Co dalej z Bitcoinem? – analiza

bitcoin
J2T Trade

W ostatnich dwóch tygodniach sytuacja na rynku kryptowalut nieco się uspokoiła. W przypadku kursu Bitcoina od połowy września mieliśmy do czynienia z nieco niższym poziomem zmienności niż zdążyliśmy się przyzwyczaić. Co jednak bardzo istotne, wydaje się, że w drugiej połowie ubiegłego miesiąca bykom udało się wyhamować spadki, a wczoraj wygenerowany został nawet wyraźny impuls wzrostowy.

Czego możemy spodziewać się w kolejnych dniach i tygodniach na rynku Bitcoina? Na jakie poziomy warto zwrócić szczególną uwagę? Zapraszam do analizy:

Bitcoin znów powyżej 20 000 USD

Ubiegły miesiąc na rynku Bitcoina okazał się naprawdę interesujący. Najpierw 7 września, z okolic 18 700 dolarów, rozpoczął się gwałtowny i silny rajd wzrostowy. W efekcie 6 dni później byki testowały poziom 22 600 USD.

Nieudane ataki niedźwiedzi na 18 500 USD

Wtedy kontrolę nad rynkiem przejęły niedźwiedzie. Przecena przebiegała w sposób równie nagły i zdecydowany. W konsekwencji już 19 września sprzedający podjęli pierwszą próbę ataku na poziom 18 500 dolarów. Byki jednak zdołały wygenerować wtedy świeży popyt i skutecznie wyhamowały spadki.

FP Markets

Do kolejnej próby ataku ze strony niedźwiedzi doszło już 2 dni później. Jednak znów okazała się ona nieskuteczna. Co więcej, po paru dniach mieszanych nastrojów, to kupujący zdołali 26 września wygenerować impuls wzrostowy. W efekcie 27 września cena powróciła powyżej poziomu 20 000 dolarów. Tego samego dnia zdołali oni przetestować jeszcze poziom 20 250 USD.

Wywołało to jednak zdecydowaną reakcję ze strony niedźwiedzi i kolejną zdecydowaną falę spadków. W efekcie już zaledwie dzień później sprzedający znów zdołali przetestować poziom 18 500 dolarów.

Byki przejmują kontrolę

Atak na to wsparcie znów wygenerował świeży popyt. Kurs Bitcoina szybko powrócił więc powyżej poziomu 19 000 dolarów, lecz tym razem byki miały problem z pokonaniem wykładniczej średniej kroczącej EMA 100, znajdującej się nieznacznie powyżej poziomu 19 500 USD. Udało się ją wybić tylko na kilka godzin 30 września, lecz cena szybko powróciła poniżej niej.

Oznacza to, że końcówka września i początek października upłynęły pod znakiem poruszania się kursu BTC w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 19 000 a 19 500 dolarów. Wczoraj jednak sytuacja ta uległa zmianie. Byki zdołały bowiem w końcu pokonać 100-okresową średnią EMA. Dziś natomiast wzrosty są kontynuowane, a cena powróciła nawet powyżej poziomu 20 000 dolarów. W tej chwili oscyluje ona w granicach 20 100 USD.

Co dalej?

Z całą pewnością celem byków na najbliższe godziny jest wybicie oporu zlokalizowanego na poziomie 20 250 dolarów. Jak już zostało wyżej opisane, skutecznie powstrzymał on gwałtowną zwyżkę z końcówki września. Jego wybicie powinno natomiast otworzyć kupującym drogę do znaczącego wzrostu, być może nawet przetestowania wrześniowych szczytów – okolic 22 600 USD.

Jeżeli jednak niedźwiedzie zdołają skutecznie wybronić ten opór, ich celem z całą pewnością stanie się jak najszybsze zejście ceny poniżej wykładniczej średniej kroczącej EMA 100. Powrót poniżej tego wsparcia umożliwi dalszą wyprzedaż, lecz nawet w takim scenariuszu, sprzedający napotkają na swojej drodze wiele poważnych przeszkód.

Pierwszą z nich będzie dolne ograniczenie konsolidacji z przełomu września i października – poziom 19 000 dolarów. A kolejne to istotne wsparcia zlokalizowane na 18 700 i 18 500 USD.

Wykres Bitcoina

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.