Znaczenie wolumenu dla inwestorów i traderów

Znaczenie wolumenu
J2T Trade

Żeby napisać, jakie jest znaczenie wolumenu najpierw trzeba zacząć od tego, czym właściwie jest wolumen obrotu. Mianowicie to łączna ilość walorów, które zmieniły właściciela w danym czasie. Wolumen może być liczony zarówno ilościowo jak i wartościowo. Ilościowo liczony jest oczywiście jednostkowo – ilość wymienionych akcji, kontraktów, opcji itd. Wartościowo wolumen to wartość wszystkich walorów, które w danym czasie zostały wymienione. Wolumen może dotyczyć także walut czy instrumentów pochodnych z rynku nieregulowanego – kontraktów CFD na indeksy, surowce czy akcje.

Wolumen jest bardzo przydatną sprawą, ponieważ pokazuje jak duże jest zaangażowanie graczy na rynku. Wolumen wykorzystywany jest w tradingu przez bardzo wielu traderów praktycznie jako jeden ze wskaźników. Pomaga on w ocenie bieżącej sytuacji na rynku. I jest bardzo prosty – jest jedynie sumą walorów, które przepłynęły pomiędzy inwestorami. Są oczywiście wskaźniki analizy technicznej, które opierają się na wolumenie, są jego pochodną – należą one do jednych z bardziej złożonych instrumentów analizy technicznej. Tak czy inaczej wolumen jest bardzo szeroko używany przez inwestorów na większości rynków, co z całą pewnością świadczy o jego przydatności. W najszerszym stopniu korzysta się z niego na rynku akcyjnym oraz na kontraktach futures – tam jest on najprzydatniejszy, jednak o tym trochę później.

Niektórzy korzystają z wolumenu kwotowego, a inni z wolumenu ilościowego – szczególnie na kontraktach indeksowych popularny jest właśnie wolumen ilościowy. Teraz jednak przejdziemy nieco dalej. Już wiesz, że wolumen jest rzeczą wartościową i warto z niego korzystać. Musisz się jednak jeszcze dowiedzieć, jak się go wykorzystuje, na co warto zwracać uwagę, tak aby wyciągnąć z niego jak najwięcej. Ze wszelkimi pomocami inwestycyjnymi jest tak jak z lekarstwami – pomagają jeśli używa się ich umiejętnie, w przeciwnym wypadku mogą bardzo zaszkodzić, a nawet zabić, czego inwestycyjną analogią będzie utrata części bądź całości zaangażowanego kapitału.

Wykorzystanie wolumenu

Wolumen wykorzystuje się w trakcie oceny aktualnej sytuacji rynkowej. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że istnieje pewna bardzo ważna zasada – im wyższy wolumen tym bardziej wartościowe sygnały płyną z wykresu. Przykładowo, dużo bardziej wartościowe będzie wybicie z trójkąta wzrostowego przy wysokim wolumenie, niż wybicie z niego przy niskim wolumenie. Przełomowe wydarzenie na wykresie ma po prostu dużo głośniejszy wydźwięk przy wysokim wolumenie, niż to samo wydarzenie przy wolumenie niższym. Także wolumen podkreśla przede wszystkim to, co dzieje się na wykresie lub też dane wydarzenie deprecjonuje. Pewnie wydaje Ci się, że to nie wiele, ale wiedza o tym, jak duży był rynek w momencie przełamania konkretnego wsparcia czy oporu jest bardzo ważne. Pamiętaj o tym zawsze.

FP Markets

Ostatni zryw dużego wolumenu jest świetną okazją do wyprzedania akcji z dużych pozycji. Wiedziałem, że łapanie szczytów i dołków jest głupie. Zawsze lepiej pozbyć się dużych pozycji podczas wzrostów, kiedy wolumen jest spory. To samo dotyczy krótkich pozycji; najlepiej się ich pozbywać po stromych i szybkich spadkach.

Jesse Livermore

Poza tym, wiedza o tym jak na przestrzeni ostatniego czasu zmieniał się wolumen jest również bardzo przydatna. Na rynku występuje zjawisko „ciszy przed burzą”. Kiedy cena konsoliduje się przy niskim wolumenie, jego nagłe narastanie oznaczać będzie najprawdopodobniej wybicie z tej konsolidacji. W którą stronę? To oczywiście zależy, ale prawdopodobieństwo tego, w którą stronę wybije się cena określa się już na podstawie innych wskaźników. Oprócz tego wolumen ma znaczenie w kontekście różnych rynków. Przykładowo w Polsce permanentnie niski wolumen na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie świadczy o wycofaniu się z rynku „zagranicy”, czyli zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, którzy tworzą „ruch” na warszawskim parkiecie. Wolumen ma więc dość duże zastosowanie na całej szerokości rynków finansowych.

