Zmienne nastroje na FTSE 100. Notowania utrzymują 7 900.

Rekomendacje i prognozy
J2T Trade

Środowa sesja giełdowa stała pod znakiem niezdecydowania ze strony inwestorów. Na indeksie FTSE 100 zaobserwować można było zmienne nastroje. Zakończenie sesji ujawniło drobny zysk brytyjskiego indeksu. Na parkiet giełdowy w Londynie spoglądamy w czwartek, 9 lutego. Notowania popularnego indeksu utrzymują poziom 7 900. Jak dokładnie wygląda sytuacja i co może czekać inwestorów?

Indeks FTSE 100 z niewielkim zyskiem

Wczorajsze zamknięcie giełd w Europie ujawniło, że główne indeksy z tego obszaru zyskiwały. Tym samym wzrosło również FTSE 100 z Wielkiej Brytanii. Londyński indeks zakończył środowe zmagania z niewielkim zyskiem. Notowania FTSE 100 ogólnie wylądowały wyżej o 0,26%. Był to kolejny dzień niepewnej podwyżki notowań.

Zdecydowały najważniejsze spółki

Tablica notowań spółek brytyjskiego indeksu pokazuje, iż walczyły one podczas wczorajszej sesji o kierunek. Lepiej wypadła strona wzrostów, lecz tak naprawdę o wyniku dodatnim zdecydowały najważniejsze spółki. Na czele zyskownych stanęło ITV, którego wycena zmieniła się korzystnie o 3,76%. Po przeciwnej stronie rządziła firma DS Smith. Jej notowania spadły o 4,03%.

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 wykonał znaczną część wzrostu

We wczorajszej analizie brytyjskiego indeksu uwagę poświęciliśmy głównie ruchowi wzrostowemu. Zakładaliśmy, iż: „W najbliższych godzinach rynek pokazać może dość pewny ruch, ze względu na to, że będzie szedł w nieznane. Rynek przed wzrostem ma szansę jednak najpierw cofnąć, celem zebrania większej siły. Strefą akumulacji zdaje się przedział 7 900-7 910. Z tego miejsca FTSE 100 mogłoby wyruszyć w podróż na niezbadane terytoria. Potencjalnym celem byłby okolice 7 950”.

FP Markets

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że przed wzrostem rynek rzeczywiście cofnął do strefy 7 900-7 910. Wskazywaliśmy, że jest ona strefą akumulacji i z niej rynek zebrać się może do wzrostów. Tak też się stało i po otwarciu giełd FTSE 100 ruszyło w górę. Indeks ustanowił nowe ATH w rejonach 7 940, zatem niewiele zabrakło do zakładanego celu. Wówczas siła popytowa zgasła. Pojawiła się podaż i notowania zaczęły cofać. W takich nastrojach trwało FTSE 100 do końca sesji. Spadki wyhamowane zostały w godzinach nieoficjalnego handlu na zakresie średniej. Notowania odbiły od tego zakresu.

Na wykres brytyjskiego indeksu patrzymy w czwartek, 9 lutego około godziny 7:30 (czas w Polsce). Wspomniane wyżej odbicie do średniej jest kontynuowane dziś od rana. Notowania FTSE 100 utrzymują poziom 7 900. Co pokazać może indeks w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz tak długo, jak rynek respektować będzie zakres średniej SMA 55 oraz również poziom TFR, rozważać można dalszy wzrost. Na zasadzie ruchu schematycznego notowania właśnie dziś osiągnąć mogą poziom 7 950.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 09.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Negacja założenia dla wzrostów, czyli brak utrzymania średniej oraz poziomu TFR, świadczyć będzie na korzyść spadków. Re-testem od dołu poziomu TFR notowania mogłyby zejść nawet do 7 830.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 09.02.2023

Konkluzja

Patrzymy już w stronę czwartkowej sesji handlowej. Inwestorzy szykują się do handlu i pytanie na co dziś zwracać będą uwagę. Istotnych danych ekonomicznych dla Wielkiej Brytanii dziś nie ma. Czy zmagania w najbliższych godzinach polegać będą tylko na samej grze popytu i podaży?

TSR : 7 975

TFR : 7 888

TDP : 7 796

TFS : 7 705

TSS : 7 610

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.