Analiza indeksu S&P 500 [20 września 2019]

S&P 500
Źródło: Admiral Markets MT5, SP500 wykres d1 od 19 lutego 2019 do 20 września 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.
J2T Trade

W dniu dzisiejszym oczekiwania, co do wzrostów na rynku akcji amerykańskich są szczególnie silne. Sytuację bardzo dobrze odzwierciedla wykres D1, który w sposób niemalże ewidentny prowokuje do wejścia w pozycję długą. Akcja cenowa obserwowana od lipca wskazuje na bardzo bycze oczekiwania inwestorów profesjonalnych. Na przestrzeni ostatnich 5 dni obserwujemy bardzo silne podkupywanie dołków w dość ciasnym skonsolidowanym trendzie.

Najsilniej antycypowanym rozwinięciem tej sytuacji jest ostateczne przybicie poziomu 3027 punktów, czyli ATH (all time high). Przestrzegam jednak przed braniem pozycji długich tuż przed szczytem, w oczekiwaniu na wybicie. Warto przypomnieć, że szczyty, które właśnie testujemy nie zostały przełamane od 2017 roku, co oznacza, że tuż ponad nimi znajduje się bardzo silna strefa podażowa. Najbardziej optymalnym rozwinięciem scenariusza Long, jest w tym momencie trwanie w oczekiwaniu na przebicie się ponad wierzchołki, a następnie wejście w pozycje na reteście poziomu ATH od góry.

S&P 500
Źródło: Admiral Markets MT5, SP500 wykres d1 od 19 lutego 2019 do 20 września 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Scenariusz pośredni zakłada natomiast dalsze pozostawanie w range’u i najprawdopodobniej dalszy odkup akcji przez silne ręce podmiotów profesjonalnych. Postępujące zacieśnienie akcji cenowej, będzie prowadziło do niezwykle dynamicznego wybicia w górę i kontynuacji ruchu lub bardzo silnego, nieudanego testu podaży, który doprowadzi w dalszej kolejności do bardzo dynamicznej korekty i pogrzebie nadzieję na wzrosty w najbliższych tygodniach.

Scenariusz spadkowy, przy całej otoczce medialnej i sposobie realizacji polityki pieniężnej przez amerykański FED, jest niezwykle mało prawdopodobny. Obcinanie stóp procentowych, kiedy rynek znajduje się na szczytach wszech czasów, powinno przynieść rezultat w postaci bardzo silnych wzrostów. Te powodowane otwartą zachętą Ulicy do korzystania z taniego kredytu, powinno szybko przełożyć się na dynamiczny wzrost kursów wszystkich indeksów.

FP Markets

Powody, przez które na ten moment nie obserwujemy tego rodzaju dynamiki są dwa:

  • Profesjonalny kapitał wciąż realizuje fazę re-akumulacji, potrzebuje, więc płynności dostarczanej przez mniejszych uczestników rynku w wąskim zakresie cenowym.
  • Ulica jest na ten moment ostrożna, co dobrze rokuje dla dalszych stabilnych wzrostów. Brak nagłej ekscytacji nie daje powodów do równie natychmiastowej paniki, która występująca zaraz po wzrostach, historycznie kończy długofalowe trendy wzrostowe. Takie długofalowe i stabilne wzrosty są dodatkowo pożądane przez obecny polityczno-ekonomiczny establishment USA.

Jan Kotowski

Sprawdź możliwości handlu u wielokrotnie nagradzanego brokera. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powyższa treść ma wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treść ta sporządzona została rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Portal www.tradersarea.pl oraz dostawca treści nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o udostępnione na stronie www.tradersarea.pl treści.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jan Kotowski
Zastępca dyrektora polskiego oddziału Admiral Markets. Pasjonat rynków finansowych i trader indywidualny z ponad 10 letnim doświadczeniem. Swoją przygodę z rynkami rozpoczął już w liceum od popularnej, internetowej gry giełdowej. Pierwsze sukcesy zachęciły go do dalszego zgłębienia tematu wirtualnego obrotu giełdowego. Już w trakcie zdobywania wykształcenia kierunkowego, profesjonalnie związał się z sektorem finansowym w 2010 roku. Zdobywał doświadczenie zawodowe po obu stronach rynku, pracując w dealing roomach i departamentach ekonomicznych największych spółek Skarbu Państwa, państwowych i międzynarodowych banków oraz w propriatry trading’u. Zafascynowany rzeczywistą mechaniką rynków i spojrzeniem/analizą badającą przede wszystkim order flow (z j.ang. strumień zleceń).