Analiza cukru [03.09.2019]

analiza cukru
Źródło: Admiral Markets MT5, SUGAR.WHITE wykres MN od 1 lipca 1992 do 03 września 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.
J2T Trade

Kolejnym aktywem w świeżo zaktualizowanej w ofercie Admiral Markets, są kontrakty CFD oparte o notowania futures na cukier biały i cukier trzcinowy, stąd dziś analiza cukru. Wykresy cen tego surowca pokazują nam bardzo interesującą sytuację rynkową. Znajdujemy się w długoterminowym trendzie spadkowym i bardzo prawdopodobne, że po ostatniej korekcie, która właśnie się kończy, cena przebije historyczne low, zanotowane w ostatniej dekadzie.

Istnieje wiele przyczyn zachowania inwestorów, co miesiąc spychających cenę w dół. Jedną z nich była zdecydowana nadprodukcja cukru w latach ubiegłych, przez wszystkich uczestników rynku. Dodatkowym ważnym aspektem jest deprecjacja reala brazylijskiego, a więc waluty drugiego na liście największych dystrybutorów cukru, która zachęca do kupowania surowca z tego właśnie kraju. Kolejnym symptomatycznym czynnikiem wpływającym na nadpodaż tego zasobu, są wybitnie dobre zbiory trzciny cukrowej w Tajlandii oraz Indiach, które są z kolei globalnym liderem w produkcji i rafinacji sacharydów.

analiza cukru
Źródło: Admiral Markets MT5, SUGAR.WHITE wykres MN od 1 lipca 1992 do 03 września 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Obecna sytuacja cenowa wpływa bardzo negatywnie na kondycję farmerów, których życie i dobrobyt zależy od produkcji i sprzedaży swoich zbiorów. Ilość osób zajmujących się zasiewem i zbiorami trzciny cukrowej znacznie spadła w ostatnich latach, mimo to nagromadzony w magazynach surowiec wciąż traci na wartości. Na wzrosty cen nie wpływa nawet prognozowany deficyt cukru na rynku w kolejnych latach. Również specjaliści zajmujący się analizą rynków cukru białego (white sugar) oraz trzcinowego (raw sugar no. 11), wskazują jednoznacznie na kontynuację spadków cen.

Na rynku cukru białego, możemy zatem po przebiciu 10-letniego low na poziomie 294,50 USD, szukać wejść w pozycje krótkie na szczytach kolejnych korekt, które naturalnie nastąpią wraz z dalszym rozwojem sytuacji. Łatwo osiągalny take profit 1, ma potencjał realizacji na poziomach 239-258.20 USD, zaś kolejne okazje do realizacji zysków znajdą się w ujęciu długoterminowym dopiero na pułapie 165.50-174.50 USD sięgając historycznego dołka ustanowionego na początku wieku.

FP Markets

Jan Kotowski

Sprawdź możliwości handlu u wielokrotnie nagradzanego brokera. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powyższa treść ma wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treść ta sporządzona została rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Portal www.tradersarea.pl oraz dostawca treści nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o udostępnione na stronie www.tradersarea.pl treści.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jan Kotowski
Zastępca dyrektora polskiego oddziału Admiral Markets. Pasjonat rynków finansowych i trader indywidualny z ponad 10 letnim doświadczeniem. Swoją przygodę z rynkami rozpoczął już w liceum od popularnej, internetowej gry giełdowej. Pierwsze sukcesy zachęciły go do dalszego zgłębienia tematu wirtualnego obrotu giełdowego. Już w trakcie zdobywania wykształcenia kierunkowego, profesjonalnie związał się z sektorem finansowym w 2010 roku. Zdobywał doświadczenie zawodowe po obu stronach rynku, pracując w dealing roomach i departamentach ekonomicznych największych spółek Skarbu Państwa, państwowych i międzynarodowych banków oraz w propriatry trading’u. Zafascynowany rzeczywistą mechaniką rynków i spojrzeniem/analizą badającą przede wszystkim order flow (z j.ang. strumień zleceń).