Apetyt na ryzyko na giełdzie zmniejszony z powodu nowego szczepu COVID

261
J2T Trade

Największe światowe indeksy giełdowe doświadczyły w tym tygodniu zmiany sentymentu i znalazły się pod presją podażową. W następstwie optymizmu wywołanego przez szczepionki w ostatnich tygodniach, który podsycił silny wzrost na rynkach, traderzy zaczęli realizować zyski z długich pozycji w obliczu odrodzenia się obaw przed COVID.

Aktualna wyprzedaż jest reakcją na informacje o nowym szczepie wirusa, który został znaleziony najpierw wyłącznie w Wielkiej Brytanii, ale następnie wykryto go także w minimum pięciu innych krajach. Uważa się, iż nowy “super szczep” COVID jest do 70% bardziej zaraźliwy niż pierwotny wirus i istnieją obawy przed kolejną globalną epidemią, która może doprowadzić do powrotu do tego rodzaju globalnego lockdownu obserwowanego w pierwszym kwartale tego roku.

Wiadomość o pakiecie fiskalnym w USA, uzgodnionym w tym tygodniu przez Senat, pomogła w pewnym stopniu umocnić amerykańskie akcje. Rząd zgodził się na umowę, która obejmuje 600 miliardów dolarów wsparcia bezpośredniego i 300 miliardów dolarów zasiłku dla bezrobotnych. Chociaż liczba ta jest niższa niż w przypadku pierwszego pakietu stymulacyjnego, na tym etapie każdy poziom wsparcia jest mile widziany.

W Wielkiej Brytanii indeks FTSE znajduje się pod silną presją podażową z powodu chaosu na granicy między Wielką Brytanią a Francją. Jako że Francja zamknęła granice w związku z obawami przed nowym szczepem wirusa, ponad tysiąc ciężarówek czekało na granicy Wielkiej Brytanii, powodując ogromne opóźnienia w łańcuchach dostaw. Prezydent Macron żąda by wszyscy kierowcy przeszli testy przed wjazdem do Francji. Dodatkowo, ponieważ Wielka Brytania i Unia Europejska nie uzgodniły jeszcze porozumienia w sprawie Brexitu w kwestii handlu, istnieją obawy, że nie uda się tego dokonać przed końcem roku, więc aktywa Wielkiej Brytanii zostały w związku z tym objęte intensywną sprzedażą.

FP Markets

Spojrzenie od strony technicznej na indeksy

DAX 30

Podążając za luką, która pojawiła się po weekendzie, cena zaczęła obniżkę z poziomu 13744.79 i przebiła wartość 13322.69, lecz następnie powróciła powyżej niego. Dopóki cena utrzyma się ponad tym poziomem, perspektywa skłania się w kierunku dalszego wzrostu.

DAX-tickmill-2020-12-22

S&P 500

S&P 500 doświadczyło do tej pory w tym tygodniu bardzo wysokiej, niestabilnej zmienności. Cena spadła z poziomu 3714.50 i przetestowała wsparcie na 3586. Jeśli utrzyma się powyżej niego, istnieje szansa na wybicie górnego ograniczenia, co byłoby zgodne z długoterminowym trendem wzrostowym.

s&p500-tickmill-2020-12-22

FTSE 100

Po 2 tygodniach konsolidacji powyżej poziomu 6518.2, FTSE spadł w bieżącym tygodniu poniżej niego, a cena cofnęła do minimów zlokalizowanych na 6317.4. Dopóki cena utrzymuje się poniżej poziomu 6518.2, w grę wchodzi ryzyko obniżki do kolejnego wsparcia, tym razem na poziomie 6123.3.

ftse-tickmill-2020-12-22

Nikkei 225

Indeks Nikkei wciąż utrzymuje się w strefie 26213.4 – 264949.5. Kurs już przetestował w tym tygodniu oba ograniczenia i choć nastawienie pozostaje zwrócone w kierunku dalszego wzrostu, rośnie ryzyko głębszej korekty.

nikkei-tickmill-2020-12-22

Autor: Analitycy Tickmill


tickmill

Sprawdź ofertę brokera Tickmill na bezpłatnym rachunku demonstracyjnym. Konto demo otworzysz klikając tutaj.

*75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.