Checklista w tradingu. Jak pomaga inwestorom w handlu?

Checklist
J2T Trade

Pojęcie dyscypliny znajome wydaje się m.in. ludziom sukcesu. Bardzo często usłyszeć można, iż to właśnie zdyscyplinowanie zaprowadziło osobę na szczyt w danej branży. Nie inaczej jest w przypadku tradingu. Sztuka handlu na rynkach finansowych jest ściśle związana właśnie ze sztuką dyscypliny. Uczestnicy rynku wydają się, zdawać sprawę z konsekwencji swoich nieprzemyślanych decyzji bądź zachowań. Powszechnie mówi się, że głównym wrogiem na rynku jest dla siebie sam inwestor. Jednak są rozwiązania, które pomagają inwestorom trzymać dyscyplinę podczas handlu. Jednym z takich rozwiązań jest tradingowa checklista. Pozwala ona właśnie trzymać się traderom w ryzach.

Kontrola samego siebie

Zacząć warto od tego, że checklista, czyli lista kontrolna nie jest planem tradingowym. Pojęć nie można ze sobą mylić. Jest to o tyle istotne, gdyż oba terminy odnoszą się do zupełnie innych rzeczy. Checklista skupia się na warunkach, których spełnienie pozwala wykonać zlecenie handlowe. To właśnie lista kontrolna pomaga inwestorom trzymania się określonego planu handlowego.

Wdrożenie listy kontrolnej jest istotnym elementem całego procesu handlowego. Dzięki checkliście inwestorzy stają się zdyscyplinowani i kontrolują sami siebie. Zdyscyplinowana postawa odróżnia właśnie profesjonalistów od amatorów.

Indywidualność rozwiązania

Tradingową checklistę porównać można do procedury przygotowawczej samolotu przed lotem. Załoga każdej maszyny sprawdza poprawność funkcjonowania przyrządów. Checklista nie zastępuje wiedzy i umiejętności pilotów. Pozwala je uporządkować i przypomina o istotnych elementach. Dokładnie tak samo może być w tradingu. Checklista stanowić może nieodłączny, naturalny element handlu.

FP Markets

Ponadto checklista jest indywidualnym rozwiązaniem, które stworzyć można na potrzeby dowolnego systemu handlowego. To od inwestora zależeć będzie jedynie, jakie warunki muszą być spełnione, aby wykonał zlecenie handlowe. Każdy zatem zbudować ma szansę własną checklistę, której przestrzeganie wymagać będzie przede wszystkim zdyscyplinowania.

Jak wygląda przykładowa checklista?

W Internecie znajdują się gotowe checklisty, jak i wzorce do własnego uzupełnienia. Możliwe jest znalezienie inspiracji dla własnej listy kontrolnej. Ewentualne możliwe jest przerobienie tzw. gotowca. Poniżej rozpisana została taka przykładowa lista kontrolna. Podane w niej zostaną najbardziej uniwersalne pytania, które tak naprawdę pasować będą do większości systemów handlu.

  • Pierwsze pytanie: Czy obecny trend zgodny jest z planem tradingowym?

Istnieje powiedzenie, że trend jest najlepszym przyjacielem inwestora. Jednak nie każdy plan tradingowy zakłada handel w danym trendzie. Odpowiedź na powyższe pytanie pozwoli rozeznać panującą sytuację na rynku.

  • Drugie pytanie: Gdzie znajduje się wsparcie lub opór?

Punkty odniesienia na rynku również zostały uwzględnione w licznych systemach tradingowych. Pytanie wymusza zatem na inwestorze spojrzenie na istotne poziomy.

  • Trzecie pytanie: Jaki jest stosunek zysku do ryzyka?

Nie ulega wątpliwości, że tematy związane z zarządzaniem ryzykiem są również niesłychanie istotne. Powyższe pytanie zmusza do chwili refleksji nad rentownością danej transakcji.

  • Czwarte pytanie: Czy są jakieś znaczące wydarzenia, które mają duży wpływ na handel?

Istotne wydarzenia ekonomiczne wywierają wpływ na poszczególne rynki. Wówczas na rynkach odnotowywana jest, chociażby większa zmienność.

Jak zbudować własną procedurę?

Wygląd przykładowej listy kontrolnej jest już znany. Prowadzenie checklisty przedstawia inwestorom listę pytań, na które muszą odpowiedzieć przed dokonaniem transakcji. Budowa listy kontrolnej rozpoczyna się zatem od przeprowadzenia wywiadu z samym sobą. Każdy z inwestorów dopasować powinien checklistę do swojego planu treningowego oraz własnych zachowań. Warto zatem pomyśleć o stworzeniu checklisty, jako punktu odniesienia dla nas samych. Stworzona przez inwestora procedura stanowić będzie najprawdopodobniej wartość dodaną dla systemu handlowego.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.