BoE z decyzją dotyczącą stóp. FTSE 100 obniża się o 1,08%.

94
London City
J2T Trade

Bank Anglii (BoE) podjął wczoraj, 22 września decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Przegłosowana została podwyżka o 50 punktów bazowych. Indeks FTSE 100 obniżył swoje notowania w czwartek. Zamknięciem pokazało, że FTSE 100 obniżyło się o 1,08%. Rynki akcji kończą przedostatni tydzień września.

Brytyjski indeks w dół

Czwartkową sesję handlową brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zakończył ze stosunkowo mocną obniżką ceny. Notowania londyńskiego FTSE 100 skierowały się w dół, lądując 1,08% niżej. Była to druga stratna sesja w tym, niepełnym dla FTSE 100 tygodniu handlowym.

Nastawienie spadkowe składowych

Przechodząc już do składowych indeksu FTSE 100, przede wszystkim warto zauważyć, że strona spadkowa uzyskała znaczną przewagę. Na czele nastawionych na spadek składowych stanęło przedsiębiorstwo Ashtead Group. Akcje tej spółki spadły o 7,26%. Natomiast wśród dwudziestu zyskownych komponentów, najlepiej wypadło Coca Cola HBC. Notowania tej spółki na londyńskim parkiecie skoczyły o 2,32%.

Przegłosowana podwyżka o 50 p.b.

Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii przegłosował w czwartek podwyżkę stopy procentowej o 50 punktów bazowych. Aktualnie stopa procentowa Banku Anglii (BoE) znajduje się na poziomie 2,25%, co jest najwyższym od 2008 roku. Co ciekawe decyzja podjęta została bez pełnego konsensusu co do wielkości podwyżki.

FP Markets

Wraz z decyzją podany został protokół z posiedzenia decydentów Banku Anglii (BoE). Komitet przegłosował również zmniejszenie zapasu skupowanych obligacji rządowych w ciągu roku do 758 mld funtów.

Raporty PMI przed inwestorami

Dziś, w piątek natomiast o godzinie 10:30 podane zostaną raporty dotyczące wskaźnika PMI. Będą to dane wstępne, jednak pokazać mogą panujący trend. W przypadku wskaźnika PMI dla przemysłu oczekuje się pozytywnego raportu. Odczyt PMI dla usług ma wykazać niższą wartość.

Punkt widzenia – rynek potwierdza istotność 7 240

Na wczorajszą sesję handlową przewidywane były dwa scenariusze. Jako główny określony został ruch spadkowy. O zejściu pisaliśmy tak: „Ze względu na zaplanowaną na dziś decyzję w sprawie stóp procentowych, warto będzie pochylić się nad tym, jak wyglądać może ruch spadkowy. Rynek w pierwszych godzinach handlu może podbić do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Wówczas ten obszar cenowy ma szansę okazać się oporem dla rynku. W takim przypadku rynek rozpocząć może ruch spadkowy na zasadzie impuls-korekta-impuls. Potencjalnym celem dla rynku będzie dziś cena 7 100”.

Rzeczywiście rynek w pierwszych godzinach podbijał, jednak oporem dla nie stał się zakres średniej, a wyznaczony poziom TDP (okolice 7 240). To istotność tego poziomu po raz kolejny została potwierdzona. Rynek następnie wygenerował z poziomu TDP zejście, a impetu nadało przełamanie zakresu średniej kroczącej SMA 55. Rynek powrócił do poziomu 7 150, zatem nie ma mowy o osiągnięciu targetu. Kolejna sesja zaczyna się w okolicach tego samego obszaru cenowego.

Scenariusz główny – spadkowy

Indeks ostatnio odbijał się od poziomu TFS, czyli okolic 7 150, jednak dziś ten poziom może zostać zanegowany. Zejście może wyglądać w następujący sposób. Rynek najpierw podbić może do zakresu średniej. Wówczas ten obszar cenowy okaże się oporem i cena cofnie poniżej TFS. Każdorazowy re-test od dołu poziomu ceny 7 150 determinować będzie rynek do głębszego zejścia. Potencjalnym celem jest poziom 7 100.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 23.09.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jeżeli natomiast jednak kolejny raz popyt przeważy w okolicach TFS, warto będzie przypuszczać następujące. Stabilizacja wokół ceny 7 150 ma szansę stanowić bazę dla ruchu wzrostowego. Z tego obszaru wykonany może zostać wzrost do poziomu 7 240.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 23.09.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks kontynuować może dziś zejście. Kluczowe na dziś wydaje się obserwowanie zachowania rynku w okolicach poziomu ceny 7 150. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 23.09.2022

TSR : 7 425

TFR : 7 334

TDP : 7 243

TFS : 7 153

TSS : 7 060

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.