Co obecnie słychać na giełdach azjatyckich?

Indeks Nikkei 225
J2T Trade

Na największych azjatyckich parkietach giełdowych w ostatnim czasie zdecydowanie nie można było narzekać na nudę. Warto zauważyć, że na początku listopada na najważniejszych rynkach akcji tego kontynentu dominuje mieszany sentyment. Najlepiej radzi sobie obecnie japoński indeks Nikkei 225.

Przyjrzyjmy się zatem wykresom największych indeksów trzech azjatyckich parkietów giełdowych i przeanalizujmy ich sytuację. Na początek indeks 225 największych spółek notowanych na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych:

Nikkei 225 znów pnie się w górę

Na japońskim rynku akcji w ostatnim czasie zdecydowanie nie można narzekać na zmienność. Zacznijmy od tego, że 18 sierpnia, z okolic poziomu 31 400 punktów, indeks Nikkei 225 zaczął dynamicznie piąć się w górę. Cztery dni później kupujący podjęli natomiast próbę ataku na istotny opór, przyjmujący wartość 32 000 pipsów.

28 sierpnia udało im się wybić tę przeszkodę. A to nadal nie był koniec zwyżki. Rajd wzrostowy kontynuowany był do 6 września, kiedy to kurs indeksu znalazł się 10 punktów poniżej poziomu 33 300 pipsów.

FP Markets

Jeszcze tego samego dnia to sprzedający przejęli kontrolę nad rynkiem. Korekta trwała do 11 września, kiedy to cena spadła poniżej 32 200 punktów. W kolejnych godzinach na rynku pojawił się świeży popyt, który umożliwił wyhamowanie przeceny.

Następnego dnia doszło zaś do odbicia. Kurs Nikkei 225 konsekwentnie piął się w górę do 15 września, kiedy to strona popytowa podjęła kolejną próbą ataku na poziom 33 300 pipsów. I tym razem zakończyła się ona niepowodzeniem. Co gorsza, jeszcze tego samego dnia niedźwiedzie zdołały wygenerować impuls spadkowy.

W efekcie, dokładnie tydzień później strona podażowa zaczęła atakować istotne wsparcie, przyjmujące wartość 32 000 punktów. Początkowo byki odpierały ich natarcie, lecz 2 października sprzedający ostatecznie osiągnęli swój cel.

Mało tego, jeszcze w czasie tej samej sesji udało im się pokonać wykładniczą średnią kroczącą EMA 100. Dzień później zaś niedźwiedzie, bez najmniejszych problemów, wybiły natomiast istotne wsparcie, znajdujące się na poziomie 31 400 pipsów.

A to nadal nie był koniec przeceny. 4 października kurs Nikkei 225 spadł bowiem poniżej 30 500 punktów. Wtedy jednak strona popytowa przejęła kontrolę nad rynkiem. W efekcie, już następnego dnia rozpoczął się dynamiczny rajd wzrostowy.

Aktualna sytuacja

Indeks Nikkei 225 konsekwentnie piął się w górę aż do 12 października, kiedy to jego cena sięgnęła 32 650 pipsów. Następnego dnia to strona podażowa przejęła kontrolę nad rynkiem. Cena konsekwentnie obniżała się aż do 30 października, kiedy to sprzedający doprowadzili do chwilowego spadku kursu poniżej 30 500 punktów.

Wywołało to zdecydowaną reakcję ze strony kupujących. Jeszcze podczas tej samej sesji doszło do odreagowania, dzięki któremu cena Nikkei 225 powróciła do okolic 30 550 pipsów. W kolejnych dniach mieliśmy zaś do czynienia z dynamicznym rajdem wzrostowym.

Już 1 listopada strona popytowa zdołała pokonać zarówno opór przyjmujący wartość 31 400 punktów, jak i 100-okresową średnią EMA. 5 dni później kurs indeksu Nikkei 225 sięgnął zaś nawet poziomu 32 750 pipsów. W tym miejscu jednak strona podażowa wyhamowała zwyżkę.

Następne dni przebiegły pod znakiem korekty – wczoraj cena indeksu spadła nawet poniżej 32 050 punktów. Dziś jednak to kupujący znów rządzą na rynku. W tej chwili kurs Nikkei 225 oscyluje w granicach 32 650 pipsów.

Co dalej?

Wszystko wskazuje więc na to, że obecnie znajdujemy się w kluczowym punkcie dla dalszych losów indeksu Nikkei 225.

Jeśli kupującym uda się pokonać poziom 32 750 punktów, na którym poprzednia zwyżka została powstrzymana, najprawdopodobniej w kolejnych dniach zdołają oni przeprowadzić próbę ataku na poziom 33 300 pipsów. Wybicie tej bariery otworzyłoby zaś bykom drogę do retestu wieloletnich maksimów z połowy czerwca.

Jeżeli jednak strona podażowa znów zdoła odeprzeć atak kupujących, będzie można spodziewać się szybkiego zejścia do poziomu 32 000 punktów. Wybicie tej bariery prawdopodobnie doprowadziłoby zaś do przetestowania przez sprzedających średniej EMA 100.

