Tygodniowe podsumowanie polskiej giełdy

Warszawa
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem mieliśmy do czynienia ze znacznie spokojniejszym rynkiem. Zmienność była bowiem mocno ograniczona – w ciągu ostatnich pięciu sesji indeks WIG20 poruszał się wyłącznie w wąskim zakresie od 1790 do 1844 punktów, co nie zmienia faktu, że ostatecznie najistotniejszy warszawski indeks giełdowy zakończył miniony tydzień ze wzrostem rzędu 1,6%.

Taki wynik wynika jednak z tego, iż w piątek 20 maja kurs zamknięcia znalazł się na poziomie 1782 punktów, a w ostatnich pięciu dniach tak niskiej wartości już w ogóle nie zobaczyliśmy.

Wykres WIG20

Mimo wszystko w tym tygodniu także można było wygenerować zarówno ujemną jak i dodatnią stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach, choć nie były one tak spektakularne, jak mogliśmy się do tego przyzwyczaić. Które spółki dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

FP Markets

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

KGHM znów najmocniejszy

KGHM Polska Miedź ma za sobą drugi ponadprzeciętnie udany tydzień. Wpływ na to ma kilka czynników. Po pierwsze, w Chinach gospodarka znów nabier rozpędu po kilku tygodniach wyhamowania związanego z prowadzeniem polityki “Zero Covid” na niespotykaną dotąd skalę. W efekcie popyt na miedź powinien rosnąć, a to bezpośrednio przekłada się na zainteresowanie akcjami KGHM.

Rekomendacja dywidendy ucieszyła rynek

To jednak nie wszystko. Otóż w poniedziałek zarząd spółki KGHM Polska Miedź zarekomendował wypłatę z zysku za 2021 rok dywidendy w wysokości 600 milionów złotych, czyli 3 PLN na akcję. Dla porównania za 2020 rok KGHM wypłacił 300 milionów złotych dywidendy, czyli 1,5 PLN na akcję. Rok wcześniej spółka nie wypłaciła dywidendy. Proponowany przez zarząd dzień ustalenia dywidendy to 7 lipca, a termin jej wypłaty – 14 lipca.

We wtorek natomiast spółka podała, że sprzedaż miedzi Grupy KGHM wyniosła 61 900 ton w kwietniu 2022 roku i była wyższa o 700 ton niż rok wcześniej, czyli wzrosła rok do roku o 1%,

Na wszystkie wyżej wymienione informacje inwestorzy zareagowali bardzo optymistycznie. W konsekwencji kurs akcji KGHM Polska Miedź wzrósł w tym tygodniu o imponujące 8,4%.

Wykres akcji KGHM

Imponujący wzrost CCC po publikacji raportu finansowego

Powody do zadowolenia mają w tym tygodniu także posiadacze akcji spółki CCC. Na wzrost kursu jej akcji zdecydowanie wpłynęła środowa publikacja wyników finansowych za pierwszy kwartał roku obrotowego 2022, który w przypadku tej firmy trwał od lutego do maja. Pokazał on, że mimo zmiennego otoczenia rynkowego Grupa CCC potrafi wypracowywać wzrosty.

Dynamiczny wzrost przychodów

W pierwszym kwartale 2022 roku przychody Grupy CCC wyniosły 1,9 miliarda PLN, co stanowi wzrost rok do roku rzędu 33%. Dynamiczny wzrost przychodów odnotowały wszystkie segmenty Grupy. Szyld CCC wygenerował bowiem w ubiegłym kwartale przychody w wysokości 780 milionów PLN, co stanowi wzrost rok do roku o przeszło 42%.

Co więcej, sprzedaż w bieżącym roku jest wyższa o 7% od przychodów wypracowanych przez ten brand w analogicznym kwartale 2019 roku, a jak wiadomo, wtedy świat nie borykał się z pandemią i firma posiadała znacznie wyższą powierzchnię handlową.

Dynamiczne tempo rozwoju prezentuje także szyld HalfPrice, który wraz z początkiem maja obchodził swoje pierwsze urodziny. Na koniec pierwszego kwartału osiągnął on 119 milionów PLN przychodów, co stanowi 6% udziału w sprzedaży całej Grupy CCC. Sieć obecna jest już na 7 rynkach, posiada 67 sklepów stacjonarnych, a od końca ubiegłego roku w Polsce działa również e-commerce HalfPrice.

