Burza w szklance soku – analiza kontraktów Orange Juice

sok pomarańczowy
Źródło: Admiral Markets MT5, OPRANGE.JUICE wykres D1 od 21 Listopada 2018 do 30 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.
J2T Trade

W podróży przez świat surowców i metali szlachetnych, docieramy do rynku ambrozji, jaką dla niektórych niewątpliwie jest sok pomarańczowy… Konkretniej zaś do kontaktów futures na koncentrat soku pomarańczowego, na które posiadamy CFD w ofercie Admiral Markets. Co prawda, w dniu dzisiejszym notowania kontraktów są wstrzymane z uwagi na święto w Stanach Zjednoczonych, ale nie powinno nam to przeszkadzać w dokonaniu rzetelnej analizy tego rynku.

Z uwagi na potężny huragan Dorian, który właśnie zbliża się do zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, pustosząc po drodze Bahamy, bardzo łatwo rozpoznać wysokie ryzyko, które bezpośrednio dotyczy zbiorów pomarańczy, niezbędnych do produkcji omawianego nektaru. Najbardziej narażony na zniszczenia stan – Floryda, dostarcza niemal 70% owoców trafiających na rynek amerykański, z których 90% przeznaczonych jest do produkcji soku. USA są przy tym drugim producentem na świecie, odpowiedzialnym za 10% globalnej podaży pomarańczy.

sok pomarańczowy
Źródło: Admiral Markets MT5, OPRANGE.JUICE wykres D1 od 21 Listopada 2018 do 30 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Tak duże i oczywiste ryzyko, po 3 dniowej przerwie w notowaniach, niewątpliwie pozwoli otworzyć się rynkowi ze znaczną luką w górę. Będzie to otwarcie tym bardziej znaczące, że najprawdopodobniej przebijemy górną granicę konsolidacji, w której znajdowaliśmy się od kwietnia 2019 roku.

Luka ta może otworzyć drogę do wzrostów nawet do poziomu 131 $, co oznaczałoby również 31% wzrost ceny. To dość duże wahanie ceny dlatego rynku, jednak byłoby ono znakomitą odpowiedzią na drastyczne spadki, jakie obserwowaliśmy od marca 2019 do początku maja.

FP Markets

Mając nadzieję, że kataklizm cudem ominie Stany Zjednoczone, możemy być jednak niemal pewni wzrostów w najbliższych dniach i ewentualnie fałszywego wybicia z górnej granicy konsolidacji, jeżeli okazałoby się, że Dorian odbije się dość szybko od brzegów Ameryki, przemieszczając swoje niszczycielskie wiatry z powrotem w stronę Atlantyku.

Scenariusz spadkowy w obliczu takich informacji nie ma praktycznie racji bytu, co oznacza, że jedyną alternatywą dla wzrostów jest dalsze podążanie ceny w trendzie bocznym. Warto zwrócić uwagę na rosnący wolumen pod koniec konsolidacji, którą obserwowaliśmy przez niemalże całe wakacje, który jednoznacznie sugeruje, że mogła być to potężna akumulacja. Tak silnie motywujące wzrosty informacje, nie powinny nas jednak skłaniać do podejmowania nadmiernego ryzyka.

Okazje na rynku są zawsze, a przy tak silnych ruchach, jakie są spodziewane na soku pomarańczowym, z pewnością warto mieć ciasny stop loss i ewentualnie szybko odwracać pozycje podążając za rynkowym momentum.

Jan Kotowski

Sprawdź możliwości handlu u wielokrotnie nagradzanego brokera. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powyższa treść ma wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treść ta sporządzona została rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Portal www.tradersarea.pl oraz dostawca treści nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o udostępnione na stronie www.tradersarea.pl treści.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jan Kotowski
Zastępca dyrektora polskiego oddziału Admiral Markets. Pasjonat rynków finansowych i trader indywidualny z ponad 10 letnim doświadczeniem. Swoją przygodę z rynkami rozpoczął już w liceum od popularnej, internetowej gry giełdowej. Pierwsze sukcesy zachęciły go do dalszego zgłębienia tematu wirtualnego obrotu giełdowego. Już w trakcie zdobywania wykształcenia kierunkowego, profesjonalnie związał się z sektorem finansowym w 2010 roku. Zdobywał doświadczenie zawodowe po obu stronach rynku, pracując w dealing roomach i departamentach ekonomicznych największych spółek Skarbu Państwa, państwowych i międzynarodowych banków oraz w propriatry trading’u. Zafascynowany rzeczywistą mechaniką rynków i spojrzeniem/analizą badającą przede wszystkim order flow (z j.ang. strumień zleceń).