Nasdaq 100 znów stracił. Analiza Nasdaq’a w nowym tygodniu.

Nasdaq Sala Notowań
J2T Trade

Piątkowa sesja handlowa zakończyła się obniżką na Wall Street. Nasdaq 100 znów stracił, jednak tym razem nie był najgorszy. Notowania technologicznego wylądowały niżej o 0,89%. Cały czas inwestorzy obawiają się o losy gospodarki. Przed rynkami akcyjnymi nowy tydzień. Czy indeksy z USA zaprezentują się w końcu lepiej? Analiza Nasdaq’a na początek nowego tygodnia.

Znacząca tygodniowa strata

Podczas ostatniej sesji inwestorzy zaakcentowali swoje aktualne nastawienie. Indeks technologiczny Nasdaq 100 stracił w piątek ogólnie 0,89%. Tym samym kontynuowane było negatywne nastawienie. Warto zauważyć, że ostatnia sesja była trzecią, stratną z rzędu.

W całym minionym tygodniu handlowym (12.12-16.12) notowania Nasdaq’a 100 odnotowały kolejną, znaczącą stratę. Drugi pełny tydzień grudnia zakończył się wynikiem -2,76%. Jak dotąd, w obecnie trwającym miesiącu indeks Nasdaq 100 stracił 6,54%.

Akcje spółek znów niżej

Składowe indeksu technologicznego opowiedziały się w piątek, 16 grudnia w większości za spadkami. Tym samym akcje spółek z Nasdaq’a znów znalazły się niżej. Najgorzej wypadła Moderna, której wycena spadła o 6,74%. Warto również zwrócić uwagę na wynik Tesli. Akcje motoryzacyjnego giganta spadły o 4,72%. Część spółek wykazała zysk, były one jednak skromniejsze od strat. Pod tym względem najlepiej wypadło Adobe, które zyskało 2,99%.

FP Markets

Najwyższy obrót w tym roku!

Miniony tydzień należał do tych najciekawszych w tym roku. Zgodnie z zapowiedziami rynki pokazały zmienność. Należy zaznaczyć, że w dniach 12.12-16.12 odnotowano najwyższy obrót w tym roku w ujęciu tygodniowym.

Punkt widzenia – spadek częściowo rozegrany

Ostatnia (piątkowa) analiza indeksu Nasdaq 100 zakładała, że indeks podejmie się ruchu spadkowego. W projekcji głównej pisaliśmy wówczas: „Obecne położenie rynku sprawia, że można przypuszczać w najbliższych godzinach kontynuację spadku. Dobrze byłoby, aby tym razem przed zejściem rynek podbił. Taki ruch mógłby polegać na podejściu w okolice poziomu TFS, czyli 11 365. Wówczas re-test tego zakresu od dołu stanowiłby podstawę dla kolejnego cofnięcia. Ruchem w stylu impuls-korekta-impuls rynek mógłby wykonać zejście nawet poniżej 11 100”.

Rzeczywiście rynek przed zejściem podbił. Co więcej, ten ruch został wykonany zgodnie z założeniem, gdyż indeks dokładnie zbadał od dołu poziom TFS. Następnie pojawiło się oczekiwane cofnięcie. Notowania najniżej zeszły w okolice 11 190, zatem zabrakło do osiągnięcia targetu.

Dziś, w poniedziałek 19 grudnia patrzymy na Nasdaq’a 100 przed amerykańskim pre-marketem. Indeks oscyluje obecnie nieco poniżej 11 300. Jak wygląda perspektywa rynku na najbliższe godziny?

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek postawić może na budowę ruchu wzrostowego. Taki wariant mógłby rozpocząć się jednak od zejścia w okolice 11 200. Miałoby to na celu sprawdzenie obecności siły popytowej. Dopóki rynek utrzymywać będzie 11 200, potencjalnie generowałby wzrost do zakresu średniej kroczącej/poziomu TFS. Jeżeli zapał będzie widoczny, wspomniane zakresy mogą posłużyć jedynie jako przystanek w drodze do 11 450.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 19.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak liczyć się z tym, że Nasdaq 100 podbić może najpierw do zakresu średniej kroczącej/poziomu TFS. W takim wypadku podaż dałaby o sobie znać sprowadzając rynek poniżej 11 200. Negacja założenia z scenariusza wzrostowego (przełamanie powyższego poziomu) nadałaby impetu zejściu do 11 100.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 19.12.2022

Konkluzja

Niebawem rozpocznie się pierwsza sesja nowego tygodnia handlowego. Co pokaże technologiczny indeks? Poziomy spełniają swoje zadanie, zatem pozostają bez zmian.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.