S&P 500 – piątkowa sesja bez zaskoczeń

578
s&p500
Źródło: Sierra Chart, SP500 futures (ESU9) wykres Market Profile od 2 sierpnia 2019 do 9 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.
J2T Trade

W dniu dzisiejszym, po publikacji ważnych danych dla strefy euro, bo dotyczących PKB dla Wielkiej Brytanii oraz kilku istotnych wskaźników przemysłowych dla Francji, mogliśmy obserwować dosyć nikłe zainteresowanie traderów europejskich indeksami amerykańskimi, w tym S&P 500.

Sytuację obrazuje wykres dzisiejszej sesji, który jednoznacznie pokazuje, że potencjał ruchu w górę jest na dzisiaj wyczerpany.Również amerykańskie otwarcie nie przyniosło nam żadnych rewelacji, widzimy, że mimo dosyć istotnych ruchów na ropie, z którą S&P500 jest dość silnie skorelowany, nastąpiła całkowita akceptacja wartości (widocznej dzięki analizie Market Profile) w strefie stworzonej 5 sierpnia.

sp500 - market profile
Źródło: Sierra Chart, SP500 futures (ESU9) wykres Market Profile od 2 sierpnia 2019 do 9 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Wczorajsza sesja, a konkretnie jej druga część, mocno zaskoczyła rynek, dosyć silnym wybiciem ponad valuearea (strefę wartości) z profilu kompozytowego. Było ono niesamowicie dynamiczne w swojej naturze, zaś na S&P 500 rzadko zdarzają się tego rodzaju swingi. Jednoznacznie wskazywało to na odejście od strefy wartości z profilu kompozytowego, o której pisałem w dniu wczorajszym i stworzenie nowej strefy w drugiej części sesji, której akceptacja potwierdza się dzisiaj wśród większości traderów szukających zysku w handlu w konsolidacji. To z kolei zwiastować może bardzo dynamiczny poniedziałek.

Dzisiejszy dzień również zapowiada nam się dosyć niemrawo, natomiast jak to na rynkach, wszystko może się zdarzyć. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie pozostanie w okolicy pomiędzy górną granicą profilu kompozytowego a dolną granicą valuearea, o której wspominałem w powyższym akapicie.

FP Markets
s&p500
Źródło: Sierra Chart, SP500 futures (ESU9) wykres Market Profile od 2 sierpnia 2019 do 9 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Sytuacje bardzo dobrze obrazują zarówno profil wolumenowy z kontraktów futures, jaki to, co możemy obserwować na MetaTraderze z użyciem najprostszego wskaźnika Market Profile. MetaTrader, co prawda zmusza nas do manualnej ingerencji w wykres i samodzielnego wytyczania stref, ale uczy także analizowania wolumenu z całej sesji i doszukiwania się kolejnych stref wartości (valuearea). Tego rodzaju formacje, według teorii rynku aukcyjnego, charakteryzują się dystrybucją zleceń przypominającą kształtem literę D. W oryginale angielskim, profil takiej dystrybucji nazywany jest dzwonem (bellshapecurve).

SP500 MetaTrader 5
Źródło: Admiral Markets MT5, SP500 wykres H30 od 1sieprnia 2019 do 9 sierpnia 2019. Wskaźnik: pointzero-trading.com. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

W dniu dzisiejszym należy jednak ze szczególną uwagą śledzić price action (akcje cenową) ponieważ jest to sesja piątkowa, która może charakteryzować się wycinaniem stop lossów, zarówno z górnej, jak i z dolnej granicy range’a dzisiejszej sesji.

Tego typu setupy z kolei, tworzą świetne możliwości do poszerzenia konsolidacji i łapania szczytów/dołków z minimalnym ryzykiem, określonym ciasnym stop lossem.

Jan Kotowski

Sprawdź możliwości handlu u wielokrotnie nagradzanego brokera. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powyższa treść ma wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treść ta sporządzona została rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Portal www.tradersarea.pl oraz dostawca treści nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o udostępnione na stronie www.tradersarea.pl treści.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jan Kotowski
Zastępca dyrektora polskiego oddziału Admiral Markets. Pasjonat rynków finansowych i trader indywidualny z ponad 10 letnim doświadczeniem. Swoją przygodę z rynkami rozpoczął już w liceum od popularnej, internetowej gry giełdowej. Pierwsze sukcesy zachęciły go do dalszego zgłębienia tematu wirtualnego obrotu giełdowego. Już w trakcie zdobywania wykształcenia kierunkowego, profesjonalnie związał się z sektorem finansowym w 2010 roku. Zdobywał doświadczenie zawodowe po obu stronach rynku, pracując w dealing roomach i departamentach ekonomicznych największych spółek Skarbu Państwa, państwowych i międzynarodowych banków oraz w propriatry trading’u. Zafascynowany rzeczywistą mechaniką rynków i spojrzeniem/analizą badającą przede wszystkim order flow (z j.ang. strumień zleceń).