Aktualna sytuacja na indeksach giełdowych [31.03.2020]

J2T Trade

Po dramatycznych czterech tygodniach, sytuacja na największych światowych giełdach zaczęła się poprawiać. wygląda na to, iż rynki w końcu złapały drugi oddech? Liczby mówią same za siebie, przez ostatnie 7 sesji najpopularniejsze indeksy zyskały od 14 do 16,6%, Należy jednak uczciwie przyznać, że duży udział w tym odreagowaniu miała Amerykańska Rezerwa Federalna uruchamiając nielimitowany skup obligacji skarbowych oraz papierów wartościowych, których zabezpieczenie stanowią wierzytelności hipoteczne. Dzisiejsza sesja przebiegała z kolei stosunkowo spokojnie, co prawda najpopularniejsze amerykańskie oraz europejskie indeksy zakończyły ją ze stratą, jednak zasięgi były stosunkowo niewielkie w porównaniu z tym, do czego rynek nas w ostatnich tygodniach przyzwyczaił. Przedstawmy najpierw sytuację na amerykańskich indeksach.

S&P 500, NASDAQ 100 i Dow Jones Industrial Average

Sytuacja na indeksie S&P 500 oraz Dow Jones Industrial Average wygląda bardzo podobnie. Pierwszy podczas dzisiejszej sesji poruszał się w strefie konsolidacji pomiędzy 2580 a 2630, a drugi w analogicznej sytuacji między 21920 a 22350. Obydwa wybiły swoje strefy dołem pod koniec dnia, po godzinie 21. Indeks 500 największych amerykańskich spółek zakończył sesję z wynikiem -1,8%, a indeks 30 -2%. Tak oto przebieg dzisiejszej sesji wyglądał na wykresie S&P 500.

A tak Dow Jones Industrial Average.

FP Markets

Trochę lepiej poradził sobie z kolei NASDAQ 100. Również dzisiejszego dnia poruszał się w konsolidacji, w jego przypadku ograniczonej przez poziomy 7780 oraz 7970, jednak pod koniec sesji, presja ze strony sprzedających zdołała jedynie delikatnie wybić dolną granicę i indeks zdołał powrócić powyżej tej bariery. Ostatecznie zakończył on sesję z wynikiem -0,9%. Przebieg cen indeksu NASDAQ 100 można prześledzić na poniższym wykresie.

Jak natomiast wygląda sytuacja w okresie średnioterminowym? S&P 500 od kilku sesji ma problem z utrzymaniem się nad oporem utworzonym na 2600. Natomiast Dow Jones Industrial Average nie może sobie poradzić z poziomem 22400. W obu przypadkach zasięg obecnej ceny od tych wartości jest dość podobny. Z kolei NASDAQ 100 jest blisko powrotu nad istotny poziom 7820. Sytuację wszystkich indeksów możemy przeanalizować na powyższych wykresach, zmieniając interwał czasowy. Przejdźmy teraz do najpopularniejszego indeksu w Europie.

DAX30

Indeks 30 największych niemieckich spółek również poruszał się dziś w dość szerokiej strefie konsolidacji, między 9700 a 10040. Nie wybił zdołał wybić jednak żadnego z tych poziomów, więc następna sesja będzie dla indeksu bardzo istotna i powinna wytyczyć dalszy kierunek, w którym będzie poruszał się rynek. Z jednej strony na wykresie utworzyła się formacja głowy z ramionami, co powinno zwiastować spadek. Z drugiej, patrząc jak silnie broniony był poziom 9700, presja ze strony popytu wydaje się wciąż silna, a kondycja indeksu DAX30 dobra. Finalnie zakończył on sesję z wynikiem -0,6%. Przebieg cen oraz opisywane formacje są doskonale widoczne na wykresie.

Z kolei w kontekście średnioterminowym, indeks od kilku sesji wciąż ma problem z utrzymaniem się powyżej kluczowego pod względem psychologicznym poziomu 10000. Jeśli uda się go w końcu wybić i utrzymać, silna tendencja wzrostowa z zeszłego tygodnia powinna zostać podtrzymana.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.