Analiza Rynku Platyny [29.08.2019]

743
analiza rynku platyny
Źródło: Admiral Markets MT5, PLATINUM wykres D1 od 5 września 2016 do 29 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.
J2T Trade

Podróż po kolejnych rynkach surowcowych w czasach niepewności geopolitycznej, bywa niezwykle pouczająca i interesująca. Po często analizowanym złocie i srebrze, o którym pisałem wczoraj, warto spojrzeć na kolejny ze szlachetnych metali, czyli platynę. Kontrakty na ten surowiec dostępne są w ofercie Admiral Markets w postaci CFD na notowania ciągłe cen spotowych.

Podobnie jak złoto i srebro, platyna bardzo silnie reaguje na informację makroekonomiczne napływające ze świata. W szczególności zaś na te, które dotyczą globalnego przemysłu, zarówno branży FMCG jak i farmacji, rolnictwa oraz motoryzacji. Ostatnie wzrosty, które możemy obserwować na wykresie, zgodne z tym, co robi srebro i złoto, również są bezpośrednio powodowane przez informacje napływające z Państwa Środka. Ostatnie złagodzenie retoryki chińskiej i mowa o powrocie do rozmów z amerykanami oraz zniesienie niektórych ceł przez stronę chińską, wpłynęło na ten surowiec bardzo dodatnio, efektywnie zwiększając jego wycenę.

analiza rynku platyny
Źródło: Admiral Markets MT5, PLATINUM wykres D1 od 5 września 2016 do 29 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Technicznie rynek platyny wygląda bardzo ciekawie, ponieważ zwyczajowo porusza się on w bardzo długich i wyraźnych swingach, tworzących niezwykle regularne konsolidacje lub trendy. W chwili obecnej jednak, obserwujemy wybicie z trendu bocznego, który rozpoczął się w czerwcu 2018 roku. To bardzo ważne wydarzenie, które może zwiastować długoterminowy trend wzrostowy dla tego surowca, przynajmniej od strony technicznej.

Logika wskazuje jednak, że oczekiwania inwestorów w chwili obecnej zaangażowanych w pozycje długie, są płonne i typowo spekulacyjne. Można tak wnioskować także z bardzo szerokiego spreadu świecy dziennej z 29 i 28 sierpnia, jakiego nie mieliśmy okazji obserwować, co najmniej od lipca 2018 roku. Oznacza to, że obecne poziomy cenowe lub zbliżenie się do 956,5 USD może być świetnym miejscem do zajęcia pozycji krótkiej, przy silnie ograniczonym ryzyku. Zważywszy jednak na momentum rynku, trzeba być przy tym niezwykle ostrożnym i precyzyjnym.

FP Markets

Kolejny scenariusz wieszczący dalsze wzrosty, zakłada przebicie wspomnianych poziomów oraz ich retest od góry, którego powodzenie przypieczętuje byczą dominacje. Wracając do prawdopodobnych targetów pozycji krótkich, oczywistym poziomem wydaje się 908,5 USD, a następnie 877 USD. Na rozwój kolejnych scenariuszy musimy jednak jeszcze poczekać.

Jan Kotowski

Sprawdź możliwości handlu u wielokrotnie nagradzanego brokera. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powyższa treść ma wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treść ta sporządzona została rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Portal www.tradersarea.pl oraz dostawca treści nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o udostępnione na stronie www.tradersarea.pl treści.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jan Kotowski
Zastępca dyrektora polskiego oddziału Admiral Markets. Pasjonat rynków finansowych i trader indywidualny z ponad 10 letnim doświadczeniem. Swoją przygodę z rynkami rozpoczął już w liceum od popularnej, internetowej gry giełdowej. Pierwsze sukcesy zachęciły go do dalszego zgłębienia tematu wirtualnego obrotu giełdowego. Już w trakcie zdobywania wykształcenia kierunkowego, profesjonalnie związał się z sektorem finansowym w 2010 roku. Zdobywał doświadczenie zawodowe po obu stronach rynku, pracując w dealing roomach i departamentach ekonomicznych największych spółek Skarbu Państwa, państwowych i międzynarodowych banków oraz w propriatry trading’u. Zafascynowany rzeczywistą mechaniką rynków i spojrzeniem/analizą badającą przede wszystkim order flow (z j.ang. strumień zleceń).