5 ciekawych projektów NFT, które musisz znać

1510
Projekty NFT token
J2T Trade

Już od zeszłego roku technologia Blockchain zaczęła coraz śmielej wkraczać w obszary naszego życia. Jednak to w marcu 2021 wywołała ona gigantyczne poruszenie w mediach. Wszystko dzięki projektom NFT, czyli Non-fungible tokens, które stały się kluczowym elementem gospodarki cyfrowej opartej na technologii łańcucha bloków. Wielu ekspertów aktualnie uważa, że są one w stanie wywołać prawdziwą, nieodwracalną rewolucję na rynku sztuki, gamingu czy rozrywki.

Jakie do tej pory mieliśmy najciekawsze NFT, które z całą pewnością warto znać? Pięć wyjątkowo interesujących projektów zostanie zaprezentowanych w dalszej części tekstu. Na początek jednak wyjaśnijmy czym w ogóle są NFT:

NFT – co to jest?

NFT to rodzaj tokenu kryptograficznego opartego na technologii Blockchain, który reprezentuje unikalne aktywo. Może to być zarówno aktywo w formie cyfrowej, jak i stokenizowana wersja zasobów rzeczywistych. Ponieważ NFT nie są wzajemnie zamienne, mogą funkcjonować jako dowód autentyczności i własności w przestrzeni cyfrowej.

Zamienność oznacza, że poszczególne jednostki aktywów są wymienne i w zasadzie nie można ich od siebie odróżnić. Przykładem mogą być pieniądze fiducjarne, takie jak krajowe waluty – każda jednostka jest zamienna z każdą inną równoważną jednostką. Oznacza to, że dowolny banknot o wartości 10 złotych można spokojnie zamienić na każde inne 10 złotych, bez obawy o utracenie autentyczności lub, że nowe 10 złotych będzie miało mniejszą wartość. Jest to konieczne w przypadku aktywów, które służą jako środek płatniczy.

FP Markets

W kontekście waluty jest to zjawisko pozytywne, ponieważ umożliwia łatwą wymianę. Nie jest to jednak korzystna cecha dla przedmiotów kolekcjonerskich. W przypadku, gdybyśmy mogli stworzyć cyfrowe aktywa podobne do Bitcoina, dodając do każdej z tych jednostek unikalny identyfikator, sprawilibyśmy, że byłyby one od siebie różne. Zasadniczo, tym właśnie są tokeny NFT.

Czas przejść do najciekawszych projektów NFT, które do tej pory ujrzały światło dzienne. Na początek najdroższe NFT w historii, czyli:

Everydays: The First 5000 Days

Rekord najdroższego NFT, jaki kiedykolwiek sprzedano należy do “Everydays: The First 5000 Days”. Jest to grafika stworzona przez słynnego artystę cyfrowego Mike’a “Beeple” Winkelmanna. 11 marca bieżącego roku została ona sprzedana za oszałamiającą kwotę 69,3 miliona dolarów na licytacji przeprowadzonej przez legendarny dom aukcyjny Christie’s. Warto podkreślić, że był to pierwszy raz, kiedy ten słynny dom aukcyjny sprzedał dzieło w pełni cyfrowe.

Kolaż ten składa się z 5000 grafik tworzonych i publikowanych codziennie, począwszy od 1 maja 2007 roku. Nabywca otrzymał grafikę w formacie JPEG w wysokiej rozdzielczości opatrzoną tokenem NFT potwierdzającym jej oryginalność.

CryptoPunks

CryptoPunks to generowane algorytmicznie, zwymiarowane na 24 na 24 pikseli postacie “żyjące” na Blockchainie Ethereum. Zostały one stworzone w czerwcu 2017 roku. Kolekcja liczyła 10 tysięcy egzemplarzy, każdy o niepowtarzalnym wyglądzie. Założyciele CryptoPunks pozwolili każdemu chętnemu odebrać jednostki cyfrowej sztuki za darmo. Jak nietrudno się domyślić, z czasem stały się one niezwykle cenne. Co więcej, różne typy i atrybuty tych postaci (punków) mają różny stopień rzadkości. W efekcie, ceny kilkunastu z nich przekroczyły już milion dolarów.

