Analiza Price Action: Odwroty – recenzja książki

961
Analiza price action odwroty - Al Brooks
J2T Trade

Al Brooks jest znanym traderem, którego spekulanci koncentrujący się na podejściu Price Action doskonale kojarzą, choćby za sprawą książki “Price Action: Trendy”, gdzie mogliśmy się dokładnie zapoznać z podejściem Ala Brooksa do tradingu oraz spekulacji. Jego kolejną książkę: “Analiza Price Action: Odwroty” zrecenzował Krzysztof Kamiński. Nagranie dostępne na kanale Comparic Rynki, oto czego się z niego dowiedzieliśmy:

“Analiza Price Action: Odwroty” – recenzja

W swojej książce Al Brooks wyjaśnia jak umiejętnie handlować z wykorzystaniem rynkowych odwrotów. Część traderów może zastanawiać się w jakim celu w ogóle podejmować takie działania, ponieważ koncentrują się oni na podążaniu za trendem. Al Brooks tutaj jednak dokładnie wskazuje w którym momencie prawdopodobieństwo odwrotu jest większe niż szansa na kontynuację trendu. Nie jest to proste, lecz jeśli chcemy być profesjonalnymi traderami, to żadne rozwiązanie nie jest w pełni łatwe i oczywiste.

Książkę należy więc rozpatrywać w kilku elementach. Oczywiście rozpoczyna się ona od zagadnienia czym są odwroty oraz w jaki sposób powinniśmy ich wypatrywać, natomiast oczywiście najlepiej sprawdzić jak odwroty działają w rzeczywistości, dlatego też warto przyjrzeć się wykresom i następnie dojść do wniosku, w którym momencie widzimy zagranie które powinniśmy wykorzystać na naszą korzyść.

Pierwsza część książki wyjaśnia w jaki sposób powinniśmy rozumieć odwroty. Możemy się tam zapoznać z przykładami jak handlować podczas odwrotów oraz z cechami charakterystycznymi silnych odwrotów i to właśnie do nich warto się teraz odnieść. Otóż silne odwroty mają te same cechy charakterystyczne, co każdy inny silny ruch, taki jak wybicie czy trend. Przy okazji silnego odwrotu w górę, na jego minimum tworzy się wzrostowy reversal bar o dużym zasięgu, z małymi cieniami lub bez nich. Powinniśmy więc wypatrywać go na wykresie. Przy okazji silnego odwrotu w dół – to na maksimum tworzy się reversal bar tego typu.

FP Markets

Jednocześnie poruszone są wątki dotyczące wsparć, oporów i innych elementów, które mogą towarzyszyć ruchowi odwrotnemu. Wniosek jednak jest jeden – musimy być otwarci na wiedzę, ciągle się uczyć i dogłębnie poznawać rynek, na którym handlujemy. Al Brooks oferuje nam tylko wskazówki w którym miejscu możemy mieć do czynienia z silnym odwrotem.

Duża część książki poświęcona jest także tematyce podążania za trendem. Dlaczego, skoro miała ona traktować o odwrotach? Ponieważ podążanie za trendem jest podstawą analizy rynkowej. Ogólny kontekst rynkowy to nie wykres na interwale czasowym M5 – on sprawdza się przy samym zajmowaniu transakcji. Natomiast, powinniśmy także wykorzystać analizę wyższych interwałów czasowych – w tym dziennego – i wyznaczyć sobie z tej perspektywy istotne poziomy wsparcia i oporu.

Z czego wynika skuteczność i ogromne zainteresowanie Price Action? Przede wszystkim skupia się ono na tym co się aktualnie dzieje na wykresie. W tym przypadku kształt formowania się danej świecy jest niezwykle istotny, ponieważ za jego pomocą byki i niedźwiedzie ukazują jakie decyzje aktualnie podjęły. Tak więc, jeśli chcemy wiedzieć co w danym momencie dzieje się na rynku, to Price Action jest strzałem w dziesiątkę.

Poza omawianiem charakterystycznych cech silnych odwrotów, Al Brooks skupia się także na głównych odwrotach trendu czy nawet kulminacyjnych, które powodują że wielu inwestorów popada w paraliż decyzyjny. Warto więc tutaj wykorzystywać wolumen – takie działanie zawsze przynosi konkretne efekty. Ważne więc by broker, u którego handlujemy, oferował nam dostęp do wolumenu realnego. Na instrumentach akcyjnych odwrót bardzo często następuje po wzroście wolumenu.

Kolejna część książki porusza temat daytradingu. Al Brooks rozbija ten rozdział na kilka wątków. Zaczyna od wskazania kluczowych momentów sesji. Dzieli się ona na trzy fazy – choć cena w każdym momencie może zrobić niemal wszystko, to największe prawdopodobieństwo znalezienia sygnału Price Action z bardzo korzystnym risk ratio, istnieje podczas pierwszych dwóch godzin sesji. Dlaczego? Ponieważ stanowi on najważniejszą część dnia i dla traderów jest on czasem, w którym najłatwiej zarobić pieniądze. Generowane wówczas sygnały charakteryzują się najlepszą kombinacją parametrów równania tradera. W tej części omówiony jest także scalping ekstremalny, który jest zagadnieniem przyciągającym uwagę wielu daytraderów.

W części trzeciej książki, Al Brooks omawia charakterystykę sesyjnego otwarcia. Wtedy przeważnie pojawia się najwyższy wolumen, co wskazuje że możemy mieć do czynienia z istotnym ruchem odwrotnym. Poruszany w niej jest także temat opcji i ich skutecznego wykorzystania w tradingu. Na koniec książki “Analiza Price Action: Odwroty” Al Brooks zbiera wszystko razem i dokonuje podsumowania powyższych informacji.

Jeśli chce się osiągnąć korzyści, które oferują współczesne rynki, informacje przedstawione w książce “Analiza Price Action: Odwroty” z pewnością będę pomocne. Zawiera ona naprawdę konkretną, merytoryczną wiedzę, co sprawia, iż z czystym sumieniem jest ona godna polecenia.

Nagranie dostępne jest pod tym adresem:

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.