Aroon Indicator – wskaźnik analizy technicznej

Wskaźnik Aroon
J2T Trade

Z setek dostępnych wskaźników i oscylatorów analizy technicznej dziś padło na dość niszowy, mniej znany i niedostępny na platformie MetaTrader (chciałoby się rzec, że właśnie dlatego niszowy) Aroon Indicator, czyli wskaźnik Aroon.

Wskaźnik ten został stworzony przez Tushara Chande, amerykańskiego wynalazcę, naukowca, autora i tradera posiadającego doktorat z inżynierii oraz dziewięć zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych patentów.

Chande jest także dyrektorem chicagowskiego Tuscarora Capital Management i doświadczonym traderem z rynku terminowego. Jedną z jego najbardziej znanych pozycji jest współtworzona z Stanleyem Kroll’em książka „The New Technical Trader”, a także dotycząca analizy technicznej „Beyond Technical Analysis”.

Chande jest także autorem artykułów w Stocks and Commodities Magazine oraz w innych czasopismach dotyczących analizy technicznej. Stworzył także pakiet oprogramowania do zarządzania handlem i jest szanowany za swoje doświadczenie w projektowaniu innowacyjnych systemów transakcyjnych.

FP Markets

Budowa i działanie wskaźnika Aroon Indicator

Wskaźnik analizy technicznej Aroon Indicator wskazuje inwestorom, czy analizowany instrument znajduje się aktualnie w trendzie, a jeśli tak to jak silny jest ten trend. Wskaźnik składa się z dwóch linii określonych jako Aroon Up – linia wzrostowa oraz Aroon Down – linia spadkowa.

Aby móc obliczyć, jaka jest aktualna wartość linii Aroon Up konieczne jest określenie, ile okresów (jak długi jest jeden okres zależy od interwału jaki jest analizowany) minęło od momentu, kiedy instrument w analizowanym okresie czasu osiągnął swoje maksimum.

Z kolei do określenia wartości Aroon Down konieczne jest analogiczne określenie, ile czasu minęło od momentu, kiedy instrument w analizowanym okresie czasu osiągnął swoje minimum. Zasada jest więc prosta i tak samo proste jest odczytywanie wskazań.


Analityk TechnicznyAnalityk Techniczny radzi:

Aroon Indicator, podobnie jak 50 innych wskaźników analizy technicznej znajdziesz na popularnej platformie transakcyjnej brokera. Zarejestruj bezpłatne demo platformy i przekonaj się sam, który z dostępnych wskaźników będzie dla Ciebie najlepszy. Rachunek demo znajdziesz tutaj.


Wykorzystanie wskaźnika Aroon Indicator

W przypadku gdy linia Aroon Up znajduje się powyżej poziomu 50%, czyli powyżej poziomu równowagi, Aroon Indicator wskazuje na tendencję wzrostową panującą na analizowanym rynku, czy instrumencie finansowym. Jeżeli wartość linii Aroon Up maleje, oznacza to, że trend wzrostowy słabnie. W przypadku, gdy Aroon Up osiągnie poziom zera możemy mówić o zakończeniu trendu wzrostowego.

Analogicznie sprawa wygląda w kwestii trendu spadkowego. W przypadku gdy linia Aroon Down znajduje się powyżej poziomu 50%, czyli powyżej poziomu równowagi, Aroon Oscillator wskazuje na tendencję spadkową panującą na analizowanym rynku czy instrumencie finansowym. Jeżeli wartość linii Aroon Down maleje, oznacza to, że trend spadkowy słabnie. W przypadku, gdy Aroon Up osiągnie poziom zera możemy mówić o zakończeniu trendu spadkowego.

Wniosek jest prosty – im dalej Aroon Up od zera tym silniejszy trend wzrostowy, a im dalej od zera Aroon Down tym silniejszy trend spadkowy.

Teraz przeanalizujemy to na przykładzie. Załóżmy, że pod uwagę bierzemy okres ostatnich 30 dni, szczyt tego okresu został osiągnięty 15 dni temu, a minimum w tym okresie obserwowaliśmy 10 dni temu.

W takim przypadku wartość linii Aroon Up osiągnie (30-15)/30 = 50%, z kolei wartość linii Aroon Down kształtować się będzie na poziomie (30-10)/30 = 67%.

Dlaczego jest to wartość procentowa? Tak naprawdę nie musi, ale może, bowiem wartości wskaźnika Aroon – zarówno Aroon Up jak i Aroon Down poruszają się, podobnie jak choćby Relative Strength Index (RSI) w przedziale od 0 do 100.

Wskaźnik Aroon

Możemy także obliczyć wartość wskaźnika Aroon, którego nie widać w standardowym wskaźniku Aroon (możemy pobrać go z Internetu na platformę MetaTrader 4).

Aby obliczyć jego wartość trzeba odjąć wartość Aroon Down od Aroon Up. Z racji, że obie linie przyjmują wartości od 0 do 100, Aroon może przyjąć wartość od -100 do 100. Wartość Aroon powyżej 0 stanowi o trendzie wzrostowym, a poniżej o trendzie spadkowym. Im dalej od zera tym silniejszy trend.

Przydatne wzory:

Aroon Up = (OKR – OH) / OKR
Aroon Down = (OKR – OL) / OKR
Aroon = Aroon Up – Aroon Down

We wzorach:
OKR – ilość okresów, dla których obliczamy wartość wskaźnika,
OH – ilość okresów jaka minęła od uformowania maksimum w badanym okresie,
OL – ilość okresów jaka minęła od uformowania minimum w badanym okresie.

Plusy:

  • Łatwość wykorzystania
  • Możliwość dołączenia wskaźnika do szerszej strategii
  • Możliwość określania siły trendu
  • Możliwość określania kierunku trendu

Minusy:

  • Stosunkowo duża ilość mylnych sygnałów
  • Wolniejsze sygnały w porównaniu do np. MACD

Nasza ocena: 4/10

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Analityk Techniczny
Przyszłe ruchy cen na rynku akcji, surowców i walut prognozuje wyłącznie na podstawie wykresów. Swoje przekonania opiera na podstawowych założeniach analizy technicznej, które mówią, że rynek dyskontuje wszystko, ceny podlegają trendom, a historia się powtarza. Analizuje zachowanie się cen w przeszłości, formacje techniczne oraz wykorzystuje wskaźniki analizy technicznej, takie jak średnie ruchome czy oscylatory. W swojej analizie całkowicie pomija fundamentalne aspekty inwestowania.