Wykres indeksu Nikkei 225

Hang Seng powraca poniżej 17 600

Z bardziej pesymistycznym przebiegiem wydarzeń mamy ostatnio do czynienia na hongkońskiej giełdzie. Zacznijmy od tego, że na przełomie lipca i sierpnia – po tym, jak cena indeksu Hang Seng osiągnęła najwyższą od kwietnia wartość, wynoszącą 20 400 pipsów – strona podażowa zaczęła dominować na rynku.

Już dzień później sprzedający zaczęli atakować wykładniczą średnią EMA 100. Ostatecznie, po pewnych trudnościach, udało im się ją wybić 7 sierpnia. To jednak jeszcze nie był koniec przeceny. Osiem dni później niedźwiedzie pokonały bardzo silne wsparcie, przyjmujące wartość 18 400 punktów.

16 sierpnia zaczęły one zaś atakować jeszcze istotniejszy poziom – tegoroczne minima z przełomu maja i czerwca, czyli 18 100 pipsów. Dwa dni później udało im się zaś wybić tę barierę. Kurs indeksu Hang Seng konsekwentnie spadał aż do 21 sierpnia, kiedy to znalazł się poniżej 17 550 punktów.

Następnego dnia, w okolicach tego poziomu kupujący zdołali wyhamować przecenę i wygenerować impuls wzrostowy. Ruch w górę doprowadził do tego, że już 24 sierpnia byki atakowały barierę przyjmującą wartość 18 100 pipsów.

Początkowo ich wysiłki okazywały się niewystarczające, lecz 28 sierpnia, po weekendowej przerwie, kurs indeksu niespodziewanie otworzył się powyżej 18 500 punktów. Przez kolejne dni kupujący dokładali wszelkich starań, aby utrzymać się nad tym poziomem, ale jednocześnie nie pojawiała się żadna silniejsza reakcja popytowa, która umożliwiłaby pokonanie bariery przyjmującej wartość 18 750 pipsów.

Ostatecznie, 5 września to sprzedający przejęli kontrolę nad rynkiem. Dwa dni później pokonali oni barierę przyjmującą wartość 18 400 punktów. A to nadal nie był koniec wyprzedaży. 21 września strona podażowa zaczęła atakować tegoroczne minimum – okolice 17 550 pipsów.

Początkowo byki odpierały ich natarcie, lecz 3 października niedźwiedziom w końcu udało się osiągnąć swój cel i ustanowić nowe tegoroczne ekstremum. Dzień później przecena jeszcze pogłębiła się – kurs indeksu Hang Seng spadł poniżej 17 200 punktów.

Aktualna sytuacja

5 października strona popytowa przejęła kontrolę nad rynkiem i z miejsca rozpoczęła dynamiczny rajd wzrostowy. Kurs dynamicznie piął się w górę przez tydzień. 12 października jego cena przekroczyła nawet 18 300 pipsów.

Następnego dnia to strona podażowa przejęła kontrolę nad rynkiem. Przecena przebiegała w sposób dynamiczny i zdecydowany. W piątek, 20 października kurs indeksu ustanowił nowe tegoroczne minimum – jego wartość sięgnęła 17 000 punktów. Podczas następnej sesji wyprzedaż pogłębiła się, cena spadła poniżej 16 900 pipsów.

Jeszcze tego samego dnia na rynku pojawił się świeży popyt. W efekcie, przecena została wyhamowana, ale kupującym zabrakło determinacji do rozpoczęcia nowego rajdu wzrostowego. Kolejne dni przebiegały zaś pod znakiem mieszanego sentymentu, a cena poruszała się w przedziale od 16 900 do 17 550 pipsów.

3 listopada bykom udało się wybić jego górne ograniczenie. Co więcej, podczas następnej sesji kurs indeksu Hang Seng przekroczył poziom 18 050 punktów. Było to jednak fałszywe wybicie. Jeszcze tego samego dnia to strona podażowa przejęła kontrolę nad rynkiem.

Podczas dzisiejszej sesji sprzedający przeprowadzili nawet skuteczny atak na barierę przyjmującą wartość 17 600 pipsów. W tej chwili cena indeksu Hang Seng znajduje się już poniżej 17 550 punktów.

Co dalej?

Nie ma żadnych wątpliwości, że aktualnie to niedźwiedzie rządzą na rynku. Ich celem z całą pewnością jest jak najszybszy atak na tegoroczne minimum. Jeśli okazałby się on skuteczny, prawdopodobnie czekałaby nas naprawdę głęboka przecena.

W takim scenariuszu w grę wchodzić będzie nawet zejście do okolic 16 200 pipsów, gdyż ta wartość stanowiła istotne wsparcie pod koniec ubiegłego roku.

