Bill Gates uderza w kryptowaluty i NFT

369
NFT
J2T Trade

Jak można było przewidzieć, w następstwie trwającej korekty na rynku kryptowalut, w końcu pęka również bańka NFT. Cena minimalna przedmiotów kolekcjonerskich z najsłynniejszej elitarnej serii Bored Ape Yacht Club obniżyła się obecnie do najniższego poziomu od sierpnia zeszłego roku. Sam koszt wejścia na rynek spadł o około 80% w zaledwie dwa miesiące. Tym samym osoby, które zainwestowały w NFT po o wiele wyższych stawkach, mają obecnie problem.

W efekcie, w tej chwili swoje pięć minut mają zagorzali przeciwnicy kryptowalut i NFT, którzy krytykowali te aktywa nawet w szczycie ich hossy, w momencie, gdy w zasadzie nikt nie liczył się z ich opinią. Do tej grupy należy współzałożyciel oraz były prezes zarządu Microsoft Corporation – Bill Gates, który w minionym tygodniu wygłosił kilka kolejnych niepochlebnych uwag na temat tego rynku.

NFT oszustwem z gatunku Teorii Większego Głupca? Cytat Billa Gatesa

Bill Gates zabrał głos podczas wydarzenia zorganizowanego przez TechCrunch w Berkeley w Kalifornii dotyczącego klimatu. Miliarder nie szczędził gorzkich słów i stwierdził, że NFT to oszustwa w 100% oparte na Teorii większego głupca. Następnie filantrop w sarkastyczny sposób skomentował, iż osoby wydające olbrzymie pieniądze na cyfrowe wizerunki małp mogłyby uczynić ten świat lepszym na inne sposoby.

Miliarder wspomniał także, iż nie jest w żadnym stopniu zamieszany w kryptowaluty czy tokeny NFT, przy okazji zaznaczając, że był również podejrzliwy wobec aktywów zaprojektowanych w celu “unikania opodatkowania lub jakichkolwiek przepisów rządowych”.

FP Markets

Lepsze aktywa inwestycyjne według Billa Gatesa

Gates dodał również, że woli inwestować w aktywa o namacalnej wartości, takie jak farmy czy fabryki lub firmy które wytwarzają gotowe produkty, niż kryptowaluty.  Na koniec przemówienia miliarder oznajmił, że bankowość cyfrowa, którą zresztą on sam wspiera za pośrednictwem swoich fundacji filantropijnych, jest „setki razy efektywniejsza” od kryptowalut.

Na czym polega Teoria Większego Głupca?

Teoria Większego Głupca (Greater Fool Theory) opiera się na przekonaniu że dopóki na rynku znajdzie się inwestor, który będzie chciał zakupić aktywo po wyższej cenie, warto będzie je nabyć teraz, aby móc je później mu odsprzedać – niezależnie od jego realnej wartości. Teoria większego głupca

Bill Gates porównał do tej teorii NFT, zauważając, że same w sobie tokeny nie mają żadnej wartości i mogą być sprzedane tylko za tyle, ile zaoferuje wolny rynek. Tym samym w przypadku gorszego sentymentu, lub końca mody niemal wszystkie staną się bezużytecznymi obrazkami krążącymi w sieci.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.