczas przedostatniej sesji maja kupujący pokonali tegoroczny szczyt, a w kolejnych dniach udało im się nawet go poprawić.

Aktualna sytuacja

Rajd wzrostowy był kontynuowany jeszcze przez dwa tygodnie – aż do osiągnięcia poziomu 350 punktów, co miało miejsce 12 czerwca. Jeszcze tego samego dnia niedźwiedzie wygenerowały silny impuls spadkowy.

Następnie cena konsekwentnie obniżała się aż do ostatniej sesji czerwca, kiedy to sprzedający przetestowali silne wsparcie przyjmujące wartość 337 pipsów. Wywołało to wyraźną reakcję strony popytowej, dzięki której – po dwóch dniach silnych wzrostów – cena znalazła się powyżej 345 punktów.

5 lipca to niedźwiedzie znów przejęły kontrolę nad rynkiem. Dynamiczna obniżka trwała aż do wczorajszej sesji, kiedy to cena osiągnęła wartość 332 pipsów, co oznacza, że znajdowała się tylko 1 punkt powyżej średniej EMA 100.

Dziś jednak, już od początku sesji doszło do zmiany nastrojów o 180 stopni. Mieliśmy do czynienia z gwałtowną i bardzo silną zwyżką. W efekcie, kurs indeksu KOSPI 200 pokonał dwa istotne opory i zamknął sesję powyżej 337 punktów.

Co dalej?

Tak silny impuls wzrostowy jednoznacznie wskazuje na to, że w tej chwili to strona popytowa zamierza dojść do głosu. W takim przypadku celem byków z całą pewnością jest jak najszybszy retest oporu z początku lipca, który znajduje się na poziomie 345 pipsów.

Wykres KOSPI 200

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.