2020 – tego roku traderzy i inwestorzy nigdy nie zapomną

447
2020 na rynkach finansowych
J2T Trade

2020 z całą pewnością przez większość z nas zostanie na zawsze zapamiętany ze względu na pandemię COVID-19, które zupełnie zmieniła sposób w jaki funkcjonujemy. To jednak nie wszystko. Inwestorzy nie zapomną go z powodu szokujących wydarzeń, które miały miejsce na rynkach finansowych. Globalny lockdown doprowadził do wielu zawirowań w cenach najpopularniejszych aktywów oraz ekstremalnej zmienności. Które najmocniej rozgrzały nas do czerwoności, tak mocno, że nie potrafiliśmy przestać o nich mówić tygodniami? Przypomnimy je w tym tekście, zapraszam do lektury.

Ropa naftowa poniżej zera

20 kwietnia 2020 roku z całą pewnością jest datą, która zapisała się w historii najbardziej niezapomnianych wydarzeń na rynkach finansowych. Tego dnia kurs notowań majowych kontraktów futures na mieszankę WTI ropy naftowej zamknął się na ujemnym poziomie, przekroczył 37 dolarów na minusie. Jak w ogóle taka anomalia mogła się wytworzyć? Było to związane z gigantyczną nadpodażą surowca oraz wygasającym majowym kontraktem na ropę WTI. Globalna epidemia koronawirusa wstrzymała wiele sektorów światowej gospodarki, a pozostałe dotkliwie spowolniła. Z tego powodu popyt na produkty naftowe drastycznie spadł

Nie mogło to doprowadzić do innego efektu niż problemów z ich przechowywaniem. Miejsca magazynowania w USA były już niemal pełne, co sprawiło, że absolutnie nikt nie chciał być w posiadaniu wygasającego kontraktu. Taką panikę przede wszystkim wywołały doniesienia o nieuniknionym braku przestrzeni magazynowej w Cushing – miejscu, do którego dostarczany jest ten surowiec dla posiadaczy amerykańskich kontraktów na niego.

Ujemne ceny kontraktów futures na ropę WTI w maju ukazały jeszcze jedno niespotykane dotąd w tej skali zjawisko. Co ciekawe tego samego dnia czerwcowe kontrakty utrzymały wartość powyżej 20 dolarów za baryłkę. Mieliśmy więc do czynienia z contango, czyli różnicą w cenie dwóch następujących po sobie kontraktów, jednak przyjmującego wartość około 60 dolarów, czyli 300% ówczesnego kursu surowca, zdecydowanie najwięcej w historii. Z reguły wynosiło ono maksymalnie kilka USD. Ta bezprecedensowa sytuacja wynikała, jak zostało powyżej opisane, z kryzysu inwentarzowego na tym rynku.

FP Markets

Kurs złota ustanawia nowe historyczne szczyty i przekracza 2 tysiące dolarów

Złoto rozpoczęło 2020 rok po kursie 1520 dolarów amerykańskich za uncję. W marcu jednak rozpoczął się krach na rynkach finansowych, związany z globalnym lockdownem, który był konsekwencją pierwszej fali koronawirusa na całym świecie. Już tydzień później kurs spadł do poziomu 1451 dolarów za uncję – najniższego w tym roku.

Następnie mieliśmy kolejny zwrot akcji. Już 20 marca rozpoczął się wielki, historyczny rajd wzrostowy. Cena złota rosła dynamicznie przez następne kilkanaście tygodni. Hossa napędzana była gwałtownymi obniżkami stóp procentowych, uruchamianiem nowych programów QE oraz rozdawaniem obywatelom fiskalnych pakietów stymulacyjnych. Te działania osłabiały dolara i napędzały inflację. W czasach niepewności rynkowej na znaczeniu zaczęły zyskiwać aktywa nazywane bezpiecznymi przystaniami, a najpopularniejszym z nich jest właśnie złoto. Tak więc zarówno wielkie fundusze czy instytucje, jak i inwestorzy detaliczni zdecydowali się ulokować swój kapitał właśnie w tym kruszcu, aby zabezpieczyć się przed inflacją. W konsekwencji 4 sierpnia kurs zdołał przełamać mityczną psychologiczną barierę 2 tysięcy dolarów za uncję. Najwyższy historyczny szczyt został natomiast ustanowiony 3 dni później – wyniósł 2075 USD.

Bitcoin najdroższy w historii, jego wartość przekracza 100 tysięcy złotych

Rok 2020 był pełen zawirowań i niestabilności cen większości popularnych aktywów rynku kapitałowego. Nie inaczej sytuacja wyglądała w przypadku Bitcoina. Kurs tej kryptowaluty zanotował gigantyczny spadek podczas pierwszej globalnej fali koronawirusa, w marcu. Następnie zaczął sobie radzić coraz lepiej, choć wciąż miał problemy by powrócić do poziomów sprzed krachu. Ostatecznie opór zlokalizowany na poziomie 10 tysięcy dolarów udało mu się pokonać w wakacje. Następnie tendencja wzrostowa na pewien czas wyhamowała, rynek się uspokoił.

