Analiza – waluty EUR, USD, GBP, PLN, CHF, NZD, JPY

Waluty
J2T Trade

Marzec powoli dobiega końca. Nie da się zaprzeczyć, że w tym miesiącu, tak jak i poprzednim, nie można było narzekać na brak zmienności. Na wielu parach walutowych sytuacja wciąż jest jednak niejasna, sentyment mieszany, a krótkoterminowe trendy szybko się zmieniają. Na jakie poziomy trzeba zwrócić uwagę na kilku kluczowych parach? Zapraszam do analizy, zacznijmy od euro wobec dolara amerykańskiego:

EUR/USD znów powyżej 1.10

W przypadku kursu euro wobec dolara amerykańskiego, mamy od kilku tygodni do czynienia z trendem bocznym. Warto jednak zaznaczyć, że gdy 18 marca cena spadła poniżej wykładniczej średniej kroczącej EMA 100, to konsekwentnie utrzymywała się pod tym poziomem. Aż do dziś.

Od rana mamy do czynienia z silnym ruchem wzrostowym na tej parze walutowej. W efekcie w tym momencie kurs znajduje się nieznacznie powyżej 1.105. I wydaje się, że jest on na najlepszej drodze do przeprowadzenia kolejnego, trzeciego w ostatnich tygodniach, ataku na poziom 1.11. Powinno do tego dojść jeszcze przed końcem marca.

Czy bykom uda się w końcu wybić górne ograniczenie konsolidacji? Z całą pewnością będzie to bardzo wymagającym zadaniem, lecz nie należy wykluczać takiego scenariusza.

FP Markets

Wykres EUR/USD

GBP/USD próbuje wybronić 1.31

Zdecydowanie słabiej w ostatnim czasie radzi sobie kurs funta szterlinga wobec dolara amerykańskiego. Otóż, po przetestowaniu wykładniczej średniej kroczącej EMA 200, co miało miejsce 23 marca w godzinach porannych, rozpoczął się silny impuls spadkowy. Niedźwiedzie dość szybko zdołały pokonać dwa kluczowe poziomy wsparć – 1.321 i 1.312.

Od wczorajszego popołudnia kurs oscyluje w granicach 1.31. Oznacza to, że byki za wszelką cenę starają się utrzymać powyżej tego poziomu, ale nie są w stanie wygenerować świeżego popytu. W efekcie można założyć, iż dopóki poziom 1.312 nie zostanie wybity, najbardziej prawdopodobne są dalsze spadki, których zwieńczeniem powinno być przetestowanie poziomu 1.30.

Wykres GBP/USD

USD/CHF w konsolidacji

W przypadku kursu dolara amerykańskiego wobec franka szwajcarskiego sytuacja wygląda dość jasno. W dniach 16-25 marca mieliśmy zejście z okolic 0.943 do poziomu 0.926. W ostatnich dniach mamy natomiast do czynienia z ruchem wzrostowym, lecz na ten moment skutecznie jest on powstrzymywany przez opór zlokalizowany na poziomie 0.937, który był już testowany również wcześniej, gdy byki próbowały kontratakować.

Jeśli więc przed końcem marca kupującym uda się wybić to górne ograniczenia, droga do retestu poziomu 0.943 będzie w pełni otwarta. Jeżeli natomiast opór ten zostanie wybroniony, niedźwiedzie mogą przejść do kontrataku. Ich celem będzie wtedy ponowne przetestowanie 0.926.

Wykres USD/CHF

USD/JPY zwalnia po przetestowaniu 125

Kurs dolara amerykańskiego wobec jena japońskiego w ostatnich tygodniach zadziwia. Już 4 marca, z okolic 114.8 na tej parze walutowej wygenerowany został niezwykle silny impuls wzrostowy. Był on w grze niemal przez cały miesiąc. W efekcie podczas wczorajszej sesji przed południem cena zdołała przetestować niewiarygodny poziom 125.

Po tym zdarzeniu doszło jednak do odreagowania i w tym momencie kurs znajduje się nieznacznie powyżej 123.5. Co dalej? Wydaje się, że obecnie niedźwiedzie nie czują się na tyle silne, aby kontratakować i obniżyć cenę do okolic EMA 100. Z tego powodu bardziej prawdopodobna wydaje się krótka akumulacja kursu w okolicach 123-124, a następnie druga próba ataku na poziom 125.

Wykres USD/JPY

NZD/USD poniżej ważnego oporu

W przypadku kursu dolara nowozelandzkiego wobec dolara amerykańskiego obecna sytuacja wygląda naprawdę interesująco. Najpierw 22 marca, z okolic poziomu 0.6865 wygenerowany został silny ruch wzrostowy. W efekcie już następnego dnia cena testowała poziom 0.6986.

Po drugim nieudanym ataku byków na tę barierę, do którego doszło 25 marca, niedźwiedzie wygenerowały impuls spadkowy. W konsekwencji, podczas wczorajszej sesji, cena niespodziewanie spadła poniżej wsparcia zlokalizowanego na 0.691, które wcześniej w ostatnich tygodniach pełniło rolę ważnego oporu.

Co dalej?

W tej chwili cena oscyluje w granicach 0.69. Jeśli byki nie zdołają szybko powrócić powyżej 0.691, sprzedający otrzymają szansę na przeprowadzenie dalszej obniżki i ponowne przetestowanie poziomu 0.6865.

Wykres NZD/USD

Złotówka zyskuje do innych walut

Od 25 marca kurs złotówki w stosunku do innych najistotniejszych walut zmierza w dobrą stronę. Co prawda w poniedziałek przed południem doszło do odreagowania, które sprawiło, że nasza waluta zaczęła tracić kilka groszy do euro, funta, dolara i franka, lecz w godzinach popołudniowych sytuacja zaczęła wracać do normy, a dziś umacnianie się złotówki jest kontynuowane.

W efekcie takie pary walutowe jak EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN znajdują się już poniżej swoich najważniejszych średnich kroczących na wykresie H4 i powoli zbliżają się do kluczowych w ujęciu średnioterminowym poziomów wsparć z 16-17 marca. Na dziś trudno stwierdzić czy zostaną one wybite, z całą pewnością nie będzie to jednak łatwym zadaniem.

Osobną historię stanowi tutaj kurs złotówki wobec funta szterlinga. On już dziś testuje swoje wsparcie z 17 marca, czyli poziom 5.54. Wynika to ze słabości brytyjskiej waluty w ostatnich dniach.

Wykres GBP/PLN

Wykres GBP/PLN

Wykres EUR/PLN

Wykres EUR/PLN

Wykres USD/PLN

Wykres USD/PLN

Wykres CHF/PLN

Wykres CHF/PLN

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.