Marża również rośnie

Z kolei marża brutto Grupy CCC wzrosła w ubiegłym kwartale o 5,4 punktu procentowego rok do roku, osiągając wysoki poziom 49%. Na wzrost ten w największym stopniu wpłynęła poprawa marży brutto w szyldzie CCC o blisko 9 punktów procentowych rok do roku. W efekcie pierwszy kwartał 2022 roku Grupa CCC zakończyła marżą EBITDA na poziomie 4,7%, co stanowi wzrost o 2,6 punktu procentowego rok do roku.

W kolejnym kwartale ma być jeszcze lepiej

Ponadto, prezes CCC Marcin Czyczerski oznajmił, że spółka w drugim kwartale roku obrotowego oczekuje dalszego wzrostu sprzedaży o 35% rok do roku. Popyt w handlu zaczął się stabilizować, a kwiecień okazał się bowiem wyjątkowo udanym sprzedażowo miesiącem dla spółki, a teraz trend ten ma być kontynuowany.

W efekcie, choć spółka wykazała stratę netto spowodowaną wysokimi kosztami operacyjnymi, to raport finansowy okazał się wyraźnie lepszy od oczekiwań. Zareagował na niego również rynek – akcje CCC zakończyły miniony tydzień wzrostem rzędu 7,2%.

Wykres akcji CCC

CD Projekt wciąż rozczarowuje inwestorów

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazła się spółka CD Projekt. Jej akcje w ostatnich dniach spadły do najniższego poziomu od marca 2018 roku. Natomiast od swojego maksimum z 7 grudnia 2020 roku przeceniły się już o ponad 75%. Dlaczego tak się dzieje?

Coraz słabsza sprzedaż gry Cyberpunk 2077

Niedźwiedzie nastroje na spółce wynikają w dużej mierze z aktualizacji prognoz wolumenu sprzedaży gry Cyberpunk 2077. Eksperci oczekują bowiem obecnie, że wolumen sprzedaży gry wyniesie w 2022 i 2023 roku odpowiednio: 4 miliony i 3,6 miliona sztuk, czyli o 40% i 33% mniej niż oczekiwano dotychczas.

Tym samym łączna sprzedaż gry do 2024 roku ma dobić do 28,4 miliona kopii. Dotychczas szacowano, że będzie to 34,7 miliona egzemplarzy. Mało tego – warto zaznaczyć, że liczba sprzedanych egzemplarzy od początku 2021 roku gra Wiedźmin 3: Dziki Gon – której premiera miała miejsce w maju 2015 roku – wyniosła 10 milionów i jest ponad dwukrotnie wyższa niż liczba sprzedanych kopii Cyberpunka 2077, która w tym samym okresie wyniosła zaledwie 4,3 miliona.

Ponadto, analitycy uważają, że utrzymujące się niskie ceny pudełkowych wersji Cyberpunka 2077 (poniżej 20 dolarów na amerykańskim Amazonie) oznaczają, że w obrocie pozostają jeszcze premierowe zapasy gry, co z kolei może sugerować brak znaczących przychodów w 2022 roku ze sprzedaży tej wersji.

Opóźnienia w produkcji

Ponadto, spółka w ostatnim czasie poinformowała o przesunięciu na późniejszy termin (bez konkretnej daty) wersji gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na konsole nowej generacji. Mało tego, wiadomo już także, iż płatne dodatki do Cyberpunka 2077 pojawią się najwcześniej w 2023 roku, a ponadto spółka zrezygnowała z autorskiej technologii REDengine – co prawdopodobnie oznacza, że elementy online nie pojawią się w Cyberpunku 2077 w najbliższym czasie.

Coraz bardziej przerażające wyceny analityków

W konsekwencji, w raporcie z 16 maja analitycy Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska obniżyli rekomendację spółki CD Projekt z “trzymaj” na “sprzedaj”, redukując przy tym cenę docelową jej akcji ze 167 złotych aż do 90 PLN.

Dobiegający końca tydzień akcje spółki CD Projekt zamknęły nieznacznie powyżej 112 złotych, co przełożyło się na przecenę rzędu 5,2%.

Wykres akcji CD Projekt

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.