Akcje najlepiej od czerwca. Notowania indeksu Nasdaq 100.

J2T Trade

Rynki akcyjne w USA zakończyły piątkową sesję znacznymi zyskami. Bardzo dobrze wypadły akcje spółek technologicznych. Notowania indeksu Nasdaq 100 wzrosły tego dnia o 2,39%. Podkreśliło to wymowę całego tygodnia handlowego. Tydzień zakończył się pozytywnie jako najlepszy od czerwca. Jak wygląda sytuacja na notowaniach indeksu Nasdaq 100 w poniedziałek, 24 października? Warto dodać, że rynki wchodzą w ostatni tydzień handlowy tego miesiąca.

Najlepiej od czerwca

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 zakończył piątkową sesję mocnym wzrostem. Kurs notowań Nasdaq’a 100 skoczył tego dnia w górę o 2,39%. Przekłada się to na wzrost rzędu ponad 250 punktów. Tym samym indeks Nasdaq 100 podkreślił wzrostową postawę ubiegłego tygodnia (17.10-21.10). Akcje spółek tworzących indeks wypadły w ujęciu tygodniowym najlepiej od czerwca tego roku.

Nastawienie na wzrost akcji

Tak jak wspomnieliśmy, spółki były w zeszłym tygodniu nastawione na wzrost akcji. Spółki, które notowały wzrost kursu akcji, pod względem liczebnym całkowicie zmiażdżyły drugą stronę. W piątek, 21 października wśród spółek tworzących indeks Nasdaq 100 najlepiej wypadła Moderna. Wycena tej spółki wzrosła tego dnia o 8,40%. Natomiast na czele, wąskiej grupy tracących na wycenie komponentów indeksu, stanęła spółka NetEase. Kurs akcji tego przedsiębiorstwa zmienił się niekorzystnie o 3,49%.

Nadszedł czas rozmów o spowolnieniu podwyżek

Inwestorzy pozytywnie zareagowali w piątek, po wypowiedzi urzędników Fed. Prezes Rezerwy Federalnej w San Francisco, Mary Daly zauważyła, że nadszedł czas rozmów o spowolnieniu podwyżek stóp. Urzędnik powiedziała, że bank centralny musi być pewny tego, co robi, ale nie może przesadzić. Daly wskazała: „może się okazać, a rynki z pewnością to wyceniły, że czeka nas kolejna podwyżka o 75 punktów bazowych”, jednak dodała: „naprawdę zalecałbym ludziom, aby nie odbierali tego i nie myśleli, no cóż, to 75 na zawsze”.

FP Markets

Natomiast inny decydent – prezes Fed w Chicago Charles Evans, powiedział, że podwyżki zależne będą od perspektyw gospodarczych. Zdaniem Evansa, Rezerwa Federalna musi dalej podwyższać stopy, ale trzeba zwrócić uwagę na tempo.

Punkt widzenia – indeks ciągnie do przodu

Amerykański indeks Nasdaq 100 tuż po rozpoczęciu sesji w USA postawił na silny wzrost. Impulsem wzrostowy przebity został zakres średniej kroczącej SMA 55. Następnie rynek przetestował ten zakres od góry i generował kolejny ruch wzrostowy. Najwyżej w piątek cena sięgnęła okolic 11 350. Dziś po północy natomiast rynek bliski był sięgnięcia 11 500. Aktualnie jednak indeks technologiczny oscyluje przy 11 370. Poziomy na dziś uległy podwyższeniu.

Scenariusz główny – wzrostowy

Nasdaq 100 ma potencjał do tego, aby dziś kontynuować podejście wzrostowe. Najpierw jednak rynek może cofnąć w okolice poziomu 11 250. W tym zakresie ma szanse zostać zebrana siła popytowa. Prawdopodobnym celem na dziś stałby się rejon ceny 11 500.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 24.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak mieć na uwadze inną możliwość. Rynek może teraz szukać oporu. W takim wypadku cena może być skłonna podchodzić, w pierwszych ruchu, w okolice 11 475. Na tym zakresie przeważyć może siła podażowa. Każdorazowy re-test tego poziomu od dołu dałby perspektywę cofnięcia do 11 200.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 24.10.2022

Konkluzja

Na Nasdaq’a 100 patrzymy w godzinach sesji europejskiej. Do wejścia rynków z USA zostało jeszcze kilka godzin. Warto jednak już teraz obserwować zachowanie rynków. Poziomy zostały uaktualnione. Adekwatne na dzień 24.10.2022 rozpisane zostały poniżej.

TTR : 11 925

TSR : 11 700

TFR : 11 475

TDP : 11 245

TFS : 11 010

TSS : 10 790

TTS : 10 580

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.