Bank Anglii z podwyżką stóp. FTSE 100 z konkretnym ruchem.

Budynek Banku Anglii
J2T Trade

Na giełdzie w Londynie podczas wczorajszej, czwartkowej sesji widać było przewagę pozytywnych nastrojów. Główny indeks FTSE 100 zakończył dzień z silnym wzrostem, po decyzji Banku Anglii (BoE). Bank centralny Wielkiej Brytanii oznajmił o podwyżce stóp procentowych o 50 p.b. Po oświadczeniu ze strony instytucji pojawił się komentarz jej przewodniczącego. O czym mówił Andrew Bailey? Zapraszamy na piątkową analizę indeksu FTSE 100.

Indeks FTSE 100 wreszcie pokazał zmianę

W ostatnich dniach na indeksie FTSE 100 widoczne były niewielkie zmiany notowań. Londyński indeks na początku roku dał nadzieję na większe ruchy, jednak powrócił do swoich tradycyjnych, niewielkich zmian. Wczoraj, w czwartek 2 lutego indeks wykonał bardziej konkretny ruch. Notowania brytyjskiego FTSE 100 wzrosły bowiem ogólnie o 0,76%. Była to najwyższa zmiana od dziewięciu sesji.

Pokaz sił składowych brytyjskiego FTSE 100

Spółki tworzące główny indeks giełdowy z Wielkiej Brytanii pokazały wczoraj siłę. W Londynie odnotowano wzmożoną aktywność na kursach akcji znanych firm. Dwie spółki osiągnęły nawet 10% próg zmienności. Były to Carnival oraz Ocado, które odpowiednio zyskały 13,69% oraz 11,30% i stanęły na czele wzrostów. Po stronie strat opowiedziało się kilkanaście spółek, a największy spadek, gdyż rzędu 3,13% wykazała Centrica.

Bank Anglii (BoE) postawił na podwyżkę o 50 p.b.

Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii zadecydował o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Wczoraj instytucja poinformowała o podniesieniu stóp o 50 punktów bazowych do 4%. Była to dziesiąta podwyżka z rzędu, a osiągnięty przedział jest najwyższym od października 2008 roku. W oświadczeniu do decyzji BoE zauważyło, że inflacja konsumencka prawdopodobnie osiągnęła szczyt, lecz „w wielu zaawansowanych gospodarkach, w tym w Wielkiej Brytanii nadal pozostaje wysoka”. 

FP Markets

Bank Anglii przy okazji wczorajszej decyzji podał prognozy dotyczące sytuacji w kraju. Roczna inflacja ma spaść do poziomu 4% pod koniec 2023. Zaś w przypadku PKB instytucja szacuje, że skurczy się ono o 0,7%.

Gubernator BoE mówił o wielkiej trójce, o czym mowa?

Przewodniczący Banku Anglii (BoE) Andrew Bailey wypowiedział się po wczorajszej decyzji instytucji. W wystąpieniu mówił o wielkiej trójce czynników napędzających wzrost inflacji. Określił nimi: kwestię łańcucha dostaw, cen energii oraz cen żywności. Bailey mówiło o trwającym procesie schodzenia cen, zwłaszcza energii, z „sufitu.

Gubernator BoE odniósł się również do samej podwyżki stóp procentowych. Bankier wskazał, że jeśli pojawią się dowody na „bardziej trwałe presje, wtedy może być wymagane dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej”. 

Punkt widzenia – notowania FTSE 100 powróciły powyżej 7 800

Inwestorzy brytyjskiego indeksu giełdowego FTSE 100 pozytywnie odebrali wczorajszą decyzję Banku Anglii. Nie obyło się jednak bez walki o kierunek. Rynek odbił się od średniej i zdołał utrzymać powyżej TDP (7 996). Z tego poziomu rynek generował impulsy wzrostowe, a najsilniejszy z nich sięgnął rejonów 7 845.

Na wykres londyńskiego indeksu patrzymy w piątek, 3 lutego tuż przed otwarciem giełd w Londynie. Obecnie notowania FTSE 100 znajdują się w rejonach 7 820. Na jaki ruch zdecydować się może indeks w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek ma sposobność przedłużyć dziś wzrost. Taka sytuacja mogłaby się rozpocząć po zejściu notowań w rejony poziomu TDP. Wówczas obóz byków zebrałby się z tego obszaru do wzrostu. Na zasadzie budowy potwierdzonego, wyższego dołka notowania wykonałyby ruch do 7 870.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 03.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak zauważyć, że wczoraj rynek zwalniał każdorazowo w rejonach 7 840. Taka sytuacja wskazuje na to, że w tych rejonach czuwa podaż. Notowania mogą dziś podbić do tego zakresu, aby na zasadzie jego nadbicia, wykonać pewny ruch spadkowy. Ruchem sekwencyjnym rynek rozpocząłby cofnięcie do 7 760, nie zważając przy tym na zakres średniej oraz poziom TDP.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 03.02.2023

Konkluzja

Powyżej rozpisaliśmy scenariusze na dziś. Bliżej przyglądamy się potencjalnemu wzrostowi. Czy to właśnie na taki ruch zdecyduje się w najbliższych godzinach indeks FTSE 100?

TSR : 7 975

TFR : 7 888

TDP : 7 796

TFS : 7 705

TSS : 7 610

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.