Dow Jones 30 stracił 0,13%. Analiza indeksu Dow Jones 30.

Wall Street drogowskaz
J2T Trade

Wczoraj nie było analizy indeksu Dow Jones 30 podsumowującej zeszło piątkową sesję. Z tego powodu w dzisiejszym artykule do tego nawiąże. Jako jedyny z głównych indeksów Dow Jones 30 w piątek stracił. Jak indeks wejdzie w nowy tydzień?

Niewielka strata

Najstarszy amerykański indeks giełdowy Dow Jones 30 zakończył ostatnią sesję ubiegłego tygodnia z niewielką stratą. Dow Jones obniżył kurs swoich notowań o zaledwie 0,13%, co przekłada się na zmianę ceny o 40 punktów w dół. W ujęciu tygodniowym indeks stracił aż 4,79%.

Większość za spadkami

W piątek na indeksie dominowała spółka American Express. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones 30. Spółka tym samym zwiększyła swoją wycenę o 4,86%. Jednak warto również wspomnieć o spółce, która przewodziła spadkom. Przedsiębiorstwo Chevron straciło 4,57%.

Punkt widzenia – nowy tydzień

W Stanach Zjednoczonych obchodzono wczoraj jedno ze świąt narodowych. Dziś handel na amerykańskim parkiecie wraca. Inwestorzy rozpoczną przedostatni niepełny tydzień handlowy czerwca.

FP Markets

Spoglądając jednak na wykres, zauważyć można tzw. ruch schodkowy, który wykonał indeks w ostatnich kilkunastu godzinach. Obecnie rynek oscyluje na zakresie wyznaczonego poziomu TDP. Takie położenie pozwala przychylić się w stronę opisania szerzej ruchu wzrostowego. Zgodnie z tym na dzisiejszą sesję dwa scenariusze. Poziomy nie ulegają zmianie wobec tych z zeszło piątkowej analizy.

Scenariusz wzrostowy

Zakładam, że ruch wzrostowy może wyglądać następująco. Rynek w pierwszym ruchu może chcieć zejść, aby przetestować zakres średniej kroczącej w godzinach sesji amerykańskiej. Jeżeli zakres średniej kroczącej, jak również poziom TDP zostaną utrzymane, może dojść do utworzenia ruchu wzrostowego. Utrzymanie zatem tych poziomów stanowi dziś kluczowe założenie. Targetem dla tak wypełnionych założeń będzie poziom 30 550-30 600.

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 21.06.2022

Scenariusz spadkowy

Jeżeli natomiast kluczowe założenie nie zostanie zrespektowane, wówczas przypuszczać będę ruch spadkowy. Z okolic poziomu TDP zebrana siła podażowa może zepchnąć rynek do poziomu nawet 30 150-30 100.

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 21.06.2022

Konkluzja

Przypuszczam, że indeks podejmie się dziś realizacji scenariusza wzrostowego. Warto będzie dziś szczególnie obserwować rynki już w godzinach pre-marketu. Pamiętać należy również o tym, że dziś jest pierwsza sesja nowego tygodnia. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję.

TSR : 30 854

TFR : 30 602

TDP : 30 350

TFS : 30 100

TSS : 29 855

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.