6 najbardziej niezwykłych stadionów

Camp Nou

Odbywające się właśnie Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej we wszystkich obudziły sportowe emocje. Stadiony są nieodłączną częścią rozgrywek, a niekiedy mogą wprawiać w równie wielki zachwyt, jak to, co dzieje się na murawie. Dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie sześciu najbardziej niezwykłych stadionów na całym świecie. Czy byliście już na którymś z nich?

Stadion 1 Maja w Pjongjangu

Niekwestionowanie największym stadionem na świecie jest Stadion 1 Maja w Pjongjangu w Korei Północnej. Ta kolosalna konstrukcja może pomieścić aż 114 000 osób. Od 1989 roku odbywają się na nim mecze piłkarskie i lekkoatletyczne, a pierwszym zorganizowanym tam ważnym wydarzeniem był 13. Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów. Najbardziej rozbudowaną imprezą na stadionie są coroczne masowe igrzyska Korei Północnej. Odbywają się one w celu uczczenia historii i kultury kraju poprzez występy taneczne i gimnastykę.
Stadion, składający się z 16 łuków ułożonych w pierścień, ma kształt kwiatu magnolii. Konstrukcja ma około 60 m wysokości i osiem kondygnacji. Budowa trwała dwa i pół roku, co jest imponujące, biorąc pod uwagę jej ogromne rozmiary. Arena jest tak duża, że zmieściłby się w niej dwukrotnie Stadion Tysiąclecia z Cardiff.

Estadio BBVA Bancomer

Estadio BBVA Bancomer w Monterrey w Meksyku to majestatyczna arena. Chociaż został otwarty dopiero w 2015 roku, to zdążył już zyskać opinię jednego z najbardziej zachwycających stadionów sportowych na świecie. Jego konstrukcja została zainspirowana bogatą historią Monterrey i stanowi hołd dla dziedzictwa miasta jako miasta producentów stali i browarów. Aby podkreślić tę miejską tradycję, do budowy stadionu użyto stali walcowanej i aluminiowej fasady. Ponadto, stadion ma samonośną trójnożną konstrukcję, a jego kształt zapewnia ekscytujące widoki z każdego kierunku.

Sapporo Dome

Znajdujący się w Japonii stadion Sapporo Dome jest domem dla drużyny piłkarskiej Consadole Sapporo i drużyny baseballowej Hokkaido Nippon-Ham Fighters. Jest to pierwszy kryty stadion na świecie, który posiada wymienne powierzchnie dla każdej dyscypliny sportu. Budowa stadionu rozpoczęła się w 1998 roku, a jego autorem jest japoński architekt, Hiroshi Hara. Stadion posiada system, który otwiera i zamyka ściany kopuły, aby przełączać się pomiędzy naturalną i sztuczną murawą. W kopule znajduje się również wieża obserwacyjna, a w dni wolne od meczów oferowane są wycieczki. Stadion został otwarty w 2001 roku i może pomieścić około 41 000 widzów.

FP Markets

Camp Nou

Pod względem kultury, historii i popularności Camp Nou jest jednym z najbardziej znaczących stadionów. Zbudowany w 1957 roku, jest największym stadionem w Europie, mieszczącym do 105 000 osób. To oczywiste, że ten okazały stadion jest domem hiszpańskich gigantów – Barcelony FC. Camp Nou jest rajem dla piłkarzy i ma elegancki, ponadczasowy design. Budowa trwała trzy lata, a w 2016 roku ujawniono plany modernizacji stadionu. Przebudowane zostaną m.in. bieżnie i chodniki. Stadion będzie również spełniał najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju dzięki wykorzystaniu zbieranej wody deszczowej i energii słonecznej. Camp Nou to ikoniczny stadion piłkarski z bogatą historią, przyciągający ponad milion widzów każdego roku.

Stadion Millennium

Od 2016 roku Millennium Stadium w Cardiff jest znany jako Principality Stadium ze względów sponsorskich. Ten znakomicie skonstruowany stadion został otwarty w 1999 roku na Puchar Świata w Rugby. Budowa rozpoczęła się w 1997 roku i zużyto do niej 56 000 ton betonu i stali. Całkowity koszt projektu wyniósł 121 milionów funtów. W pierwszym meczu na stadionie Walia pokonała RPA 29-19 i od tego czasu stadion gościł wiele dużych imprez, takich jak Speedway Grand Prix of Great Britain, różne koncerty i sześć finałów Pucharu Anglii. Może nie ma on takiej historii jak inne stadiony, ale sama liczba imprez, które na nim się odbyły, sprawia, że jest jednym z najbardziej aktywnych.

Stadion AT&T

AT&T Stadium w Arlington w Teksasie jest czwartym co do wielkości stadionem NFL w Ameryce. Jest to stadion z 800 miejscami siedzącymi, otwarty w 2009 roku. Stadion służy jako dom Dallas Cowboys, ale był również wykorzystywany do innych celów, takich jak koncerty i mecze piłki nożnej. To, co odróżnia tę arenę sportową od innych, to jej rozsuwany dach, który został zaprojektowany przez firmę Walter P Moore, zajmującą się inżynierią budowlaną. Dach jest zaprojektowany tak, aby otwierać się i zamykać w zależności od warunków pogodowych. Hellas Construction zbudował murawę piłkarską i opracował wymienne panele, aby na stadionie mogły odbywać się różne imprezy. Koncepcja obiektu została zaprojektowana przez biuro architektoniczne HKS. Budowa stadionu kosztowała 1,15 miliarda dolarów, co czyni go jednym z najdroższych stadionów na świecie.

Podsumowanie

Oprócz wymienionych wyżej obiektów, na świecie znajduje się jeszcze wiele zachwycających stadionów. Na honorową wzmiankę na naszej liście zasługują:

  • Stadion Narodowy w Kaosiungu na Tajwanie,
  • Stadion Longgang w Guandongu (Chiny),
  • Borysov Arena w Borysowie (Białoruś),
  • Stadion PGE w Gdańsku,
  • Oita Bank Dome w Oita (Japonia).
Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.