Pozytywne sentymenty na rynkach rozpoczynają tydzień

J2T Trade

Tydzień rozpoczął się od pozytywnego rynkowego sentymentu, jako że większość azjatyckich indeksów giełdowych idzie w górę, podobnie jak europejskich i amerykańskich. Po części jest to odzwierciedleniem pozytywnych informacji na temat szczepionek, jako że ich rozprowadzanie nabiera tempa w wielu krajach – w tym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W tym samym czasie przepisy dotyczące dystansu społecznego zostały złagodzone w Korei Południowej – po tym, jak odnotowano w tym kraju najniższy dzienny wzrost w nowych zakażeń od listopada. Z kolei japońskie akcje wzrosły, po tym jak pojawiły się informacje o zniesieniu stanu wyjątkowego w niektórych regionach kraju.

Perspektywa dodatkowych fiskalnych pakietów stymulacyjnych również nadal wspiera wzrosty na rynkach. Późnym piątkiem Izba Reprezentantów USA ostatecznie zatwierdziła budżet, który pozwoliłby na szybkie wdrożenie planu stymulacyjnego prezydenta Bidena w wysokości 1,9 biliona dolarów. W weekend Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen przedstawiała pakiet pomocowy jako potencjalnie umożliwiający powrót do pełnego zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych w 2022 roku.

W Wielkiej Brytanii stosunkowo szybka dystrybucja szczepionek budzi nadzieję na złagodzenie lockdownu. Do soboty ponad 17 milionów obywateli Wielkiej Brytanii otrzymało pierwszą dawkę zatwierdzonej szczepionki, z czego 15 milionów z czterech najważniejszych grup priorytetowych JCVI, które na drugie szczepienie będą kierowani do połowy miesiąca, a wszystkie dziewięć grup priorytetowych, w tym w wieku powyżej 50 lat, ma być dwukrotnie zaszczepione do początku maja.

Rząd Wielkiej Brytanii obiecał, że 22 lutego szczegółowo przedstawi plan łagodzenia ograniczeń, a szkoły w Anglii zostaną potencjalnie ponownie otwarte 8 marca (prawdopodobnie wcześniej w Szkocji i Walii). Spekuluje się także, że większość obostrzeń zostanie znacząco złagodzona wiosną.

FP Markets

Założenia dotyczące tempa, w jakim ograniczenia są znoszone, odegrają ważną rolę w ocenie ekonomicznej dokonanej dziś przez prelegentów banków centralnych. W szczególności prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde ma dziś przemawiać w Parlamencie Europejskim (17:00). Wcześniej pani Lagarde sugerowała, że ​​od lata gospodarka strefy euro się poprawi. Jednak zważywszy, że program wprowadzania szczepionek będzie powolny w całym bloku, szczególnie w porównaniu z Wielką Brytanią, możliwe jest przyjęcie dziś bardziej ostrożnego tonu.

Poza tym, inny członek rady EBC François Villeroy i dyrektor generalna Amerykańskiej Rezerwy Federalnej w Cleveland Loretta Mester także mają przemawiać o gospodarkach swoich krajów. Oprócz tego, gubernator Banku Anglii Andrew Bailey mierzy się z pytaniami ze strony Komisji Specjalnej ds. Skarbu dotyczącymi jego poprzedniej roli dyrektora generalnego Urzędu ds. Postępowania Finansowego, gdy London Capital and Finance zawiódł. Z tego powodu jego najbliższe wypowiedzi raczej nie będą skupiać się na polityce monetarnej Wielkiej Brytanii. Tymczasem dzisiejsze dane są ograniczone do badania Sentix w strefie euro za luty, które ma wzrosnąć z 1,3 do 2,0.

Dzisiejsze dane od Commodity Futures Trading Commission (CFTC)

Pokrywanie krótkich pozycji w USD było ewidentnie gorącym tematem dla inwestorów w ciągu ostatnich kilku tygodni. Dane CFTC z zeszłego tygodnia wykazały pierwszy spadek łącznych obrotów krótkich pozycji w USD od siedmiu tygodni. Dane z tego tygodnia odzwierciedlają dalszą, rosnącą z tygodnia na tydzień redukcję ogólnych krótkich pozycji w USD. Wciąż duża, niedźwiedzia pozycja została obniżona o prawie 4 miliardy dolarów do 30,9 miliardów dolarów.

Długie pozycje netto w EUR zostały obcięte o 4,5 miliarda USD w wyniku wzrostu krótkich pozycji brutto i cofnięcia pozycji długich brutto. Spadek, odpowiadający 28,3 tysiącom kontraktów, był największym tygodniowym spadkiem pozycji długich netto w EUR od połowy 2018 roku, Kiedy to EUR szybko tracił na wartości od szczytu z początku roku (wówczas) powyżej 1,25. Jak to często bywa w ostatnich miesiącach, zmiana pozycji EUR stanowi prawie całe dane z tego tygodnia.

