Blokada w Chinach wpływa na rynki. S&P 500 stracił 1,54%.

Konflikt usa chiny
J2T Trade

Rynki na Wall Street od strat rozpoczęły nowy tydzień handlowy. W poniedziałek, 28 października główne indeksy w USA notowały podobne wyniki spadkowe. Najgorzej wypadł S&P 500, który stracił 1,54%. Rynkowi uczestnicy reagowali wczoraj na doniesienia o nowych blokadach w Chinach. Oczy inwestorów w najbliższym czasie dalej zwrócone będą na kolejne doniesienia z drugiej gospodarki świata. Co przyniesie wtorkowa sesja?

Podobne wyniki na Wall Street

Główne amerykańskie indeksy giełdowe odnotowały w poniedziałek podobne procentowe wyniki. Najmniej stracił Nasdaq 100. Najwięcej natomiast indeks spółek dużych, czyli S&P 500. Duży indeks stracił na notowaniach 1,54%. Dow Jones 30 z kolei spadł o 1,45%.

Zdecydowane nastawienie spółek

Spółki tworzące indeks S&P 500 zareagowały na wczorajsze doniesienia spadkami. Składowe pokazały zdecydowane nastawienie, gdyż w większości traciły. Spadkom przewodziła spółka VF, której akcje spadły o 5,62%. Jednak najwyższą, procentową zmianę wykazała firma Catalent. Notowania tej firmy wzrosły o 13,36%.

Obawy o łańcuchy dostaw

Rynki reagowały wczoraj na informacje z Chin. W kolejnych miastach drugiej gospodarki świata doszło do protestów. Nowe doniesienia w sprawie blokad przeciwko COVID-19 powodują obawy o ponowne problemy z łańcuchem dostaw. Prezydent Chin Xî Jinping w ostatnich dniach został wezwany do ustąpienia blokad.

FP Markets

Działania chińskiego rządu związane z blokadami miast skomentowane zostały przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Dyrektor zarządzająca MFW, Kristalina Georgiewa w dzisiejszym wywiadzie dla Associated Press* powiedziała, że Chiny powinny „odejść od masowych blokad”. Zdaniem Georgiewy polityka COVID-19 powinna pójść w stronę bardziej ukierunkowanej. Ponadto Georgiewa wezwała władze Pekinu do „rekalibracji” swojej polityki zerowej.

Punkt widzenia – indeks realizuje spadek

We wczorajszej analizie indeksu S&P 500 rozważyliśmy również scenariusz spadkowy. O takim ruchu pisaliśmy: „Wydarzyć może się również tak, że rynek najpierw podbije celem nadbicia poziomu TDP (4 015). W takim wypadku szybki powrót poniżej tego zakresu i odbicie się od niego nadałby impetu spadkom. Niewykluczony byłby powrót notowań do 3 970”.

Rzeczywiście rynek delikatnie nadbił wczoraj poziom TDP i odbijał od jego zakresu. Po dokładny re-teście tego poziomu po wejściu giełd w USA rynek wykonał zejście do zakładanego celu (3 970). Dziś, we wtorek 29 listopada w przedsprzedaży notowania S&P 500 oscylują poniżej 3 970.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dopiero stabilny powrót powyżej 3 970 wiązałby się z budową ruchu wzrostowego. Każdorazowy re-test tego zakresu od góry nadałby impetu wzrostom. Celem byłby powrót do 4 000.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 29.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Rynek postawić może na przebicie się przez wczorajsze minimum. Taka sytuacja napędziłaby ruch spadkowy. Indeks może cofnąć w takiej sytuacji nawet do 3 925.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 29.11.2022

Konkluzja

Niebawem rozpocznie się przedostatnia sesja w listopadzie. Co pokaże indeks spółek dużych w najbliższych godzinach? Poziomy pozostały bez zmian.

TSR : 4 110

TFR : 4 060

TDP : 4 015

TFS : 3 970

TSS : 3 925

*Źródło: Associated Press

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.