Analizujemy kurs złotego – jak silna jest nasza waluta?

Monety PLN rozrzucone po banknotach EUR i USD
J2T Trade

Kurs złotego w ostatnim czasie charakteryzuje się bardzo wysoką zmiennością. Po kilku tygodniach potężnego osłabiania się, pod koniec listopada zaczął się on w końcu umacniać do innych walut. W tej chwili, w przypadku par walutowych z funtem i z euro atakuje on nawet kluczowe poziomy. Jak długo potrwa obecny trend? Zapraszam do analizy, zacznijmy od kursu euro wobec złotego:

EUR/PLN atakuje kluczowe wsparcie

Po kilku tygodniach silnej tendencji wzrostowej, kurs euro wobec złotego znalazł się w strefie konsolidacji. Najpierw w dniach 22-23 listopada na wykresie mieliśmy podwójny szczyt. Byki nie zdołały sobie poradzić z poziomem 4.714. W efekcie doszło do korekty i przetestowania wartości 4.67.

26 listopada wygenerowany został kolejny impuls wzrostowy. Jeszcze tego samego dnia zdołał on ponownie przetestować poziom 4.714. Znów ten opór skutecznie powstrzymał kupujących i wygenerował korektę. W konsekwencji, właśnie w tej chwili, podczas dzisiejszej sesji, niedźwiedzie atakują poziom 4.67.

Scenariusz I

Jeśli uda im się go pokonać, będą musiały one się jeszcze zmierzyć z wykładniczą średnią kroczącą EMA 100. Po raz ostatni poniżej niej cena znajdowała się 10 listopada. Wybicie omawianego poziomu wsparcia i 100-okresowej średniej kroczącej może skutkować większą przeceną, czyli dalszym umacnianiem się złotego. Najbliższy kolejny poziom wsparcia znajduje się dopiero w okolicach 4.63 – stanowił on skuteczny opór pod koniec października.

FP Markets

Scenariusz II

Jeśli jednak byki skutecznie wybronią poziom 4.67, prawdopodobnie wygenerują kolejny impuls wzrostowy i podejmą następną próbę ataku na 4.714. Pokonanie tego poziomu może jednak okazać się bardzo problematyczne.

Wykres EUR/PLN

USD/PLN coraz bliżej 4.10

W przypadku kursu dolara amerykańskiego wobec złotego, sytuacja także wygląda ciekawie. Ta para walutowa ukazuje silniejsze trendy. Najpierw mieliśmy kilka tygodni bardzo silnych wzrostów. 23 listopada zostały jednak one zatrzymane przez poziom 4.19. Od tego czasu mamy do czynienia z poważną korektą. W tej chwili cena znajduje się nieznacznie powyżej 4.11. Co dalej?

Scenariusz I

Wydaje się, że niedźwiedzie są obecnie na najlepszej drodze do ataku na poziom 4.10. Kluczowe pytanie brzmi: czy uda im się go wybić czy tylko przetestować? Jeśli będziemy mieli do czynienia z pierwszym wariantem, to nic nie będzie stało na przeszkodzie dalszej wyprzedaży. W efekcie cena może obniżyć się nawet do okolic 4.06, gdzie obecnie znajduje się wykładnicza średnia krocząca EMA 200, stanowiąca absolutnie kluczowe i najsilniejsze wsparcie w ostatnich miesiącach.

Scenariusz II

Co jednak, gdy niedźwiedzie zdołają zaledwie przetestować 4.10? Nie należy wykluczać, że w tej sytuacji byki zdołają wygenerować nowy impuls wzrostowy i korekta dobiegnie końca. Być może nawet umożliwi im to przeprowadzenie kolejnego ataku na 4.19 w najbliższych tygodniach.

GBP/PLN już poniżej EMA 100

Równie interesująco prezentuje się obecnie sytuacja, jeśli chodzi o kurs funta szterlinga wobec złotego. Tutaj także najpierw mieliśmy kilka tygodni bardzo silnych wzrostów. 22 listopada zostały jednak one zatrzymane przez poziom 5.615. Od tego czasu mamy do czynienia z poważną korektą. Podczas dzisiejszej sesji niedźwiedzie zdołały nawet pokonać wykładniczą średnią kroczącą EMA 100 i w tej chwili zbliżają się do kluczowego poziomu wsparcia zlokalizowanego na 5.49. Co dalej?

Scenariusz I

Sprawa wygląda prosto. Pokonanie poziomu 5.49 może doprowadzić do głębokiej przeceny. Umacnianie się złotego powinno wtedy przybrać na sile i w efekcie, kurs może obniżyć się nawet do okolic 5.40.

Scenariusz II

Z drugiej strony, byki na tę chwilę nie muszą jeszcze wywieszać białej flagi. Jeśli zdołają one szybko wygenerować silny świeży popyt i nie tylko wybronić 5.49, ale i powrócić powyżej 100-okresowej średniej kroczącej EMA, możemy mieć do czynienia z kolejnym, silnym impulsem wzrostowym. W efekcie, cena może ponownie zaatakować poziom oporu zlokalizowany przy 5.565, a być może nawet ten z 22 listopada, znajdujący się w okolicach 5.615.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.