Blockchain dla energii odnawialnej. Rahim Blak o tokenizacji budowy farm słonecznych

Copernic
J2T Trade

CopernicProjekt społeczny Copernic tworzony przez Rahima Blaka, chce przenieść energię odnawialną do świata technologii blockchain. W pierwszej rozmowie z Cezarym Andrzejczykiem z Comparic24.tv został poruszony temat koncepcji budowy farm słonecznych w oparciu o finansowanie wykorzystujące emisję kryptoaktywów, w drugim odcinku poruszono natomiast temat łańcucha bloków na potrzeby energii odnawialnej.

  • Copernic jest spółką budującą farmy słoneczne. Zdaniem jej twórcy, Rahima Blaka, Polska potrzebuje kilkudziesięciu tysięcy farm
  • Energia w odróżnieniu od pieniądza ma być dobrem deflacyjnym, pozwalającym posiadaczowi zarabiać na jej posiadaniu w długim horyzoncie czasowym
  • Blak jest zdania, że tokenizacja to jedna z „najfajniejszych” form pozyskiwania kapitału gdzie ludzie „kupują sercem”

Rahim Blak: tokenizacja farm słonecznych dzięki projektowi Copernic

Kojarzony jeszcze kilka lat temu głównie z marketingiem w Internecie i mediach społecznościowych Rahim Blak, działa obecnie prężnie na rynku kryptowalut. Do tej pory przeprowadził między innymi tokenizację własnej osoby oraz zaprezentował platformę, która pozwala wyemitować kryptoaktywa praktycznie dla każdej usługi oraz dobra. Potwierdzeniem tego ma być projekt Copernic tokenizujący energię produkowaną przez farmy słoneczne.

Tokenizacja to najnowsza technologicznie forma pozyskiwania kapitału, wpisując się w finansowanie społecznościowe, będąc najbardziej podobne do equity crowdfundingu: zbiórki drobnych kwot od wielu inwestorów. Ta forma wprowadza jednak dodatkowo token, będący potwierdzeniem cyfrowego prawa własności do farmy, które możemy trzymać w portfelu obok innych kryptoaktywów lub kryptowalut – komentuje Rahim Blak. W odróżnieniu od tradycyjnego rynku akcji, kryptoaktywa nie wymagają udziału notariuszy oraz domów maklerskich w procesie nabywania udziałów, zmniejszając tym samym poziom skomplikowania oraz koszty emisyjne.

FP Markets

Copernic chce oddać w ręce użytkowników tokeny COP1 dostępne od 4 złotych. Z jednej strony będą one cegiełką wspierającą budowę farmy fotowoltaicznej, z drugiej staną się cyfrowym aktywem, które posiadacz będzie mógł zbyć, trzymać inwestycyjnie lub płacić nim za energię.

W przypadku farm Copernica, token oznacza po prostu panel na farmie słonecznej, który zamiast produkować pieniądze, produkuje energię elektryczną, a energia jest jeszcze fajniejsza niż pieniądze. Jej wartość będzie bowiem rosła, a wartość inflacyjnego pieniądza spadała. Energia, wszystko na to wskazuje, będzie natomiast deflacyjna. Oczywiście wytworzoną przez panel energię można w każdej chwili sprzedać lub zostawić, żeby jej wartość wzrosła oraz płacić kryptotokenem tak jak kryptowalutą lub normalnym pieniądzem za energię u siebie w domu lub w biurze – wyjaśnia Rahim Blak reprezentujący firmę Copernicus.

Tokenizacja to nie wszystko, jest jednak dobrym początkiem

Jak uczciwie przyznaje Rahim Blak, przy tak dużym i zaawansowanym projekcie jak budowa farm fotowoltaicznych, tokenizacja będzie niewystarczającym źródłem finansowania jest jednak optymalnym rozwiązaniem pozwalającym zebrać pierwsze środki na rozwój projektu w fazie koncepcyjnej.

Tokenizacja nie może być jedyną formą pozyskiwania kapitału, jest jednak najfajniejsza. Ludzie w finansowaniu społecznościowym kupują sercem, nie wymagają zabezpieczeń, nie wymagają działań na etapie początkowym, które pozwoliłyby tylko dużym deweloperem budować, a dużym inwestorom kupować udziały. Jest to więc bardzo dobra forma finansowania na wczesnym etapie zanim pójdziemy do banku o kredyt – dodaje Blak.

Biała księga projektu dostępna jest pod linkiem.

ZAINWESTUJ W PROJEKT COPERNIC

Jak można zainwestować w projekt Copernic?

Copernic oferuje potencjalnym inwestorom cztery formy zaangażowania kapitałowego w budowę farm słonecznych. Wszystkie zostały opisane poniżej:

  • Pożyczka– z gwarantowaną stopą zwrotu 7,5%, zyski wypłacane kwartalnie, wkład oddany po roku. Pożyczka zabezpieczona projektami farm, które mają rynkową wartość.
  • Udział w spółce celowej farmy– która będzie jej właścicielem. Wtedy Copernic dzieli się zyskami proporcjonalnie do wkładu. Koszt wejścia w spółkę to minimum 400 tys. zł
  • Zakup tokenów udziałowych– będących cyfrowym prawem własności, tokeny można kupić na stronie: https://copernic.io/ blikiem lub przelewem. Poprzez giełdę możliwe ma być handlowanie energią na rynku wtórnym.
  • Budowa farmy “pod klucz”– tutaj trzeba mieć więcej środków, bo koszt budowy farmy to ponad 2,5 mln zł, a wartość rynkowa to prawie 4 mln zł, Copernic buduje farmy jednak przy minimalnej marży odbierając część swoich zysków w udziałach.

Inwestor posiadający tokeny COP1 będzie miał do nich dostęp poprzez Kanga Wallet, oficjalną aplikację giełdy Kanga Exchenge, gdzie uzyska możliwość sprzedaży lub magazynowania wyprodukowanej energii.

W razie dodatkowych pytań kontakt z założycielami projektu możliwy jest poprzez adres mailowy: oi.ci1713596026nrepo1713596026c@tca1713596026tnoc1713596026.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.