Analiza sytuacji – Bitcoin, Ethereum, Litecoin 25.01.2022

Ethereum, Bitcoin i Litecoin
J2T Trade

Druga połowa stycznia niestety nie wygląda najlepiej dla rynku kryptowalut. W minionym tygodniu praktycznie wszędzie mieliśmy do czynienia z potężnymi spadkami. Podczas wczorajszej sesji doszło jednak do odreagowania. Czego możemy spodziewać się w ostatnich dniach stycznia? Czy to już koniec tej wielkiej wyprzedaży? Zapraszam do analizy, zacznijmy od Bitcoina:

Bitcoin walczy z EMA 100

Na ten moment drugiej połowy stycznia Bitcoin absolutnie nie może zaliczyć do udanych. Najpierw, od 10 stycznia, kurs poruszał się dość spokojnie w konsolidacji między 41 000 a 44 000 USD. 20 stycznia wygenerowany został jednak potężny ruch spadkowy. Trwał on aż do wczorajszej sesji, a cena w tym czasie obniżyła się do poziomu 33 tysięcy dolarów.

Poziom ten zdołał jednak wygenerować świeży popyt i w efekcie doszło do silnego odreagowania. Jeszcze wczoraj w godzinach wieczornych byki podjęły skuteczną próbę ataku na wykładniczą średnią kroczącą EMA 100 i przetestowały poziom 37 200 USD. Następnie jednak doszło do odreagowania ze strony niedźwiedzi i w tym momencie kurs znów znajduje się minimalnie poniżej 100-okresowej średniej EMA.

Scenariusz I

Co dalej? Wydaje się, że byki stać na więcej niż jednorazowy zryw. Jeśli więc podczas najbliższych dwóch sesji poradzą sobie one ze średnią EMA 100 a także oporem zlokalizowanym na poziomie 37 200 USD, rajd wzrostowy powinien być kontynuowany. Kolejne przeszkody powinny dla nich stanowić poziomy 38 000 dolarów i 39 200 USD. Stanowią one wsparcie i opór z 21 stycznia.

FP Markets

Scenariusz II

Jeżeli jednak niedźwiedzie skutecznie wybronią 100-okresową średnią EMA lub przeprowadzą silny kontratak, gdy byki spróbują przetestować poziom 37 200 dolarów, może dojść do kolejnej poważnej obniżki, a nawet retestu poziomu 33 tysięcy USD.

Wykres Bitcoina

Ethereum w okolicy 2400 USD

W przypadku Ethereum sytuacja wygląda stosunku podobnie. Otóż, od 11 stycznia, kurs poruszał się dość spokojnie w konsolidacji między 3050 a 3350 USD. 20 stycznia wygenerowany został jednak potężny ruch spadkowy. Trwał on aż do wczorajszej sesji, a cena w tym czasie obniżyła się do poziomu 2180 dolarów.

Poziom ten zdołał jednak wygenerować świeży popyt i w efekcie doszło do wyraźnego odreagowania. W tej chwili cena znajduje się nieznacznie powyżej 2400 USD. Brakuje jej niecałych 100 dolarów do przetestowania wykładniczej średniej kroczącej EMA 100. Co dalej?

Scenariusz I

Jeśli bykom uda się pokonać 100-okresową średnią EMA, rajd wzrostowy z całą pewnością powinien być kontynuowany. Najbliższą kolejną przeszkodę powinien wtedy stanowić poziom 2830 USD. Był on bardzo istotny 21 stycznia.

Scenariusz II

Jeżeli jednak niedźwiedzie zdołają wybronić średnią EMA 100 lub nawet wcześniej przeprowadzą kontratak, będzie nas czekać kolejną znacząca obniżka. Z całą pewnością celem sprzedających będzie wtedy retest poziomu 2180 USD.

Litecoin nieznacznie poniżej 108 USD

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kursu Litecoina. Tutaj silny ruch spadkowy rozpoczął się już na przełomie 17-18 stycznia, z okolic 153 dolarów. Poważna i gwałtowna przecena zakończyła się jednak nieco wcześniej – 22 stycznia. Kurs spadł wtedy poniżej 97 USD.

Od tego czasu cena porusza się w stosunkowo szerokiej konsolidacji między poziomami 98.5 USD oraz 112 dolarów. Co ważne, przy górnym ograniczeniu w tym momencie znajduje się już wykładnicza średnia krocząca EMA 100. Jeśli bykom uda się je wybić, powinno to wywołać silny impuls wzrostowy. Kolejne istotne opory znajdują się dopiero na poziomach 120.5 oraz 125.5 USD. Stanowią one wsparcie i opór z 21 stycznia.

Nie zmienia to jednak faktu, że w ciągu ostatniego tygodnia byki nie pokazały takiej determinacji, abyśmy w najbliższych dniach mogli oczekiwać wybicia z konsolidacji. Popyt musi być znacznie silniejszy niż obecnie, aby mogły one pokonać 100-okresową średnią EMA.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.