Długie pozycje netto GBP i CHF utrzymują się i nieznacznie wzrosły w tym tygodniu, aby zrównoważyć część ogólnego wpływu upłynnienia pozycji długich w EUR. Długie pozycje netto JPY, nadal druga co do wielkości pozycja odzwierciedlona w tych danych, odnotowały bardzo niewielkie (114 milionów dolarów) spadki.

Waluty surowcowe odnotowały niewielką zmianę netto ogólnej ekspozycji. Długie pozycje netto w CAD wzrosły nieznacznie (175 milionów USD), chociaż zarówno długie, jak i krótkie pozycje brutto CAD zmniejszyły się w tym tygodniu. Wydaje się jednak, że sentyment spekulacyjny nie jest szczególnie zaangażowany, co odzwierciedla wielkość pozycji. Ograniczona długa ekspozycja netto na NZD została w tym tygodniu zmniejszona, podczas gdy pozycja netto AUD pozostaje neutralna.

Dziś o godzinie 16:00 wygasają opcje na:

  • EURUSD
  • USDJPY
  • AUDUSD
  • USDCAD
  • USDCNY
  • USDMXN

Spojrzenie od strony technicznej i handlowej

EURUSD: kierunek niedźwiedzi poniżej 1.2050 z celem 1.1895

Z technicznej i handlowej perspektywy, zamknięcie poniżej 1.20 otwiera drogę na przetestowanie poziomu 1.19. Jeśli nie pojawi się tam nowy popyt, niedźwiedzie będą dążyć do testu 1.17. Z kolei zamknięcie powyżej 1.21 i opadającej linii trendu, byłoby ruchem ze strony byków, który otworzyłby drogę do retestu wcześniejszych szczytów na poziomie 1.2350.

Raporty dotyczący płynności sugerują dość mocno rozrzucone oferty spadkowe między poziomami 1.1950 a 1.19, z silniejszymi ofertami poniżej, aż do pokonania 1.1880, gdzie są one słabsze, więc mogą pojawić się większe przystanki. Oferty wzrostowe wydają się dość silne aż do 1.2120, następnie pojawia się słabość do 1.2150, tam jednak oferty znów są bardziej naładowane, aż do poziomu 1.22.

EURUSD - 08.02.2021 - Tickmill

GBPUSD: kierunek byczy powyżej 1.35 z celem 1.3830/60

Z technicznej i handlowej perspektywy, jako że 1.35 wspiera wzrosty, ceny mogą podejść wyżej i przetestować tymczasowy target fali 5, znajdujący się w strefie 1.3830-1.3860.

Raporty dotyczący płynności sugerują silne oferty aż do poziomu 1.38, następnie osłabiają się one w okolicach 1.3820, co może doprowadzić do licznych przystanków. Następnie znów są bardziej zagęszczone do poziomu 1.3850. Tak naprawdę, zanim zacznie się pojawiać znaczne osłabienie, rynek może otworzyć się na długoterminowy ruch w stronę poziomu 1.41. Oferty spadkowe są stosunkowo słabe w okolicach poziomu 1.36 i poniżej, silniejsze pojawiają się dopiero blisko 1.3550.

GBPUSD - 08.02.2021 - Tickmill

USDJPY: kierunek byczy powyżej 104.50, z celem 107

Z technicznej i handlowej perspektywy, na USDJPY osiągnięto cel 105.50, oczekuje się więc pullbacku związanego z realizacją zysków do poziomu 104.50, a następnie osiągnięcia 106. Jako że 104.50 wspiera wzrosty, istnieje szansa na podejście wyżej, aby przetestować oferty na poziomie 107. Spadek poniżej 103,50 zanegowałby dalszy wzrost i zasugerował powrót do trendu spadkowego.

Raporty dotyczące płynności sugerują spore zagęszczenie mieszanych ofert do 106.70, następnie mocne oferty wzrostowe powyżej, aż do 107.50. Oferty spadkowe najpierw są stosunkowo słabe, wzmacniają się dopiero w okolicy 104.50, a naprawdę silne zaczynają być od poziomu 104.20 i poniżej.

USDJPY - 08.02.2021 - Tickmill

AUDUSD: kierunek byczy powyżej 0.7560 z celem 0.8

Z technicznej i handlowej perspektywy, jako że 0.7560 pełni rolę wsparcia, ceny mogą podejść wyżej i przetestować górny target fali 5, znajdujący się na poziomie 0.8. Zamknięcie powyżej 0.7730, gdzie znajduje się obecnie opadająca linia trendu, zachęci byki do dalszego rajdu i będzie potwierdzeniem tej projekcji.

Raporty dotyczące płynności sugerują słabe oferty do poziomu 0.7550, gdzie ulegają wzmocnieniu, następnie czekają je spore utrudnienia w strefie 0.7500-0.7480. Pokonanie jej otworzy perspektywę na głębszy spadek. Wzrostowe oferty są stosunkowo lekkie i wydaje się, że napotkają one bardzo duży opór w okolicach 0.7750.

AUDUSD - 08.02.2021 - Tickmill

Patrick Munnelly
analityk Tickmill


tickmill

Sprawdź ofertę brokera Tickmill na bezpłatnym rachunku demonstracyjnym. Konto demo otworzysz klikając tutaj.

*75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.