Canapharm kusi zyskiem z „zielonego złota”. Czy inwestowanie w konopie to recepta na ujemne oprocentowanie?

317
Canapharm

CanapharmBranża konopna jest hitem inwestycyjnym ostatnich miesięcy. Emisje akcji na rynku crowdfundingowym rozeszły się „jak ciepłe bułeczki”. O debiucie na rynku NewConnect myśli również jeden z liderów branży – Canapharm.

Spółka chce jednak na giełdzie pojawić się jako już dojrzała firma. Dlatego też środki na dynamiczny rozwój chce pozyskać poprzez pożyczki od inwestorów. Emisja akcji będzie kolejnym krokiem.

Za kilka dni (dokładnie 20.04.2021 r.) Canapharm, która działa na perspektywicznym i bardzo popularnym rynku konopi przemysłowych, zaoferuje inwestorom 4 pakiety inwestycyjne:

  • Green o wartości 1.000 zł;
  • Bronze o wartości 5.000 zł;
  • Silver o wartości 10.000 zł;
  • Gold o wartości 50.000 zł.

Zakup pakietu inwestycyjnego  równoznaczny jest z zawarciem umowy pożyczki spółce Canapharm. Oprocentowanie takiej pożyczki jest bardzo atrakcyjne i wynosi 7,1% rocznie, a odsetki płacone są co miesiąc. Termin zwrotu środków to 2 lata.

FP Markets

Celem Canapharm jest pozyskanie kwoty 7 milionów złotych. Środki te zostaną przeznaczone na zwiększenie sieci punktów sprzedaży, modernizację linii produkcyjnej, unowocześnienie laboratorium oraz budowę nowego centrum firmy o powierzchni 4.000 m2. Znajdować się w nim będą uprawy halowe, produkcja, laboratorium, biuro oraz zaplecze logistyczne. Spółka chce też systematycznie zwiększać areał upraw.

Pożyczki mają być zabezpieczone majątkiem firmy. Spółka podaje, że 2019 rok zakończyła zyskiem netto w wysokości 270.000 zł. W ubiegłym roku zysk wyniósł już około 1 mln zł.

Jak informuje Canapharm, termin startu kampanii nie jest przypadkowy. Właśnie 20 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Konopi. Spółka chce w ten sposób zwrócić uwagę inwestorów na perspektywy i szanse, jakie stoją przed branżą konopną. Zwiększająca się popularyzacja prozdrowotnych działań produktów konopnych wpływa na liberalizację przepisów Unii Europejskiej, która wspomaga dynamiczny rozwój branży – również w Polsce. Parlament Europejski przegłosował w 2020r. zwiększenie dozwolonego stężenia THC w produktach konopnych z 0,2% na 0,3%. ONZ również dostrzegła potencjalne korzyści zdrowotne marihuany i w ubiegłym roku usunęła ją z listy niebezpiecznych narkotyków.

Zapowiadane zmiany prawne pozwalają firmie myśleć o produkcji medycznej marihuany. Pierwsza seria ma zostać wprowadzona na rynek w listopadzie tego roku.

Produkty Canapharm

Pożyczanie pieniędzy od inwestorów nie jest nowością na rynku. Najpopularniejszą formą jest oczywiście emisja obligacji. Canapharm zamierza wykorzystać formę pożyczki. Takie rozwiązanie zapewni firmie finansowanie dynamicznego rozwoju, a inwestorom da możliwość atrakcyjnego oprocentowania, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy „zysk” z lokat bankowych jest zbliżony do 0%.

Dodatkową zachętą dla inwestorów (oprócz atrakcyjnego oprocentowania) mają być preferencyjne warunki nabycia akcji spółki. W tej chwili Canapharm działa w formie sp. z o.o. Przekształcenie w spółkę akcyjną ma nastąpić w styczniu 2023 roku. Dokładnie za 2 lata Canapharm planuje przeprowadzić pierwszą emisję akcji. Kilka miesięcy później spółka ma zadebiutować na rynku NewConnect. Inwestorzy, którzy teraz pożyczą firmie pieniądze będą mieć pierwszeństwo w nabyciu akcji oraz preferencyjną cenę emisyjną.

O Canapharm

Canapharm ma swoją siedzibę we Wrocławiu. Specjalizuje się w wytwarzaniu szerokiej gamy produktów konopnych.

Obecnie posiada własne uprawy polowe o areale 13 ha oraz uprawy halowe indoor. Posiada również 10 ha upraw zakontraktowanych z lokalnymi rolnikami. Spółka istnieje od ponad 2 lat, ale prywatne badania nad konopią włóknistą rozpoczęto już w czerwcu 2016 roku. Wtedy też opracowano koncepcję biznesową firmy.

Spółka w 2020 roku podjęła rozmowy z kanadyjskimi oraz izraelskimi producentami medycznej marihuany, co zaowocowało kontraktem na import surowca, którego pierwsza partia ma trafić do aptek w IV kwartale 2021 roku. W ubiegłym miesiącu firma złożyła w Urzędzie Patentowym wniosek o dwa patenty dotyczące zmiany ilości zawartości parametrów stężeń kannabinoidów konopi oraz metody ekstrakcji ultradźwiękami.

Dystrybucję swoich produktów Canapharm prowadzi poprzez sieci handlowe, apteki, hurtownie oraz e-commerce. Rosnącą popularnością cieszą się nowoczesne automaty sprzedażowe, które są obecne w galeriach handlowych oraz marketach sieci Kaufland oraz centrach handlowych M1. Canapharm jest pierwszą firmą w Polsce, która wprowadziła automaty sprzedające produkty konopne.

Automaty Canapharm

Pierwsze takie automaty stanęły we wrześniu 2019 roku. Do końca tego roku spółka planuje pozyskać przynajmniej 200 dodatkowych lokalizacji. Pieniądze na sfinansowanie rozwoju mają pochodzić właśnie z pożyczek od inwestorów.

Start akcji odbędzie się 20 kwietnia (godzina 16:20). W tej kampanii spółka Canapharm zastosowała zasadę „kto pierwszy – ten lepszy”, a liczba pakietów inwestycyjnych jest ograniczona.

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.