Co łączy inwestora i zawodowego pokerzystę?

poker i trading

Jeżeli w przeszłości miałeś do czynienia z pokerem, zapewne zauważyłeś już, że wiele cech charakteryzujących dobrych pokerzystów i wiele umiejętności wymaganych do odniesienia sukcesu w pokerze, często okazuje się bardzo przydatnych również w inwestowaniu na giełdzie. Obie profesje mogą być ciekawymi sposobami na zarabianie pieniędzy i obie chociaż wydają się pozornie proste, są bardzo skomplikowane.

Istnieje wiele stereotypów zarówno na temat pokera, jak i inwestowania. Wielu ludzi obie aktywności postrzega jako hazard. Takie przekonanie panuje zwłaszcza wśród osób, które nie wiedzą zbyt wiele o tym, jak bardzo skomplikowany jest poker, czy też odpowiedzialna gra na giełdzie. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić kilka punktów wspólnych, które są absolutnie konieczne do odniesienia sukcesu w obu dziedzinach.

Dyscyplina i zaangażowanie

Jednym z kluczowych elementów sukcesu w pokerze, podobnie jak w inwestycjach na giełdzie, jest dyscyplina, zaangażowanie w ustalony wcześniej plan oraz unikanie impulsywnych zachowań. Dla osób, które nie są zaznajomione z pokerem, jak i z rynkami, mogą wydawać się one mało istotne, jednak w obu przypadkach zaangażowanie w metodyczne podejście i dyscyplina, która trzyma nas przy własnym planie, mają kluczowe znaczenie. Zarówno traderzy, jak i pokerzyści muszą być w stanie radzić sobie w stresujących i ekscytujących sytuacjach bez narażania swojego planu.

Skuteczne podejmowanie decyzji i gotowość na zmiany

Zarówno w pokerze, jak i na giełdzie, musisz być w stanie szybko ocenić informacje i podejmować trafne oraz skuteczne decyzje. Najmniejsze wahanie może być bardzo kosztowne w obu przypadkach. Zdyscyplinowane podejście znacznie ułatwia podejmowanie decyzji.

FP Markets

Ponadto warto pamiętać, że każda rozdana karta, może całkowicie zmienić reguły gry, podobnie jest w tradingu. Gracze w pokerze muszą być w stanie dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia w spokojny i płynny sposób, dokładnie w taki sam sposób, jak traderzy muszą być w stanie reagować na dynamiczne środowisko, gdzie jedna wiadomość może całkowicie zmienić obraz gry. Posiadanie umiejętności podejmowania szybkich decyzji i adaptacji do różnych sytuacji, znacznie ułatwia radzenie sobie zmieniającym się otoczeniu.

Gotowość na porażki i pewność siebie

Wbrew pozorom, gracze odnoszący największe sukcesy w pokerze, nie są tymi, którzy wygrywają każde rozdanie. W rzeczywistości, niektórzy z najlepszych pokerzystów na świecie, mogą napotkać okres wielu miesięcy bez wypłaty, zanim odzyskają to co włożyli i powiększą swój bankroll. Podobnie jest w przypadku tradingu. Aby odnieść sukces w inwestycjach na rynku, nie każda transakcja musi zapewnić ci profit. W rzeczywistości możesz większość transakcji przegrać niż wygrać i nadal odnieść sukces. Musisz jednak czuć się komfortowo z porażkami i zaakceptować, że są one częścią gry.

Podobnie jak w przypadku większości dziedzin życia, pewność siebie jest wymagana do odniesienia sukcesu w obu tych dziedzinach. Oczywiście nie należy mylić pewności siebie z zarozumiałym i aroganckim podejściem, bo to zupełnie dwie osobne kwestie. Musisz być jednak przekonany, że w danej chwili podejmujesz możliwie najlepszą decyzję i rozegrasz dane rozdanie lub poprowadzisz daną transakcję, tak jak sobie założyłeś. Zaufanie do swojej strategii i swoich możliwości znacznie ułatwia radzenie sobie z potencjalną porażką.

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.