FTSE 100 traci 0,48%. Aktywność biznesowa niżej we wrześniu.

J2T Trade

Londyńskie FTSE 100 w środę trwało w negatywnym sentymencie. Na notowaniach brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 stracił wczoraj 0,48%. Również wczoraj, 5 października pojawił się raport dotyczący aktywności biznesowej w Wielkiej Brytanii. Jak się okazało, odczyty pokazały niższe wartości za wrzesień. Przed inwestorami czwartkowa sesja handlowa, co na niej?

Indeks przerywa serię wzrostów

Podczas wczorajszej analizy, wspominaliśmy o tym, że indeks FTSE 100 stosunkowo często tworzy trzydniowe serię wzrostów. W środę indeks zanotował obniżkę, przerywając tym samym świeżo utworzoną serię wzrostów. Brytyjski indeks FTSE 100 stracił finalnie wczoraj 0,48%.

Spółki po stronie spadków

Spoglądając już na środowe zachowanie komponentów FTSE 100 widać przede wszystkim stratne spółki. To właśnie po stronie spadków opowiedziała się znaczna część spółek. Najwięcej straciła spółka Ocado, a kurs jej akcji obniżył się o 10,04%. Za zyskami stanęło czternaście spółek. Wzrostowym składowym FTSE 100 przewodziło przedsiębiorstwo Shell. Notowania spółki skoczyły o 1,73%.

Aktywność biznesowa gorzej w kolejnym miesiącu

Indeks aktywności biznesowej PMI wyniósł we wrześniu 50 pkt. Oznacza to spadek 0,9 punktu w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jak podało biuro statystyczne odczyt z września był najniższym od lutego 2021 roku. Na spadek wartości wskaźnika wpłynął w znacznej mierze spadek nowych zamówień. Spadła również sprzedaż eksportowa. W raporcie zaznaczono wydano ostrzeżenie przed „poważna presją na budżety w związku z rosnącą inflacją” oraz „presją płacową spowodowaną brakiem kandydatów do wypełnienia wakatów„.

FP Markets

Tymczasem brytyjski Composite PMI spadł o 0,5 punktu indeksowego w stosunku do sierpnia. We wrześniu odczyt wylądował na poziomie 49,1. Jest to najgorszy wynik od stycznia 2021 roku.

Punkt widzenia – rynek wypełnia zejście

We wczorajszej analizie zawarliśmy dwa możliwe ruchy indeksu FTSE 100. Rynek podjął się w znacznej mierze realizacji scenariusza spadkowego. O spadku pisaliśmy: „Natomiast negacja kluczowego założenia z możliwości wzrostowej, pozwoli przypuszczać zejście. Innymi słowy, powrót rynku poniżej poziomu 7 040 wiązać się będzie z prawdopodobnym urwaniem ceny. W takim wypadku warto skupić się na tym, czy poziom 7 040 będzie broniony. Tutaj posłużyć można się wolumenem. Zejście może być gwałtowne, zatem warto być czujnym. Celem w takim wypadku będzie powrót do 6 950”.

Rzeczywiście rynek powracając poniżej 7 040 wykonał gwałtowne zejście. Siła popytowa odpuściła, a dobrze było to widać właśnie korzystając z wolumenu. Rynek dotarł w okolice 6 980, a zatem do pełnego targetu nieco zabrakło. Po godzinie 12 jednak rynek postanowił odrabiać i powrócił w kilka godzin powyżej 7 040. Z tego miejsca wygenerowany został ruch wzrostowy. Aktualnie indeks FTSE 100 wyceniany jest w okolicach 7 100.

Scenariusz główny – wzrostowy

Na środową sesję bliżej przyjrzymy się scenariuszowi wzrostowemu. Taki ruch wyglądać może dziś w następujący sposób. Na wykresie znajduje się jeszcze jeden poziom, oznaczony zieloną przerywaną linią. Mowa o okolicach ceny 7 068, które stanowić mogą punkt odniesienia na najbliższe kilka godzin.

Rynek ma szansę najpierw zejść celem zebrania siły popytowej właśnie na tym zakresie. Dopóki okolice (czyli +- 10 punktów) poziomu 7 068 są utrzymywane istnieje sposobność do wygenerowania impulsu wzrostowego. Ruchem w stylu impuls-korekta-impuls cena sięgnąć może 7 170.

Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 06.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak pod uwagę należy wziąć również inne rozwiązanie. Rynek postawić może na podbicie do zakresu oporu, czyli poziomu 7 130 (TFR). Wówczas uaktywni się siła podażowa, która pewnym ruchem zepchnie rynek do 7 040.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 06.10.2022

Konkluzja

Rynki akcji przechodzą do przedostatniej sesji handlowej tego tygodnia. Dziś istnieje spora szansa na kontynuację wzrostu, z rana. Warto jednak obserwować, czy pojawi się delikatne cofnięcie opisane w scenariuszu wzrostowym. Poziomy pozostają te same.

TSR : 7 222

TFR : 7 132

TDP : 7 040

TFS : 6 950

TSS : 6 857

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.