Cena złota znów wybiła się ponad 1750 USD za uncję

283
Kurs złota na wykresie
J2T Trade

Kurs złota na wykresieOstatnie miesiące na rynku złota były stosunkowo mało emocjonujące dla globalnych inwestorów. Od ponad dwóch miesięcy cena tego kruszcu zmieniła się nieznacznie. Jeszcze w pierwszej połowie kwietnia notowania złota spot sięgnęły okolic 1740 USD za uncję i od tego czasu poruszały się w rejonie tego poziomu. W połowie maja cena złota co prawda wybiła się na tegoroczne maksimum, docierając do okolic 1760 USD za uncję, jednak w późniejszych tygodniach strona popytowa nie kontynuowała presji na wzrosty, a notowania z powrotem skierowały się w dół.

W szerokiej perspektywie, ostatnie dwa i pół miesiąca na rynku złota upłynęło głównie w konsolidacji. Jednak bieżący tydzień przyniósł nowe nadzieje na zmianę tej sytuacji. Cena złota znów wybiła się ponad poziom 1750 USD za uncję, niemal atakując tegoroczne maksima. Jednocześnie, na nowo rozgorzały spekulacje na temat możliwej kolejnej fali wzrostowej na wykresie cen złota.

Co sprawiło, że nastroje na rynku złota zaczęły się polepszać? Odpowiadają za to przede wszystkim obawy dotyczące drugiej fali pandemii koronawirusa. Pod koniec poprzedniego tygodnia WHO podała, że wzrost liczby zachorowań przyspieszył, a szczególnie dynamiczny jest on w krajach Ameryki Północnej i Południowej. Te dane dolały oliwy do ognia, bo wcześniej raportowano już wyraźny wzrost zachorowań w krajach azjatyckich, z Chinami na czele.

Powyższe informacje uświadomiły inwestorom fakt, że ożywienie po wcześniejszym załamaniu gospodarczym na świecie wcale nie musi być szybkie, a druga fala pandemii powoli staje się globalnym problemem.

FP Markets

W takich uwarunkowaniach złoto staje się znów aktywem pożądanym przez wielu inwestorów. Kruszec ten ma status tzw. „bezpiecznej przystani”, a jego notowania nie są powiązane z koniunkturą (tak jak to jest np. w przypadku ropy i miedzi). Złoto może być w kolejnych tygodniach korzystnym dodatkiem do portfela inwestycyjnego, zwłaszcza jeśli obawy związane z drugą falą pandemii będą się utrzymywać.

Paweł Grubiak – prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ISBnews
Agencja informacyjna ISBnews od lat dostarcza najistotniejszych informacji o życiu gospodarczym zarówno dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroki przekój depesz ISBnews pozwala każdemu znaleźć interesujący go temat.