Od 8 grudnia br. do 14 stycznia 2022 roku w warszawskim Muzeum im. Bolesława Biegasa odbędzie się pokonkursowa wystawa 11. KMS 2021.
Kompas Młodej Sztuki, ranking najlepszych młodych artystów od początku istnienia, czyli od 2008 roku publikowany jest na łamach „Rzeczpospolitej”, w dziale „Moje Pieniądze”. Najpierw co dwa lata, od 2014 co roku. Jest idealnym przewodnikiem po rynku sztuki, u nas ciągle raczkującym z założenia rynkiem mało transparentnym.
Kompas Młodej Sztuki
Kompas Młodej Sztuki na stałe wrósł już w środowisko związane ze sztuką. Na wyniki czekają nie tylko sami artyści, ale także właściciele galerii, domów aukcyjnych, kolekcjonerzy itd. Ranking tworzą czołowe galerie sztuki współczesnej – prywatne i publiczne. Każdy właściciel lub dyrektor – profesjonaliści wysokiego szczebla, typują pięciu ich zdaniem najlepszych artystów. Kierują się ich osiągnięciami z ostatniego roku bądź uważają, że zasługują oni na szczególną uwagę. Jedynym ograniczeniem jest wiek – maksymalnie 35 lat. Pierwszy nominowany otrzymuje 5 pkt, drugi – 4 itd. Suma głosów decyduje o kolejności miejsca w rankingu. Istotny jest podział na notowania galerii komercyjnych i publicznych, co pokazuje jak są postrzegani przez te dwa, różne środowiska. Wysoka pozycja w KMS ma przełożenie nie tylko w kontekście prestiżu, ale i wymierne – ceny prac niektórych artystów idą w górę.
W tym roku w rankingu udział wzięło 70 galerii m.in. Zderzak, Starmach, Le Guern, Piękna Gallery, mia Art. Gallery oraz Bunkier Sztuki, Galeria Sztuki Wozownia, CSW Łaźnia, BWA Zielona Góra, Bałtycka Galeria Sztuki. W zeszłym roku w KMS 2020 zwyciężyli ex aequo Agata Kus (1987) i Łukasz Patelczyk (1986), który tworzy własną, charakterystyczną wersję otaczającej nas przyrody. Aktualnie jego obrazy można podziwiać w nowojorskiej Galerii Slag. Agata Kus skupiła się na sprawach dla niej najbliższych – emocjach, nastrojach, ograniczeniach z jakim spotyka się kobieta na różnych etapach swojego życia.
Nagrodę dla zwycięzcy 11. KMS 2021 – tygodniowy wyjazd studyjny do Nowego Jorku, po raz kolejny ufundował Sławomir Górecki, kolekcjoner, właściciel warszawskiej Piękna Gallery. Promotor polskiej sztuki współczesnej w Nowym Jorku, gdzie mieszka od prawie 30 lat i prowadzi galerię Green Point Projects.
Kama Zboralska
Ekspert rynku sztuki, autorka „Kompasu Młodej Sztuki” i „Kompasu Sztuki”, prowadzi wykłady m.in. na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Stypendystka ZAiKS-u.
Autorka cyklu książek: „Sztuka inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach” – pierwszy tom wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w konkursie na najpiękniejsze książki roku 2003. Autorka albumu „Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006–2016” (2016) oraz współautorka „Olimpijskich Konkursów Sztuki. Wawrzyny Olimpijskie” (PKOI, 2012). Ostatnia publikacja, „101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących” (2019). Kuratorka Galerii (-1) PKOI. Dyrektorka artystyczna Warszawskich Targów Sztuki.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!