Wskaźnik Heiken Ashi

Heiken Ashi
J2T Trade

Na początku lat 90. ubiegłego stulecia na amerykańskie i europejskie rynki dotarły japońskie metody analizowania wykresów. Wypracowywane przez Japończyków przez ponad 200 lat sposoby, które wykorzystywano przy okazji handlu ryżem, przyjęły się na zachodzie błyskawicznie, kiedy tylko wprowadzono je do użycia. Są takie jak niemal wszystko co tworzą Japończycy – proste, jasne, skuteczne, pragmatyczne i niezawodne. A co dokładnie przybyło z Japonii na nasze wykresy? Świece japońskie, kagi, renko, Ichimoku, przełamanie trzech linii i kilka innych bardziej „undergroundowych” narzędzi AT. Największą popularnością bez wątpienia cieszą się świece japońskie, bez których nie wyobrażamy sobie współczesnego handlu. Kto dziś używa wykresów liniowych czy słupkowych? Te pierwsze są odarte ze wszystkich potrzebnych informacji, a te drugie są wybitnie nieczytelne. Wykres świecowy daje nam wszystkie informacje, których potrzebujemy do analizy i dodatkowo jest bardzo czytelny – tego właśnie oczekujemy od wykresów – nie sztuka zasypać je dziesiątkami wskaźników, oscylatorów, średnich, kolejnymi wsparciami i oporami – im więcej narzucimy ich na wykres, tym szybciej zapomnimy co chcieliśmy w ten sposób uzyskać.

Korzystanie z japońskich technik analizy wykresów pomaga zauważać nam to co najistotniejsze. Kwintesencją takiego podejścia do analizy technicznej jest wskaźnik Heiken Ashi – dużo mniej znane narzędzie AT w porównaniu do Ichimoku, aczkolwiek używane przez dość dużą grupę inwestorów. Metoda Heiken Ashi jest pewnego rodzaju modyfikacją świec japońskich. Nie jest to wskaźnik analizy technicznej w szerokim rozumieniu. Jest to modyfikacja sposobu przedstawiania ceny. O tym jednak za chwilę. To, co osiągamy korzystając z Heiken Ashi to dużo wyraźniejsze przedstawienie panujących trendów oraz konsolidacji, co jest możliwe dzięki wyeliminowaniu szumów znajdujących się na wykresie cenowym. Wykresy przedstawione w technice Heiken Ashi wydają się być bardziej wygładzone w porównaniu do wykresów przedstawionych za pomocą zwykłych świec japońskich. Znikają nieistotne cienie, znikają także luki cenowe, a plątanina świec białych i czarnych jest dużo mniej widoczna – na wykresie pozostaje wyłącznie to, co konieczne.

Budowa wskaźnika Heiken Ashi

Pisząc o budowie wskaźnika Heiken Ashi trzeba przed wszystkim przedstawić sposób obliczania jego wartości. Aby móc wyliczyć „na kalkulatorze” aktualne wartości wskaźnika potrzebujemy skorzystać z czterech następujących wzorów. Dlaczego czterech? Ponieważ każda świeca to cztery ceny – open, high, low, close (OHLC).

Wzór nr 1 to wzór na obliczenie ceny close:

FP Markets

haC(t) = (O(t) + H(t) + L(t) + C(t)) / 4

Wzór nr 2 to wzór na obliczenie ceny open:

haO(t) = (haC(t-1) + haC(t-1)) / 2

Wzór nr 3 to wzór na obliczenie ceny high:

haH(t) = max(H(t), haO(t), haC(t))

Wzór nr 4 to wzór na obliczenie ceny low:

haL(t) = min(L(t), haO(t), haC(t))

We wzorach:

haC to cena zamknięcia aktualnej świecy Heiken Ashi,
haO to cena otwarcia aktualnej świecy Heiken Ashi,
haH to cena maksymalna aktualnej świecy Heiken Ashi,
haL to cena minimalna aktualnej świecy Heiken Ashi,
haC(t-1) to cena zamknięcia poprzedniej świecy Heiken Ashi,
haO(t-1) to cena zamknięcia poprzedniej świecy Heiken Ashi,
C(t) to cena zamknięcia aktualnej „zwykłej” świecy,
O(t) to cena otwarcia aktualnej „zwykłej” świecy,
H(t) to cena maksymalna aktualnej „zwykłej” świecy,
L(t) to cena minimalna aktualnej „zwykłej” świecy.