Wykres indeksu Hang Seng

KOSPI 200 nie daje rady utrzymać się powyżej EMA 100

Na koreańskim rynku akcji sprawy również przybierają dynamiczny obrót. Zanim jednak omówimy najnowsze wydarzenia, cofnijmy się do 1 sierpnia, kiedy to cena indeksu KOSPI 200 osiągnęła poziom 352 punktów, co było najwyższą wartością od 3 czerwca 2022 roku.

Następnego dnia niedźwiedzie przejęły jednak kontrolę nad rynkiem i wygenerowały silny impuls spadkowy. Wyprzedaż przebiegała w sposób bardzo dynamiczny i zdecydowany. 16 sierpnia sprzedający zdołali nawet pokonać 100-okresową średnią EMA.

Dzień później udało im się natomiast wybić kluczowe wsparcie przyjmujące wartość 330 pipsów. Strona popytowa próbowała wtedy niezwłocznie zareagować. W efekcie, w kolejnych dniach kupujący zdołali wyhamować obniżkę. 24 sierpnia udało im się nawet powrócić powyżej 330 punktów.

W kolejnych dniach opisywany ruch wzrostowy był kontynuowany. Mało tego – 1 września bykom udało się pokonać zarówno wykładniczą średnią EMA 100, jak silny opór znajdujący się na poziomie 337 pipsów. Zwyżka została powstrzymana dopiero 5 września, kiedy to cena indeksu KOSPI 200 znalazła się tuż powyżej 340 punktów.

Tego dnia niedźwiedzie rozpoczęły obniżkę, która następnie przebiegała w sposób zdecydowany. 7 września stronie podażowej udało się pokonać poziom 337 pipsów, a dzień później podjęto próbę ataku na średnią EMA 100.

Kupujący jednak nie zamierzali się poddawać. Strona popytowa błyskawicznie zebrała się do obrony tego wsparcia. Co więcej, 14 września bykom udało się wygenerować silny impuls wzrostowy, dzięki któremu już dzień później cena znalazła się powyżej 345 punktów.

18 września, po weekendowej przerwie, to jednak sprzedający przejęli kontrolę nad rynkiem. Obniżka przebiega w sposób dynamiczny – już trzy dni później strona podażowa wybiła barierę przyjmującą wartość 337 pipsów, a także średnią EMA 100.

To jednak nadal nie był koniec wyprzedaży. 26 września kurs indeksu KOSPI 200 spadł poniżej 330 punktów, a 4 października – po weekendowej i świątecznej przerwie – cena otworzyła się poniżej wsparcia przyjmującego wartość 327 pipsów. Co ważne, jeszcze tego samego dnia niedźwiedzie zaczęły atakować poziom 320 punktów.

Aktualna sytuacja

Kupujący w tym miejscu zdołali jednak wyhamować spadki. Co więcej, 10 października, po kilku dniach bronienia opisywanej wartości, na rynku pojawił się świeży popyt. Dwa dni później byki podjęły próbę ataku na silny opór przyjmujący wartość 330 punktów. Została ona jednak skutecznie odparta przez stronę podażową, po czym doszło do niewielkiej korekty.

8 dni później kupującym udało się ponowić atak na ten opór. Znów jednak próba jego pokonania okazała się nieskuteczna. Co gorsza, 19 października sprzedający rozpoczęli dynamiczną przecenę. Kurs indeksu KOSPI 200 już dzień później znalazł się poniżej istotnego wsparcia przyjmującego wartość 320 pipsów.

To jednak nadal nie był koniec wyprzedaży. Ostatecznie, obniżka trwała aż do końca ubiegłego miesiąca. 31 października kurs indeksu KOSPI 200 spadł do poziomu 306 punktów, co było najniższą wartością od połowy marca. Następnego dnia strona popytowa przejęła jednak kontrolę nad rynkiem i rozpoczęła dynamiczny ruch wzrostowy.

W poniedziałek 6 listopada, kurs KOSPI 200 nie tylko pokonał poziom 320 pipsów, ale i znalazł się nad średnią EMA 100 oraz oporem przyjmującym wartość 330 punktów. Następnego dnia strona podażowa znów jednak doszła do głosu, przez co cena błyskawicznie powróciła poniżej średniej EMA 100.

Wczoraj zaś kurs indeksu KOSPI 200 spadł nawet poniżej 325 pipsów. Dziś jednak niespodziewanie to strona popytowa dominuje na rynku. W tej chwili cena znajduje się nieznacznie poniżej 327 punktów.

Co dalej?

Wydaje się, że obecnie mamy do czynienia z dość niejednoznaczną sytuacją. Jeśli strona podażowa zdoła powrócić do rozpoczętej na początku tego tygodnia fali spadków, to stosunkowo szybko powinno dojśćdo ataku na wsparcie przyjmujące wartość 320 pipsów.

Jeżeli jednak kupującym uda się kontynuować dzisiejszy ruch wzrostowy, to jeszcze w tym tygodniu może dojść do kolejnego ataku na średnią EMA 100. Jej pokonanie otworzyłoby zaś bykom drogę do przetestowania oporu przyjmującego wartość 337 punktów.

Wykres indeksu KOSPI 200

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.