Akcje wzrastają w poniedziałek. Analiza indeksu FTSE 100.

J2T Trade

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 z zyskiem wszedł w nowy tydzień. Akcje spółek tego indeksu wzrastały w poniedziałek, 17 października. Kolejnego dnia przygotowujemy się na zachowanie londyńskiego FTSE. Co pokaże indeks FTSE 100 we wtorek? Przejdźmy do analizy tego indeksu.

Pewniejszy ruch wzrostowy FTSE 100

Blisko dwa tygodnie inwestorzy czekali na pewny ruch wzrostowy brytyjskiego indeksu. Wczoraj, w poniedziałek 17 października FTSE 100 wykonało zdecydowane podejście. W ogólnym rozrachunku notowania FTSE 100 wzrosły o 0,90%. Tym samym indeks przedłużył serię wzrostów rozpoczętą w ostatni czwartek.

Akcje spółek rosną

Na rynku akcji spółek tworzących indeks FTSE 100 panowały wczoraj pozytywne nastroje. Akcje zdecydowanej większości spółek rosły. Najwięcej na fali wzrostowej zyskała spółka ITV. Kurs akcji tego przedsiębiorstwa wzrósł o 9,14% podczas sesji. Po przeciwnej stronie opowiedziało się zaledwie dwanaście składowych indeksu FTSE 100. Najgorzej wypadło Hargreaves Lansdown, którego notowania obniżyły się o -1,95%.

Bank Anglii spowalnia zacieśnianie ilościowe ?

Jak donosi Financial Times* instytucja Bank Anglii najprawdopodobniej znów przełoży rozpoczęcie procesu zacieśniania ilościowego. Mowa o sprzedaży brytyjskich obligacji rządowych. Urzędnicy banku wskazują, że sprzedaż powinna zostać opóźniona ze względu na ostatni szok na rynku obligacji.

FP Markets

Ponadto na łamach przytaczanej gazety podano, że Bank Anglii jak na razie skupia się na podwyżce stóp procentowych. To działanie wskazane zostało jako główne do walki z inflacją.

Punkt widzenia – realizacja wzrostu

Na poniedziałkową sesję handlową przewidywane były dwa scenariusze. Jednak jako główną określiliśmy możliwość wzrostową. O ruchu wzrostowym pisaliśmy:  „Jakby nie patrzeć indeks ma dobrą okazję do tego, aby wykonać dziś podejście. Takie mogłoby wyglądać w następujący sposób. Powrót rynku powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 55 i stabilizacja na tym zakresie stanowić będą o przesłankach dla wzrostu. Bazą dla podejścia będzie strefa wyznaczona przez poziom TDP (6 850) oraz zakres średniej. Re-test od góry tego obszaru stanowić będzie o potencjale sięgnięcia nawet 6 940”.

Rzeczywiście powrót powyżej poziomu 6 850 dał rynkowi okazje do wzrostu. Indeks ponadto wykonał re-test tego poziomu od góry. Silny impuls zaprowadził cenę do zakładanego targetu w postaci 6 940. Rynek jednak nie pozostał w tych okolicach na długo i nieco cofnął. Dziś, we wtorek 18 października rano indeks zebrał się do wzrostu. Na dwie godziny przed sesją europejską (godzina 7) FTSE 100 oscyluje przy 6 980.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek może chcieć dziś kontynuować ruch wzrostowy z wczoraj. Jednak przed dalszą wspinaczką warto byłoby zobaczyć niewielkie zejście. Cena cofnąć może w okolice  poziomu 6 940. Tam sprawdzone zostałoby nastawienie kupujących. Przewaga siły popytowej w tym rejonie ma szansę wynieść cenę powyżej 7 000.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 18.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast opisane w scenariuszu wzrostowym zejście wiązać się może z jeszcze jedną sytuacją. Gdyby rynek nie utrzymał poziomu TFR (okolice 6 940), wówczas liczyć należy się z dalszym zejściem. Przełamanie średniej kroczącej SMA 55 nadałoby impetu spadkom. Powrót do 6 850 będzie możliwy w takim przypadku.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 18.10.2022

Konkluzja

Niebawem rozpocznie się wtorkowa, europejska sesja handlowa. Indeks giełdowy FTSE 100 postawić może dziś na przedłużenie zysków z pierwszej sesji tego tygodnia. Czy dzisiejsza analiza indeksu FTSE 100 również znajdzie zastosowanie? Poniżej prezentują się poziomy aktualne na dzień 18.10.2022

TSR : 7 034

TFR : 6 943

TDP : 6 850

TFS : 6 761

TSS : 6 668

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.