Na wykresie świece Heiken Ashi wyglądają identycznie jak zwykłe świece japońskie, jednak wykres przedstawiony za ich pomocą nieco się różni. Jest on nieco wygładzony, tak jak to wspomniane zostało już wcześniej. Wykres Heiken Ashi usuwa luki cenowe oraz obcina większość cieni dolnych ze świec wzrostowych oraz większość cieni górnych ze świec spadkowych. Te oraz inne różnice występujące pomiędzy wykresami wykonanymi za pomocą zwykłych świec japońskich i świec tworzonych metodą Heiken Ashi pokazują poniższe grafiki, gdzie pierwsza grafika to zwykły wykres, a druga to wykres Heiken Ashi:

wykres świecowy
Wykres świecowy
wykres Heiken ashi
Wykres Heiken Ashi

Analityk TechnicznyAnalityk Techniczny radzi:

Właśnie poznałeś teorię Heiken Ashi. Teraz czas, aby sprawdzić działanie wskaźnika w praktyce. Najlepiej zrób to na rachunku demo, gdzie środki są wirtualne i nie ryzykujesz swoich pieniędzy. Rachunek otworzysz tutaj.


Wykorzystanie wskaźnika Heiken Ashi

Podstawową zaletą wskaźnika Heiken Ashi jest to, co jest także podstawową zaletą zwykłych wykresów świecowych – można go wykorzystywać na wszystkich interwałach czasowych – od minutowego do miesięcznego i na wszystkich instrumentach i rynkach – [golssary]Forex[/glossary], indeksy, akcje, instrumenty pochodne, towary.

Jak odczytywać świece Heiken Ashi? Istnieje kilka podstawowych zasad, które Ci w tym pomogą. Przede wszystkim – im dłuższe korpusy świec tym silniejszy trend, a więc jeśli zobaczysz, że świece na wykresie są coraz krótsze, jest to dla Ciebie sygnał, że niedługo trend może się zatrzymać lub zawrócić. Najsilniejszy trend wzrostowy to duże wzrostowe korpusy (w przypadku powższego wykresu zielone korpusy) bez dolnego cienia, a najsilniejszy trend spadkowy to duże spadkowe korpusy (w przypadku powyższego wykresu czerwone korpusy) bez górnego cienia. Małe korpusy wraz z dużymi cieniami są z kolei sygnałem rychłego odwrócenia trendu – sytuacja taka wygląda podobnie do okresu konsolidacji na wykresie.

Istnieje wiele wskaźników, których wartości opierają się na wykresach Heiken Ashi. Jednym z najbardziej podstawowych z nich jest oscylator DiffCo, czyli narzędzie które oblicza różnicę ceny zamknięcia i otwarcia świecy stworzonej w technice Heiken Ashi. Często dodawana jest do niego prosta średnia krocząca obliczana na podstawie wartości wskaźnika. Użycie takiego zestawu przypomina handel w oparciu o najpopularniejsze wskaźniki analizy technicznej jak Moving Average Convergence Divergence czy Relative Strength Index – poszukiwanie poziomów wykupienia i wyprzedania itp.

Japońskie metody analizowania wykresów są nieodłączną częścią codziennego handlu inwestorów poruszających się po wszystkich rodzajach rynków finansowych. Trudno się temu dziwić. Świece japońskie, czy też słynne Ichimoku to rozwiązania bardzo czytelne i bardzo praktyczne. Heiken Ashi to ciekawa modyfikacja świec japońskich, która nieco upraszcza to co dzieje się na rynkach. Nie pokazuje wszystkiego, tak jak robią to świece japońskie, a pokazuje tylko to, co jest dla inwestora najważniejsze. Warto przekonać się na samemu jak wygląda handel w oparciu o Heiken Ashi – trzeba przyznać, że to całkiem ciekawe doświadczenie.

Mimo, że jest to modyfikacja metody świec japońskich, która nie generuje bezpośrednich sygnałów transakcyjnych, pamiętaj o tym, aby przed zastosowaniem jej na rachunku rzeczywistym sprawdzić jej działanie na rachunku demonstracyjnym. Wykorzystanie niesprawdzonych narzędzi analizy technicznej w rzeczywistym handlu może prowadzić do istotnych strat.

Na koniec drobna rada – na platformie MetaTrader włączenie wskaźnika Heiken Ashi spowoduje nałożenie go na obecny wykres, co prowadzi do tego, że jest on kompletnie nieczytelny. Aby się z tym uporać wejdź w ustawienia wykresu i zmień kolory świec na kolor biały – w ten sposób zwykłe świece japońskie znikną z wykresu.

Plusy

  • Uproszczenie wyglądu wykresu
  • Łatwość wykorzystania
  • Możliwość wykorzystania ze specjalnymi wskaźnikami AT przeznaczonymi dla Heiken Ashi

Minusy

  • Brak bezpośrednich sygnałów transakcyjnych
  • Brak możliwości wykorzystania bez udziału innych narzędzi

Nasza ocena: 7/10

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Analityk Techniczny
Przyszłe ruchy cen na rynku akcji, surowców i walut prognozuje wyłącznie na podstawie wykresów. Swoje przekonania opiera na podstawowych założeniach analizy technicznej, które mówią, że rynek dyskontuje wszystko, ceny podlegają trendom, a historia się powtarza. Analizuje zachowanie się cen w przeszłości, formacje techniczne oraz wykorzystuje wskaźniki analizy technicznej, takie jak średnie ruchome czy oscylatory. W swojej analizie całkowicie pomija fundamentalne aspekty inwestowania.