Zmienne nastroje na FTSE 100. Notowania utrzymują 7 900.

27

Środowa sesja giełdowa stała pod znakiem niezdecydowania ze strony inwestorów. Na indeksie FTSE 100 zaobserwować można było zmienne nastroje. Zakończenie sesji ujawniło drobny zysk brytyjskiego indeksu. Na parkiet giełdowy w Londynie spoglądamy w czwartek, 9 lutego. Notowania popularnego indeksu utrzymują poziom 7 900. Jak dokładnie wygląda sytuacja i co może czekać inwestorów?

Indeks FTSE 100 z niewielkim zyskiem

Wczorajsze zamknięcie giełd w Europie ujawniło, że główne indeksy z tego obszaru zyskiwały. Tym samym wzrosło również FTSE 100 z Wielkiej Brytanii. Londyński indeks zakończył środowe zmagania z niewielkim zyskiem. Notowania FTSE 100 ogólnie wylądowały wyżej o 0,26%. Był to kolejny dzień niepewnej podwyżki notowań.

Zdecydowały najważniejsze spółki

Tablica notowań spółek brytyjskiego indeksu pokazuje, iż walczyły one podczas wczorajszej sesji o kierunek. Lepiej wypadła strona wzrostów, lecz tak naprawdę o wyniku dodatnim zdecydowały najważniejsze spółki. Na czele zyskownych stanęło ITV, którego wycena zmieniła się korzystnie o 3,76%. Po przeciwnej stronie rządziła firma DS Smith. Jej notowania spadły o 4,03%.

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 wykonał znaczną część wzrostu

We wczorajszej analizie brytyjskiego indeksu uwagę poświęciliśmy głównie ruchowi wzrostowemu. Zakładaliśmy, iż: „W najbliższych godzinach rynek pokazać może dość pewny ruch, ze względu na to, że będzie szedł w nieznane. Rynek przed wzrostem ma szansę jednak najpierw cofnąć, celem zebrania większej siły. Strefą akumulacji zdaje się przedział 7 900-7 910. Z tego miejsca FTSE 100 mogłoby wyruszyć w podróż na niezbadane terytoria. Potencjalnym celem byłby okolice 7 950”.

[adrotate banner="16"]

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że przed wzrostem rynek rzeczywiście cofnął do strefy 7 900-7 910. Wskazywaliśmy, że jest ona strefą akumulacji i z niej rynek zebrać się może do wzrostów. Tak też się stało i po otwarciu giełd FTSE 100 ruszyło w górę. Indeks ustanowił nowe ATH w rejonach 7 940, zatem niewiele zabrakło do zakładanego celu. Wówczas siła popytowa zgasła. Pojawiła się podaż i notowania zaczęły cofać. W takich nastrojach trwało FTSE 100 do końca sesji. Spadki wyhamowane zostały w godzinach nieoficjalnego handlu na zakresie średniej. Notowania odbiły od tego zakresu.

Na wykres brytyjskiego indeksu patrzymy w czwartek, 9 lutego około godziny 7:30 (czas w Polsce). Wspomniane wyżej odbicie do średniej jest kontynuowane dziś od rana. Notowania FTSE 100 utrzymują poziom 7 900. Co pokazać może indeks w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz tak długo, jak rynek respektować będzie zakres średniej SMA 55 oraz również poziom TFR, rozważać można dalszy wzrost. Na zasadzie ruchu schematycznego notowania właśnie dziś osiągnąć mogą poziom 7 950.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 09.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Negacja założenia dla wzrostów, czyli brak utrzymania średniej oraz poziomu TFR, świadczyć będzie na korzyść spadków. Re-testem od dołu poziomu TFR notowania mogłyby zejść nawet do 7 830.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 09.02.2023

Konkluzja

Patrzymy już w stronę czwartkowej sesji handlowej. Inwestorzy szykują się do handlu i pytanie na co dziś zwracać będą uwagę. Istotnych danych ekonomicznych dla Wielkiej Brytanii dziś nie ma. Czy zmagania w najbliższych godzinach polegać będą tylko na samej grze popytu i podaży?

TSR : 7 975

TFR : 7 888

TDP : 7 796

TFS : 7 705

TSS : 7 610

Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.