Jak handlować na akcjach CFD Allegro w Plus500?

J2T Trade

W ostatnim czasie trading stał się po prostu modny. Dotyczy to także naszego kraju i inwestowania w spółki notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Dowodem na prawdziwość tego stwierdzenia jest fakt, że obroty na GPW w listopadzie bieżącego roku były wyższe o ponad 103% w porównaniu z tym samym miesiącem w 2019. Z czego wynika tak ogromny wzrost zainteresowania tradingiem? Po pierwsze, z powodu pandemii COVID-19 znacznie więcej czasu spędzamy w domu, a ekstremalnie wysoki poziom zmienności na rynkach finansowych kusi możliwością osiągania bardzo dużych zysków nawet za pomocą niewielkich nakładów kapitału oraz w krótkim czasie.

Drugim niezwykle istotnym wydarzeniem był debiut spółki Allegro na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Pierwszy dzień notowań akcji Allegro na parkiecie GPW wydarzył się 12 października. Ich kurs już na samym otwarciu poszybował w górę o 51%, a spółka z miejsca stała się największą firmą w Polsce pod względem kapitalizacji. Z tego powodu, już dwa dni później, w trybie nadzwyczajnym Allegro trafiło do indeksu WIG20. Na czym więc polega inwestycja w akcje Allegro? Jak i gdzie można je kupić? Czy oferowane są gdzieś kontrakty CFD na Allegro? Okazuje się, że tak – z pomocą tutaj przychodzi broker Plus500. Szczegóły wyjaśnimy poniżej, zacznijmy jednak od przybliżenia informacji na temat firmy Allegro – największego polskiego e-commerce.

Allegro – historia spółki

Allegro to polska spółka branży e-commerce z siedzibą w Poznaniu. Powstała w związku z sukcesem amerykańskiego serwisu aukcyjnego eBay, który był inspiracją dla założycieli. Została założona dokładnie 10 grudnia 1999 roku. Pierwsza informacja prasowa o starcie serwisu ukazała się 3 dni później w magazynie komputerowym Chip i tę datę przyjmuje się za oficjalny start platformy.

Allegro.pl to internetowa platforma handlowa umożliwiająca przeprowadzanie transakcji. Umożliwia przede wszystkim wystawianie na sprzedaż przedmiotów posiadanych przez użytkowników. Dzięki szerokiemu dostępowi do Internetu serwis na początku działalności stał się popularny wśród kolekcjonerów, a z czasem również zawodowych handlarzy. Oprócz aukcji możliwe jest również wystawienie na sprzedaż przedmiotu za ustaloną z góry cenę (Kup Teraz). Istnieje również możliwość połączenia licytacji i opcji Kup Teraz. Zdecydowana większość (około 90%) ofert dostępnych w serwisie Allegro to oferty jedynie z opcją Kup Teraz.

FP Markets

Weryfikację potencjalnego kontrahenta umożliwia system komentarzy. Są one publikowane dobrowolnie przez strony transakcji i zawierają subiektywne opinie dotyczące jej przebiegu. Za wystawienie przedmiotów na sprzedaż, a także za dokonanie sprzedaży za pośrednictwem Allegro, przedsiębiorstwo pobiera prowizję.

Od 17 listopada 2007 roku serwis Allegro umożliwia swoim użytkownikom możliwość zakładania sklepów. Główne różnice pomiędzy sklepem a aukcją to:

  • Możliwość wystawienia przedmiotu na aukcji trwającej do 30 dni (w przypadku aukcji indywidualnych jest to maksymalnie 14 dni)
  • Możliwość tworzenia własnych kategorii (w obrębie sklepu)
  • Możliwość wstawienia własnego logo oraz dostosowania wyglądu sklepu internetowego

23 listopada 2010 roku w serwisie udostępniono możliwość dokonywania zakupów osobom niezarejestrowanym. Do firmy należy także serwis Ceneo.pl. Jak zostało wspomniane we wstępie, na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka zadebiutowała 12 października bieżącego roku i z miejsca stała się największą firmą notowaną na tym parkiecie. W tym momencie kapitalizacja Allegro przekracza 80 miliardów złotych i jest absolutnie wiodącą spółką na GPW zarówno pod względem dziennych obrotów, jak i udziału w indeksie WIG20.

