Analiza DAX 30 – krótko- i średnioterminowe spojrzenie

570
Indeks DAX
J2T Trade

Dzisiejszą europejską sesję najważniejszy indeks giełdowy w Europie, czyli oczywiście niemiecki DAX 30, rozpoczął od silnego wzrostu. Wpływ na to mógł mieć fakt, że popularne media w całej Europie informowały, iż porozumienie między Unią Europejską a Wielką Brytanią w sprawie warunków handlowych Brexitu jest w zasięgu ręki i może zostać ono ogłoszone w ciągu kilku najbliższych dni. Poza tym Brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków i Opieki Zdrowotnej zatwierdziła szczepionkę przeciw COVID-19 stworzoną przez Pfizer. W następnych godzinach dzisiejszej sesji, indeks dokonał jednak korekty porannych wzrostów. Jak zachowa się w najbliższych godzinach, podczas ostatniej amerykańskiej sesji w tym tygodniu? Jak z kolei wygląda sytuacja w ujęciu średnioterminowym? Zapraszam do analizy.

DAX 30 w ujęciu krótkoterminowym

W trakcie pierwszych dwóch godzin europejskiej sesji indeksowi DAX 30 udało się przetestować poziom 13.300, a nawet go nadbić o 13 punktów. Tej strefy nie udało się jednak utrzymać i w następnych godzinach doszło do korekty, która z kolei została zatrzymana na poziomie 13.220 w okolicach godziny 13. Od tego czasu, indeks wykazuje mieszany sentyment i prawdopodobnie czeka na rozpoczęcie amerykańskiej sesji. Wygląda na to, że w najbliższych godzinach kluczowe będą dwa poziomy. Jeśli amerykański rynek wygeneruje impuls spadkowy, należy spodziewać się zejścia do strefy 13.200-13.215, która powinna być zaciekle broniona przez byki.

Z kolei, jeśli amerykańska sesja rozpocznie się pod znakiem ruchu w górę, można oczekiwać ponownego przetestowania poziomu 13.300. W tej sytuacji, celem dla kupującej strony rynku powinno być tygodniowe zamknięcie ceny w strefie oporu 13.280-13.300. Zostało to zaznaczone na poniższym wykresie M15:

FP Markets

DAX 30 – spojrzenie średnioterminowe

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy spojrzymy na nią z wyższego interwału czasowego. W ujęciu średnioterminowym indeks DAX 30, od samego początku listopada znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Nie zmienia to jednak faktu, iż początkowy bardzo silny rajd cenowy został wyhamowany jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego miesiąca przez poziom 13.220. Udało się go pokonać dopiero w ostatnim tygodniu listopada i od tego momentu pełni on rolę istotnego wsparcia.

Nowym oporem nie do pokonania za pierwszymi dwoma podejściami okazała się z kolei cena 13.430. Prawdopodobnie to z nią indeks będzie próbował się zmierzyć w przyszłym tygodniu, podczas kolejnego impulsu wzrostowego. Jednak jeśli kontratak niedźwiedziej strony rynku zdoła wybić poziom 13.220, należy niestety oczekiwać głębszego zejścia – aż do strefy wsparcia 12.950-13.050. Opisywana sytuacja jest doskonale widoczna na poniższym wykresie H4:


Analiza zrealizowana przy współpracy z Bernstein Bank.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.