
Często pomijanym rynkiem w popularnych serwisach analitycznych jest srebro. To błąd, ponieważ jest to bardzo interesujące aktywo, którego dzienne wahania cen, tworzą dla day traderów mnóstwo fantastycznych okazji do zajęcia pozycji.
W ostatnim czasie, na fali rosnącej niepewności dotyczącej dalszego losu rynków akcji i obligacji, metale szlachetne stały się niesamowicie atrakcyjne. Zwyczajowo są one uznawane za bezpieczną przystań podczas rynkowych sztormów i zawieruch, a więc w czasach, w których przychodzi nam handlować ostatnio. Co ciekawe, srebro jest silnie skorelowane ze złotem, jednak jedynie długoterminowo. Sprawia to, że bezpiecznie możemy zajmować pozycje intraday na jednym, jak i na drugim rynku, licząc na odmienne rozwinięcie wewnątrz sesyjnej akcji cenowej.
O ile wzrost cen złota był ostatnio bardzo silnie dyskutowany, tak srebro wydawało się całkowicie pominięte. Warto, zatem nadrobić zaległości i przyjrzeć się temu rynkowi, zwłaszcza, że w chwili obecnej znajdujemy się na bardzo interesujących poziomach o szalenie wysokim potencjale wzrostowym, jaki spadkowym.

Analizując sytuację długoterminowo, na wykresie D1 widzimy wyraźnie, że znajdujemy się na granicy strefy podażowej, która mieści się w przedziale cenowym od 18,5 do 19 USD. Przebadanie tej strefy oraz ewentualne przebicie w górę, otwiera szeroki horyzont do poszukiwania dalszych, długoterminowych wzrostów. Kolejna strefa podażowa znajduje się, bowiem dopiero na poziomie 20 USD.
Jeżeli jednak okazałoby się, że sytuacja na rynkach papierów wartościowych i obligacji stabilizuje się, wówczas mielibyśmy otwartą drogę do strefy popytowej, z której wybiliśmy się ostatnio. Czyli do poziomu około 17,5 USD. Gdyby sytuacja uległa jeszcze większej poprawie, wówczas realny byłby powrót do najniższych od dekady cen, a więc do poziomu 13,60 – 14 USD.
W obliczu informacji napływających ze świata, w chwili obecnej bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wzrost ceny srebra. Następnie kolejna konsolidacja w najbliższej strefie (dotychczas) podażowej i być może dalsze podążanie za obecnie byczym sentymentem.
Dla rynku srebra, poziomy cen kształtowane są stricte wedle oceny ryzyka dotyczącego rynków instrumentów skarbowych i akcyjnego. Ryzyko to jest najlepiej wyczuwalne podczas obserwacji codziennych tytułów, ukazujących się w inwestycyjnych kanałach medialnych, takich serwisów jak Reuters, Bloomberg, Wall Street Journal, Zerohedge czy Trader’s Area.
Jan Kotowski
Sprawdź możliwości handlu u wielokrotnie nagradzanego brokera. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Powyższa treść ma wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treść ta sporządzona została rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Portal www.tradersarea.pl oraz dostawca treści nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o udostępnione na stronie www.tradersarea.pl treści.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!