Analiza amerykańskich indeksów giełdowych

478
amerykańska giełda
J2T Trade

Sytuacja na amerykańskim parkiecie giełdowym prezentuje się coraz bardziej obiecująco. Po spadkach wynikających z napaści Rosji na Ukrainie praktycznie nie ma już śladu, a co więcej, indeksy giełdowe coraz śmielej zbliżają się do szczytów z pierwszej połowy lutego. Czego możemy spodziewać się w ostatnich dniach marca? Na jakie poziomy warto zwrócić szczególną uwagę? Zapraszam do analizy:

S&P 500 coraz bliżej 4500

Indeks S&P 500 ma za sobą kilka niezwykle udanych sesji. W jego przypadku bieżący ruch wzrostowy rozpoczął się 15 marca. Impuls, wygenerowany z okolic 4140 punktów, był dość gwałtowny. W efekcie w ciągu tygodnia cena skoczyła do okolic 4470 pipsów, gdzie znajduje się obecnie. W zasadzie jedynie 16 marca oraz podczas wczorajszej sesji niedźwiedzie podjęły odważniejsze próby kontrataku, ale obie okazały się nieskuteczne – pierwszą zatrzymała wykładnicza średnia kroczącą EMA 100, a drugą – poziom 4425.

W efekcie, możemy oczekiwać, iż w ciągu najbliższych sesji indeks podejmie próbę ataku na istotny psychologicznie poziom 4500. Jeśli zakończy się ona sukcesem, w grę będą wchodzić dalsze wzrosty – aż do lutowych szczytów znajdujących się na poziomie 4580 punktów.

Wykres S&P 500

FP Markets

NASDAQ 100 już powyżej 14 400

Stosunkowo podobnie wygląda sytuacja indeksu NASDAQ 100. Tutaj także bieżący ruch wzrostowy rozpoczął się 15 marca. Impuls, wygenerowany z okolic 12 950 punktów, czyli tegorocznych minimów. Ruch kursu w górę był naprawdę silny i gwałtowny. W efekcie w ciągu tygodnia cena skoczyła do okolic 14 420 pipsów, gdzie znajduje się obecnie. W zasadzie jedynie podczas wczorajszej sesji niedźwiedzie podjęły zdecydowaną próbę kontrataku, lecz i tak została ona powstrzymana przez poziom 14 260.

W efekcie, możemy oczekiwać, iż w ciągu najbliższych sesji indeks podejmie próbę ataku na poziom 14 600, stanowiący opór z połowy marca. Jeśli zakończy się ona sukcesem, w grę będą wchodzić dalsze wzrosty. Kolejną przeszkodą powinien się okazać szczyt z przełomu 9 i 10 marca, znajdujący się tuż powyżej kluczowego psychologicznie poziomu 15 000 punktów.

Wykres NASDAQ 100

Problemy Dow Jones z 34 700

Nieco inaczej prezentuje się sytuacja na wykresie indeksu Dow Jones Industrial Average. W tym przypadku tendencja wzrostowa rozpoczęła się już 8 marca z okolic 32 350 punktów, lecz nie była ona tak silna. Wykładniczą średnią EMA 100 udało się pokonać 7 dni później, a pod koniec sesji w ostatni piątek cena przetestowała poziom 34 700.

Wczoraj jednak doszło do obniżki do poziomu 34 250 pipsów. Dopiero w późnych godzinach wieczornych został wygenerowany kolejny impuls wzrostowy, lecz na ten moment nie jest on zbyt silny. W tej chwili cena znajduje się na poziomie 34 600. Jeśli bykom uda się w najbliższych godzinach pokonać piątkowy opór, tendencja wzrostowa powinna być kontynuowana. Kolejną przeszkodę stanowić będzie kluczowy pod względem psychologicznym poziom 35 000 punktów, który po raz ostatni testowany był w połowie lutego.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.