Brytyjski indeks znów tracił. Analiza FTSE 100 na czwartek.

Flaga Wielkiej Brytanii
J2T Trade

Główny brytyjski indeks giełdowy środową sesję, 7 grudnia zakończył na czerwonym terytorium. Tym samym brytyjski indeks FTSE 100 znów tracił w grudniu. Jak dotąd w obecnym miesiącu rynek widoczne są spadki. Negatywne nastroje zdecydowanie przeważają. Czy sytuacja odmieni się dziś, 8 grudnia? Analiza FTSE 100 na czwartkową sesję.

Indeks znów niżej

Rynkowe nastawienie nie zmieniło się podczas wczorajszej sesji. Nadal widoczna była przewaga negatywnych nastrojów. Z tego powodu notowania indeksu FTSE 100 znów wylądowały niżej. Środowe zamknięcie giełd w Londynie wykazało spadek notowań FTSE 100 o 0,43%. Warto zauważyć, że była to czwarta sesja w grudniu, którą indeks kończy poniżej kreski. Po pięciu dniach rynkowych zmagań FTSE 100 straciło łącznie 1,11%.

Czerwony kolor notowań wśród spółek

Składowe londyńskiego indeksu FTSE 100 ponownie ustawiły się do spadku. To właśnie czerwony kolor dominował wśród notowań spółek z FTSE 100. Najgorzej wypadła wczoraj firma Abrdn, której akcje spadły o 3,66%. Ze wszystkich składowych wyróżniło się wczoraj przedsiębiorstwo GSK. Spółka zyskała na wycenie aż 7,54%. Jednocześnie przewodziła mniej licznej stronie wzrostowej. Wzrost notowań spółki GSK nie był przypadkowy. Wczoraj podano informację, że sąd w Stanach Zjednoczonych odrzucił tysiące pozwów twierdzących, że lek stworzony przez GSK powodował raka.

Potwierdzone strajki w Wielkiej Brytanii, o co chodzi?

Brytyjski Narodowy Związek Pracowników Kolei, Morza i Transportu (RMT) potwierdził wczoraj, że ponad 40 tysięcy pracowników będzie strajkować w czasie świąt i w styczniu. Akcja strajkowa to odpowiedź na brak wzrostu płac. Związek RMT o wszystko obwinił brytyjski rząd, który ich zdaniem złamał negocjacje.

FP Markets

Przed tą informacją media skierowały się w stronę wypowiedzi premiera Rishiego Sunaka. Szef rządu strajki nazwał nieracjonalnymi. Brytyjskie władze podejmą działania i wprowadzi „twardsze prawa”. Sunak powiedział: „jeśli przywódcy związkowi nadal będą nierozsądni, wtedy moim obowiązkiem jest podjęcie działań w celu ochrony życia i środków do życia brytyjskiego społeczeństwa”.

Punkt widzenia -indeks zszedł poniżej 7 500

Wczoraj również przychylaliśmy się w stronę ruchu spadkowego. O takiej możliwości pisaliśmy: „Warto zauważyć, że FTSE 100 oscyluje również poniżej średniej. Taki układ sprawia, że ponownie bliżej patrzymy na możliwość spadkową. Tym razem zejście mogłoby się oprzeć o podbiciu do zakresu średniej. Następnie podaż przeważyłaby na w tym rejonie. Na zasadzie ruchu w stylu impuls-korekta-impuls rynek ponownie wygenerowały zejście do 7 520”.

Po otwarciu giełd w Europie rynek walczył o kierunek. Jednak indeks FTSE 100 wykonał podbicie do zakresu średniej. Rzeczywiście tam podaż przeważyła i rynek wygenerował gwałtowny spadek. Target zaliczony został przed południem. Indeks od poziomu 7 520 nieco odbił, ale pod koniec sesji znów mocno cofnął i zszedł poniżej niego. Dziś indeks zszedł poniżej 7 500, jednak notowania nieco podbiły. Przed godziną 9 rynek oscyluje tuż poniżej 7 520.

Scenariusz główny – spadkowy

W najbliższych godzinach spadek może być kontynuowany. Ponownie warto będzie przyglądać się temu, czy to zakres średniej stanowić będzie dla rynku opór. Na zasadzie podbicia w jej rejony i cofnięcia poniżej TDP (7 520) pokazałby, że siłę do zejścia ma. Po takim ruchu każdorazowy re-test od dołu wspomnianego TDP dawałby potencjał cofnięcia 7 450.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 08.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast o wzroście będzie można mówić wówczas, gdy rynek pokaże stabilny powrót powyżej 7 520. Następnie przełamanie średniej dałoby perspektywę podejścia. Wówczas w grę mógłby wchodzić powrót do 7 570.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 08.12.2022

Konkluzja

Główny brytyjski indeks może sięgać dziś niższych poziomów. Czy taki ruch znów zostanie wykonany po podbiciu? Poziomy zamieszone na wykresach zostały rozpisane poniżej.

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.