Jak kupić/sprzedać kontrakty CFD na polskie akcje – w tym Allegro – w Plus500?

Co należy zrobić, aby nabyć/sprzedać akcje CFD Allegro w Plus500? Najpierw trzeba założyć konto na platformie, uzyskać pozytywną weryfikację oraz wpłacić środki. Następnie, po zalogowaniu się, otwiera się przed nami główne okno platformy, na którym wyświetlane są najpopularniejsze instrumenty finansowe. W tym momencie naszym zadaniem jest skoncentrowanie się na kolumnie z listą kategorii instrumentów, która znajduje się po lewej stronie okna głównego platformy. Następnie wyszukujemy w niej zakładki “Akcje”. W kolejnym kroku wśród tej listy wybieramy zakładkę “Polska”.

Po chwili wyświetli nam się lista 20 największych spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i wchodzących w skład indeksu WIG20. Jeśli interesuje nas zakup lub sprzedaż akcji Allegro, to na odpowiadającym spółce pasku wybieramy opcję “Kup” lub “Sprzedaj”. Następnie wybieramy ilość akcji, którą chcemy handlować. Ich minimalna liczba wynosi 5 i możemy nabyć lub sprzedać tylko wielokrotność tej liczby. Warto zaznaczyć, że akcje spółki Allegro oferowane są z wykorzystaniem dźwigni finansowej w wysokości 1:5, co oznacza, iż aby zawrzeć transakcję potrzebujemy kapitału odpowiadającego zaledwie 1/5 jej wartości. Dla przykładu, kupując 10 akcji Allegro zapłacimy równowartość za 2 z nich po aktualnym kursie (po uwzględnieniu spreadu), a zysk lub strata odpowiada zyskowi/stracie osiągniętemu z 10 z nich.

Na tym etapie możemy także wyznaczyć poziomy zleceń Take Profit oraz Stop Loss, które automatycznie sprzedają nasze akcje, gdy cena osiągnie wskazaną przez nas wartość (w pierwszym przypadku z zyskiem, w drugim ze stratą). Możemy nawet ustawić zlecenie “Stop Loss kroczący”, czyli takie, które podąża za wzrostem ceny (lub spadkiem, jeśli otworzyliśmy pozycję krótką).

To w zasadzie wszystko. Jak więc doskonale widzimy zakup/sprzedaż kontraktów CFD na akcje Allegro w Plus500 jest dostępne dla klientów brokera CFD.

Plus500 – akcje CFD

Broker Plus500 to renomowana marka dobrze znana na całym świecie. Platforma powstała w 2008, a swój debiut zaliczyła na londyńskim parkiecie już w 2013 roku, dzięki czemu z miejsca znalazła się w gronie 250 największych spółek notowanych na London Stock Exchange.

Czym się wyróżnia? Broker Plus500 ma w swojej ofercie ponad 2200 niezwykle różnorodnych instrumentów finansowych z całego świata, w tym oczywiście wszystkich najpopularniejszych. Handel na nich na platformie Plus500 odbywa się za pomocą kontraktów CFD, które często działają w oparciu o dźwignię finansową, która umożliwia osiąganie większej ekspozycji niż posiadany kapitał, co wpływa na wysokość potencjalnego zysku jak i straty.

Akcje CFD Allegro – czy warto handlować nimi w Plus500? – podsumowanie

Biorąc pod uwagę bardzo wysokie obroty notowane na spółce Allegro oraz ponadprzeciętną zmienność na akcjach tej firmy, wydaje się, że handel nimi za pomocą kontraktów CFD na Allegro w Plus500 może przynieść satysfakcjonujące zyski w stosunkowo krótkim czasie. Handel za pomocą CFD wiąże się również z ryzykiem, o czym należy pamiętać. Dodatkowo, platforma Plus500 jest do tego idealnym miejscem, ponieważ jest ona przyjazna w użytkowaniu, a przy okazji oferuje dostęp do szerokiego wachlarza innych instrumentów finansowych w postaci kontraktów CFD.

*82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.