Co dalej z surowcami i akcjami?

Jakie akcje kupić w 2021 roku?
J2T Trade

Inwestowanie (z) głową to program emitowany na kanale Comparic Rynki, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia do inwestowania, strategii inwestycyjnych oraz poruszane są kwestie związane z przewagą funduszy nad czystym inwestowaniem. Audycję prowadzi Michał Stanek – prezes zarządu QValue, a gościem ostatniego odcinka był Adam Drozdowski – Zarządzający InValue Multi-Asset. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Inwestowanie w akcje i surowce 2021

W marcu ubiegłego roku Michał Stanek i Adam Drozdowski zapowiadali, iż inflacja na całym świecie znacznie wzrośnie. Tak też się stało. Związane to było oczywiście ze stymulowaniem gospodarki, identyczna sytuacja wystąpiła choćby w latach czterdziestych ubiegłego wieku.

Czy możemy się spodziewać, iż inflacja w Polsce i na świecie sięgnie 15%?

Adam Drozdowski oczekuje inflacji w zakresie od 5 do 10%.

Co w takim razie ze stopami procentowymi?

Przy obecnym zadłużeniu Stanów Zjednoczonych stopy procentowe będą utrzymane na niskim poziomie, nawet pomimo inflacji. Adam Drozdowski zakłada nawet całą dekadę niskich stóp procentowych, podobnie jak wysokiej inflacji.

FP Markets

Czy zobaczymy ujemne stopy procentowe?

Chyba nie, jednak przy takiej inflacji nie ma to znaczenia. Aczkolwiek takie działanie mogłoby skłonić wiele osób do aktywnego inwestowania, zamiast trzymania pieniędzy w banku. Podobna sytuacja miała miejsce przy wprowadzeniu podatku Belki (od dochodów kapitałowych) kilkanaście lat temu.

Polacy aktualnie mają o około 140 miliardów złotych złotych więcej niż przed pandemią. Gdzie te zgromadzone pieniądze się pojawią?

Prawdopodobnie częściowo trafią do funduszy inwestycyjnych.

Co należy więc zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi? Inwestować. W które sektory gospodarki?

Tym razem warto skoncentrować się na spółkach wartościowych.

Co w takim razie z surowcami?

Surowce posiadają bardzo dobre perspektywy. W stosunku do największych światowych indeksów giełdowych oraz do tempa wzrostu gospodarczego, są one naprawdę nisko wycenione. Jest to więc dobra klasa aktywów do inwestowania, może ona zapewnić nawet dwucyfrowe stopy zwrotu rocznie w ciągu dekady.

Czy któreś konkretnie surowce wydają się być bardziej opłacalną inwestycją?

Złoto jest zawsze dobrym wyborem. Świetnie powinna radzić sobie także ropa naftowa, co zresztą jest już widoczne od kilku miesięcy.

Co z dolarem?

Przy takiej stymulacji fiskalnej powinien się on wyraźnie osłabiać, co pozytywnie wpłynie na ceny surowców, a zwłaszcza złoto.

Co w takim razie z dolarem do złotówki?

Większość zależy od Unii Europejskiej. Teoretycznie złotówka powinna się umacniać ze względu na fundusz odbudowy.

Jak natomiast wygląda kwestia inwestowania w dług amerykański?

Patrząc na to, jak w przeszłości zachowywały się obligacje rządu amerykańskiego w okresach dekoniunktury, to podczas spadków na Wall Street, zawsze na długu amerykańskim można zarobić. W ostatnich miesiącach miał miejsce najszybszy wzrost ich rentowności od wielu lat. Obligacje są więc ubezpieczeniem naszych bardziej ryzykownych inwestycji, ta klasa aktywów ma więc również przed sobą umiarkowanie dobre perspektywy.

Ile można zarobić na inwestowaniu w spółki value według Adama Drozdowskiego?

Średnio rocznie 20-40% przez najbliższe 10 lat.

Czy Bitcoin może zostać zdelegalizowany?

Tak właśnie uważa Adam Drozdowski.

Zapraszam do samodzielnego obejrzenia nagrania z rozmowy, które dostępne jest pod tym linkiem:

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.