Analiza spółki Airbus

Samolot Airbus A380
J2T Trade

Po fatalnym ubiegłym roku, w którym pandemia koronawirusa wyjątkowo dotkliwie wpłynęła na branżę lotniczą, w ostatnich miesiącach rynek ten stara się odbudować swoją potęgę. Doskonale widać to po największej europejskiej spółce z tego sektora – Airbus, która w miniony czwartek opublikowała swój raport finansowy za III kwartał bieżącego roku. Na giełdzie jednak w dłuższym terminie cechują ją mieszane nastroje, natomiast biorąc pod uwagę średnie ujęcie czasowe, można uczciwie stwierdzić, iż nie radzi sobie ona najlepiej. Jakie są dalsze perspektywy dla kursu akcji spółki Airbus? Zapraszam do analizy:

Analiza fundamentalna spółki Airbus

Oczekiwany zysk operacyjny i cele produkcyjne

W czwartek 28 października, spółka Airbus opublikowała swoje wyniki finansowe za III kwartał bieżącego roku. W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że podniosła ona swoje cele, zarówno dotyczące produkcji, jak i zysku operacyjnego za 2021 rok. Firma poinformowała, że zamierza dostarczyć klientom aż 600 samolotów łącznie w tym roku. Natomiast jej oczekiwany całoroczny zysk operacyjny ma wynieść 4,5 miliarda euro. Wcześniej spółka zapowiadała, iż oczekiwana wartość wyniesie 4 miliardy.

Wyniki w III kwartale – lepiej niż Boeing

Jak kształtowały się wyniki za sam trzeci kwartał? Całkiem zadowalająco. Zysk operacyjny wyniósł 666 milionów euro, podczas gdy analitycy oczekiwali 620 milionów. Nieco rozczarował jednak dochód, który wyniósł 10,52 miliarda euro, czyli o 6% mniej niż rok wcześniej. Oznacza to jednak, że Airbus radzi sobie obecnie znacznie lepiej niż jego największy konkurent ze Stanów Zjednoczonych – Boeing, który ogłosił, że wciąż nie zdołał przezwyciężyć problemów produkcyjnych związanych z samolotem 787 Dreamliner, co już kosztowało tę firmę ponad miliard dolarów. Kłopoty amerykańskiego giganta dotyczą zarówno łańcuchu dostaw, jak i niedoboru siły roboczej.

CEO spółki Airbus – Guillaume Faury, stwierdził nawet, że trwający 15 miesięcy kryzys produkcyjny w branży lotniczej został już przez spółkę zażegnany i obecnie nabiera ona rozpędu.

FP Markets

W efekcie podczas sesji 28 października, kurs spółki Airbus wzrósł z okolic 110 do 112 euro.

Analiza techniczna spółki Airbus

Jednak, gdy spojrzymy na wykres akcji spółki Airbus od strony technicznej, sytuacja nie wygląda już tak różowo. Można tutaj jednoznacznie stwierdzić, że od końcówki września jej kurs znajduje się w tendencji spadkowej. Świadczy o tym opadająca linia trendu poprowadzona po szczytach z 27. i 30 września oraz 15. i 28 października. W ciągu miesiąca kurs spadł z okolic 118 euro, do poziomu 107.50 €.

Warto jednak zauważyć, że 25 października doszło do odbicia, kiedy to wspomniany poziom 107.50 EUR został wybroniony. Następnie przybrało ono na sile po publikacji wyników finansowych, dzięki czemu 12 października cena zdołała przez moment osiągnąć poziom 113 euro i podjęła próbę ataku na wykładniczą średnią kroczącą EMA 100 oraz opisywaną wyżej linię trendu spadkowego.

Niestety byki nie osiągnęły sukcesu i w kolejnych dniach mieliśmy do czynienia z dalszą obniżką. Wydaje się jednak, że dziś rano kupujący znów zdołali wygenerować świeży popyt, po tym jak istotne w ostatnich miesiącach wsparcie, zlokalizowane na poziomie 109 €, zostało wybronione.

Co dalej?

Czego zatem można się spodziewać? W pierwszej kolejności kolejnego ataku na 100-okresową średnią EMA oraz linię trendu spadkowego. Jeżeli jednak byki poniosą klęskę, może dojść do kolejnej przeceny, która sprawi, że kurs ponownie przetestuje poziom 107.50 EUR.

Wykres spółki Airbus

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.