Chińskie indeksy giełdowe – co warto o nich wiedzieć?

Chiny i rynki finansowe
J2T Trade

Wielu traderów traktuje azjatycki rynek akcji, jako ewentualną ciekawostkę, na którą rzadko zwracają uwagę. Jeśli natomiast już podejmują kroki, by się nim bliżej zainteresować, to w większości przypadków koncentrują się jedynie na giełdzie japońskiej i oczywiście indeksie Nikkei 225.

Co natomiast z chińskim rynkiem akcji? W końcu mówimy tutaj o kraju, który od 2010 roku jest drugą największą gospodarką świata, a sytuacja w nim ma ogromny wpływ na globalny rynek finansowy, co było między innymi widać podczas problemów z łańcuchami dostaw w okresie lockdownu w Państwie Środka.

Czym charakteryzuje się chiński rynek akcji? Jakie mamy chińskie indeksy giełdowe i co powinniśmy o nich wiedzieć? Przekonamy się poniżej:

Chińskie giełdy papierów wartościowych

Shanghai Stock Exchange

Shanghai Stock Exchange to największa chińska giełda papierów wartościowych i trzecia największa giełda świata pod względem kapitalizacji. Założona została 26 listopada 1990, a swoją działalność rozpoczęła 19 grudnia tego samego roku. Jej siedziba oczywiście znajduje się w Szanghaju.

FP Markets

Na Shanghai Stock Exchange notowane są jedynie akcje klasy A i B. Pierwsze z nich mogą nabywać wyłącznie chińscy inwestorzy, natomiast drugie również zagraniczni, natomiast w tym przypadku stosowane są ograniczenia – trzeba posiadać odpowiednie rachunki handlowe w obcej walucie.

Warto dodać, że obrót akcjami typu A odbywa się w chińskim juanie, a typu B – w dolarach amerykańskich, ale tylko w przypadku giełdy w Szanghaju.

Największe spółki notowane na Shanghai Stock Exchange to:

 • Kweichow Moutai – producent alkoholi
 • Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) – bank
 • China Merchants Bank – bank
 • Agricultural Bank of China – bank
 • Ping An Insurance – konglomerat ubezpieczeniowy.

Shenzhen Stock Exchange

Shenzhen Stock Exchange to druga największa chińska giełda papierów wartościowych, a zarazem szósta największa giełda świata pod względem kapitalizacji. Została założona w roku 1990, a pierwsza sesja odbyła się w roku 1991. Jej siedziba oczywiście mieści się w Shenzhen.

Podobnie jak w przypadku Shanghai Stock Exchange, na Shenzhen Stock Exchange można kupić na niej jedynie akcje klasy A i B. Obrót akcjami typu B na giełdzie w Shenzhen odbywa się w dolarach hongkońskich.

Największe spółki notowane na tym parkiecie to:

 • Contemporary Amperex Technology (CATL) – producent akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych
 • Wuliangye Yibin – producent alkoholi
 • BYD Company – konglomerat działający głównie w branży elektronicznej i motoryzacyjnej
 • MIDEA – producent ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji
 • Hangzhou Hikvision Digital Technology – producent kamer, programów do rozpoznawania twarzy i sprzętu do monitoringu wideo.

Hong Kong Stock Exchange

Hong Kong Stock Exchange to hongkońska giełda, na której notowane są głównie spółki z Chin. Jest to siódma największa giełda papierów wartościowych na świecie. Założona została już w 1891 roku. To jedyna związana z Chinami giełda, na której są dostępne akcje klasy H, które bez żadnych problemów kupować mogą inwestorzy zagraniczni.

Największe spółki notowane na Hong Kong Stock Exchange to:

 • AIA Group – chińska grupa ubezpieczeniowa
 • Hong Kong Exchanges and Clearing – hongkoński operator giełdy
 • Jardine Matheson – hongkoński konglomerat
 • Budweiser APAC – hongkoński producent piwa
 • Bank of China – chiński bank.

Najważniejsze chińskie indeksy giełdowe

Shanghai Composite

Shanghai Composite, znany również jako SSE Composite, to najważniejszy chiński indeks giełdowy. Obejmuje on wszystkie spółki notowane na Shanghai Stock Exchange. Uwzględnia zarówno akcje klasy A i klasy B.

Jego historyczny szczyt ustanowiony został 12 czerwca 2015 roku i przyjął wartość 5178 punktów. W tej chwili jego kurs oscyluje w granicach 3041 pipsów.

Wykres SSE Composite Index

SZSE Component Index

SZSE Component Index to indeks obejmujący 500 największych spółek notowanych na Shenzhen Stock Exchange. Jego historyczny szczyt ustanowiony został 15 czerwca 2015 roku i przyjął wartość 18 211 punktów. W tej chwili jego kurs oscyluje w granicach 10 920 pipsów.

Wykres SZSE Component Index

Hang Seng Index

Hang Seng Index, znany również jako indeks HSI, to indeks obejmujący 33 spółki o największej kapitalizacji notowane na Hong Kong Stock Exchange. Akcje tych podmiotów stanowią około 70% kapitalizacji giełdy. Hang Seng Index jest obliczany i publikowany od 24 listopada 1969 roku przez firmę HSI Services Limited.

Historyczny szczyt indeksu HSI ustanowiony został 29 stycznia 2018 roku i przyjął wartość 33 484 punktów. W tej chwili jego kurs oscyluje w granicach 17 165 pipsów.

Wykres Hang Seng Index

Pozostałe chińskie indeksy

Inne chińskie indeksy giełdowe to:

 • Hang Seng Finance Index – obejmuje spółki notowane na Hong Kong Stock Exchange działające w branży finansów
 • Hang Seng Utilities Index – obejmuje spółki notowane na Hong Kong Stock Exchange działające w sektorze energetyki
 • Hang Seng Commercial & Industrial Index – obejmuje spółki notowane na Hong Kong Stock Exchange działające w branży handlu i przemysłu
 • Hang Seng Property Index – obejmuje spółki notowane na Hong Kong Stock Exchange działające w branży nieruchomości
 • Shenzhen Composite Index – obejmuje wszystkie spółki notowane na Shenzhen Stock Exchange
 • SZSE 300 Index – obejmuje notowania 300 największych spółek na Shenzhen Stock Exchange
 • CSI 300 – obejmuje 300 największych spółek z Shenzhen Stock Exchange oraz z Shanghai Stock Exchange.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.