Volumen pomaga w określeniu bieżącej sytuacji rynkowej. Pozwala na ocenę „zdecydowania” rynku przy istotniejszych ruchach, a także pozwala od czasu do czasu z wyprzedzeniem „wyłapać” silniejszy ruch ceny analizowanego instrumentu. W skrócie tak właśnie wygląda wykorzystania wolumenu w bieżącym tradingu. Teraz przejdziemy nieco dalej do tego jak wygląda wolumen na rynku regulowanym, a jak prezentuje się związana z nim sytuacja na rynku nieregulowanym. Zapraszam do dalszej części artykułu.


InwestorInwestor radzi:

Znaczenie wolumenu w tradingu jest często pomijane przez traderów, mimo, iż z jego analizy mogą płynąć niezwykle ciekawe wnioski. Weź udział w bezpłatnych szkoleniach eksperkich i dowiedz się więcej na temat wykorzystania wolumenu w codziennym handlu.


Wolumen na rynku regulowanym

Na rynku regulowanym z wolumenem nie ma najmniejszego problemu. Na rynkach regulowanych przez jeden system przechodzą wszystkie transakcje związane z danym aktywem notowanym na konkretnej giełdzie. Przykładowo, jeżeli handlujemy kontraktami futures na indeks WIG20, czyli FW20 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie to na wykresie tych kontraktów zobaczyć możemy wolumen obrotu tych kontraktów, a także LOP, czyli liczbę aktualnie otwartych pozycji. Podobnie jest z każdą inną klasą i rodzajem aktywów na wszystkich giełdach świata – każda z nich prezentuje wolumen transakcji. Dzięki temu każdy inwestor wie jak głęboki jest rynek i może dostosować do tej głębokości swoją strategię inwestycyjną. Wielu inwestorów z rynku regulowanego nie wyobraża sobie inwestowania bez wykorzystania wolumenu i… trudno im się dziwić. Jest on naprawdę pomocny.

Wolumen na rynkach nieregulowanych

Większy problem jest z wolumenem na rynkach nieregulowanych. Na rynku nieregulowanym nie ma scentralizowanego systemu obrotu – tworzy go sieć niezliczonych połączeń pomiędzy większymi i mniejszymi podmiotami rynku. Na przykład, na rynku Forex dzienny wolumen wynosi około 5 bilionów dolarów, jednak nigdzie nie znajdziemy informacji, jaka była danego dnia wartość transakcji kupna / sprzedaży dolara i euro, jena i funta, czy też jakiejkolwiek innej pary walutowej. Podobnie nie będziemy w stanie uzyskać informacji odnośnie tego, jaki jest wolumen obrotu na kontraktach CFD na dowolne aktywo – czy to na akcje, indeksy, czy też surowce. Jedyne co zobaczymy to wartość obrotu u danego brokera lub sumę obrotu u jego dostawców.

Tak naprawdę nie do końca wiadomo, skąd pochodzi volumen dla danego instrumentu na rynku nieregulowanym. Daje on co prawda mniejszy lub większy pogląd na to jak wygląda sytuacja, jednak nie daje on pełnej i konkretnej informacji na temat sytuacji na całym rynku. To może sprawić problem inwestorom „przesiadającym się” z rynku regulowanego na nieregulowany, przyzwyczajonym do korzystania ze wskazań wolumenu podczas analizowania wykresu cenowego.

Jak wykorzystać wolumen?

Znaczenia wolumenu obrotu z całą pewnością nie należy bagatelizować. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala patrzeć na sytuację na rynku poprzez jego głębokość w szerszym okresie. Warto z niego korzystać i opierać się na jego wskazaniach choćby przy przełamaniach wsparcia i oporu. Przełamanie przy wyższym wolumenie daje mniejsze prawdopodobieństwo re-testu danego poziomu – istnieje większa szansa, że rynek „pójdzie dalej”. W przypadku przełamania przy mniejszym wolumenie, przełamanie to może oznaczać czasową „płytkość” rynku, co zwiększa prawdopodobieństwo re-testu lub powrotu, gdy do gry wróci większa liczba graczy.

Im większe pieniądze uczestniczą w przełamaniu danego poziomu tym wyższa wartość analityczna tego przełamania. Wolumen szczególnie przydaje się na rynku regulowanym, gdzie prezentuje nam dokładną informację na temat sytuacji na danym walorze. Tego komfortu nie mają niestety inwestorzy handlujący na rynku nieregulowanym, którzy nie posiadają dostępu do wolumenu rzeczywistego, a jedynie do mniejszego lub większego wycinka rynku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Inwestor
Posiada średnio- i długoterminowe nastawienie do inwestowania. Zawiera niewiele transakcji w miesiącu – często jedną lub nawet żadnej – w oczekiwaniu na realizację zakładanego scenariusza rynkowego. Decyzje inwestycyjne podejmuje na podstawie analizy fundamentalnej, natomiast sam moment wejścia i wyjścia z pozycji definiuje z wykorzystaniem narzędzi analizy technicznej. Inwestuje w wartość, nie interesuje go szum rynkowy na niskich interwałach czasowych.