To jednak nie był koniec przygód kursu tej kryptowaluty w bieżącym roku. W pierwszej połowie października rozpoczęła się nowa Hossa. Tym razem znacznie silniejsza, cena Bitcoina zaczęła rosnąć w sposób niezwykle gwałtowny. Część spekulantów zaczęło przywoływać sytuację z 2017 roku, lecz tym razem sprawa wygląda nieco inaczej. Wzrost kursu Bitcoina jest budowany na dużo wyższym wolumenie, a nawet wiele znaczących funduszy zaczęło w niego inwestować, wydaje się więc, że bieżąca Hossa jest znacznie bardziej racjonalna. Co więcej, cały czas ona trwa i nic nie zapowiada jej końca. 30 grudnia w godzinach porannych kurs Bitcoina ustanowił nowy historyczny szczyt. Jego cena przekroczyła 28,5 tysiąca dolarów amerykańskich. Przekłada się to na robiącą gigantyczne wrażenie kwotę 105 tysięcy złotych. Nie można więc zaprzeczyć, że Bitcoin jest bezdyskusyjnie jednym z największych zwycięzców 2020 roku, jeśli chodzi o aktywa finansowe.

Największe amerykańskie indeksy ustanawiają nowe historyczne szczyty

Nie da się także ukryć, że dla amerykańskich indeksów 2020 rok był ogromnie udany. Wszystkie trzy najważniejsze (S&P 500, NASDAQ 100, Dow Jones Industrial Average) osiągnęły w nim nowe historyczne szczyty. Oczywiście tendencja wzrostowa nie trwała całych 12 miesięcy. Kursy indeksów załamały się 20 lutego, kiedy rozpoczął się krach na rynkach finansowych wywołany globalną epidemią koronawirusa.

Trwał on jednak niewiele ponad miesiąc, od 23 marca znów na amerykańskim rynku zapanowała niezwykle silna Hossa. Jako pierwszy nowy historyczny szczyt osiągnął indeks NASDAQ 100 – już na początku czerwca. S&P 500 dokonał tego w sierpniu, a Dow Jones Industrial Average w listopadzie. Także bardzo popularny w Polsce indeks 30 największych spółek na niemieckiej giełdzie – DAX zdołał w 2020 roku osiągnąć swoje historyczne maksimum. Dokonał tego niemal w ostatniej chwili – 29 grudnia.

Który z indeksów osiągnął największy wzrost w stosunku do tegorocznego minimum? Zdecydowanie NASDAQ 100. Od dołka z 23 marca zdołał on wzrosnąć o niesamowite 94,8%, do wartości 12917,5.

Spółki na GPW notują gigantyczne wzrosty

2020 rok był także niewiarygodnie udany dla kilku spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. 4 z nich zakończą tę rok warte kilkanaście razy więcej niż miało to miejsce 12 miesięcy temu. Roczny wzrost o ponad 1000% nie może nie robić wrażenia. O jakich spółkach mowa?

Rekordzistą jest Mercator Medical. To producent rękawic i materiałów medycznych jednorazowego użytku, takich jak opatrunki, odzież jednorazowego użytku i obłożenia pola operacyjnego.. Jako producent, sprzedaje je w ponad 60 krajach, jego główne rynki dystrybucji to Europa, Azja, Rosja i USA. Spółka powstała w 1989 roku, a jej siedziba mieści się w Krakowie. Na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych zadebiutowała ona w 2013. Z powodu gigantycznego wzrostu popytu na rękawice medyczne, wywołanego pandemią koronawirusa, kurs akcji oraz kapitalizacja spółki w 2020 wzrosły o ponad 4100%. Akcje spółki rozpoczęły ten rok od kursu 9,86 PLN, a obecnie warte są około 420 złotych. Ich szczytowa wartość była jeszcze znacznie bardziej imponująca – 14 października kosztowały aż 770 PLN.

Drugie miejsce należy do Nexity Global. To spółka holdingowa zarządzająca aktywami adresująca swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych z Polski, Europy Zachodniej i USA. Wcześniej a spółka znana była pod nazwą Everest Investments. Dodatkowo, prowadzi ona badania naukowe i prace rozwojowe nad projektami w zakresie elektromobilności. Kurs akcji oraz kapitalizacja spółki w 2020 wzrosły o ponad 3700%. Akcje spółki rozpoczęły ten rok od kursu 0,5 PLN, a obecnie warte są około 19 złotych. Ich szczytowa wartość była jeszcze znacznie bardziej imponująca – 5 sierpnia kosztowały aż 32,8 PLN.

Najniższy stopień podium należy do spółki Zastal. Przedmiotem jej działalności jest wykonywanie konstrukcji stalowych. Oferta spółki obejmuje produkcję elementów konstrukcyjnych maszyn i urządzeń technicznych, instalacji przemysłowych, zbiorników czy oprzyrządowania montażowo-spawalniczego. Przedsiębiorstwo założone zostało już w 1945 roku (w 1990 zostało przekształcone w spółkę pracowniczą, a następnie akcyjną), a jego siedziba mieści się w Zielonej Górze. Na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych zadebiutowała ona w 2007 roku. Kurs akcji oraz kapitalizacja spółki w 2020 wzrosły o ponad 1700%. Akcje spółki rozpoczęły ten rok od kursu 1,66 PLN, a obecnie warte są około 31 złotych. Ich szczytowa wartość była jeszcze wyższa – 18 grudnia kosztowały 34 PLN.

Ostatnia spółka na GPW, której roczny wzrost przekroczył ponad 1000% to Harper Hygienics. Firma powstała w 1990 roku. Jest liderem polskiego rynku w wielu kategoriach produktów higienicznych do oczyszczania skóry, takich jak płatki i chusteczki do demakijażu, patyczki higieniczne czy chusteczki do higieny intymnej. Spółka od 2010 roku notowana jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2020 kurs akcji oraz kapitalizacja spółki wzrosły o ponad 1600%. Akcje spółki rozpoczęły ten rok od kursu 0,8 złotego, a obecnie warte są około 14,5 PLN. Ich szczytowa wartość była jeszcze znacznie bardziej imponująca – 28 lipca kosztowały aż 43 PLN.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.