10 maja jeden z punków został sprzedany za absolutnie rekordową kwotę na licytacji w słynnym londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s. Nazwano go “COVID Alien” ze względu na jego wygląd, a jego cena wyniosła niewiarygodne 11,8 miliona dolarów.

Stay Free

Edward Snowden – twórca NFT “Stay Free” – jest byłym konsultantem ds. Wywiadu komputerowego w Amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Zyskał on jednak światową sławę dzięki ujawnianiu tajnych na całym świecie (i nielegalnych) programów nadzoru prowadzonych przez NSA i Five Eyes Intelligence Alliance (Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone).

Z powodu swojej działalności musiał on uciec do Rosji. Aktualnie jest on jednak prezesem Freedom of the Press Foundation – organizacji non-profit z siedzibą w San Francisco, której celem jest ochrona dziennikarzy przed hakowaniem i inwigilacją rządową. Jego jedyny projekt NFT o nazwie “Stay Free” został sprzedany na aukcji w kwietniu na rzecz tej organizacji non-profit za 5,5 miliona dolarów.

Czym jest projekt “Stay Free”? To wyjątkowa praca graficzna przedstawiająca przełomowe orzeczenia sądu orzekającego, że masowa inwigilacja Agencji Bezpieczeństwa Narodowego naruszyła prawo. To jednak nie wszystko – dokumenty są uszeregowane w takiej formie, że przedstawiają grafikę o nazwie “Whistleblower” autorstwa fotografa o pseudonimie Platon (wykorzystana za zgodą autora). Grafika została także opatrzona podpisem Edwarda Snowdena.

5000.0 ETH-Cover-NFT

5000.0 ETH-Cover-NFT to ubezpieczenie oparte na yInsure.Finance – projekcie firmy Yearn.Finance. Dzięki takiej cyfrowej polisie jej właściciel otrzymuje ubezpieczenie od błędów w smart kontraktach na Curve.fi w wysokości 5000 Ethereum. Ten token NFT kosztuje 350 ETH, co na dzień dzisiejszy wynosi około 2,9 miliona złotych.

yInsure.Finance znane jest również jako Cover. Krótko mówiąc jest to zarówno ochrona ubezpieczeniowa gwarantowana przez Nexus Mutual, jak i nowy rodzaj tokenizowanego ubezpieczenia. Polisy ubezpieczeniowe są tokenizowane w formie NFT. Każda z nich jest unikalnym NFT nazywanym również yNFT i może zostać przekazana, kupiona lub sprzedana.

Sorare

Sorare to platforma skierowana dla fanów piłki nożnej. Rozgrywka przypomina popularne gry online typu fantasy football. Platforma ta umożliwia więc użytkownikom handel i grę stokenizowanymi kartami reprezentującymi piłkarzy i kluby piłkarskie. Karty do gry są więc tokenami NFT emitowanymi na Blockchainie Ethereum.

Sorare może poszczycić się licznymi partnerstwami z profesjonalnymi klubami takimi, jak Paris Saint-Germain, Juventus F.C., Bayern Monachium, a nawet Legia Warszawa. W ramach zawartej współpracy platforma ta zyskuje prawo do wykorzystania wizerunku piłkarzy, który jest następnie umieszczany na kartach kolekcjonerskich – wspomnianych tokenach NFT. Każdy token ma unikalną wartość. Gracze komponują z nich drużyny, a następnie rywalizują między sobą. Co ważne – jak to w przypadku gier typu fantasy football – wynik rozgrywki uzależniony jest ściśle od wyników piłkarzy w świecie rzeczywistym.

W Sorare w grudniu ubiegłego roku zainwestował, a nawet został członkiem zarządu spółki, Gerard Pique – hiszpański obrońca klubu FC Barcelona. Mało tego, 14 marca token NFT reprezentujący kartę Cristiano Ronaldo w sezonie 2020/2021 został sprzedany za niemal 300 tysięcy dolarów.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.