Tygodniowe podsumowanie GPW

GPW
J2T Trade

Za nami bardzo nietypowy i pełen wrażeń tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ostatecznie okazało się, że rządził mieszany sentyment – bowiem po czterech spadkowych sesjach, w piątek indeks WIG20 odrobił dokładnie całość swoich tygodniowych strat, co niewątpliwie należy uznać za spore zaskoczenie i ogromny sukces.

Wykres WIG20

W efekcie, w tym tygodniu można było wygenerować zarówno ujemną jak i dodatnią stopę zwrotu z inwestycji. Które spółki dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

LPP pokazuje moc

Ostatni tydzień do udanych w końcu może zaliczyć LPP. Popularna w naszym kraju spółka odzieżowa w poniedziałek, wtorek, środę, a zwłaszcza w piątek, notowała imponujące wzrosty. W efekcie zakończyła bieżący tydzień po cenie 9990 złotych za akcję, co przekłada się na wzrost rzędu 14,6%.

FP Markets

Z drugiej strony warto zauważyć, że akcje LPP rozpoczęły 2022 rok po kursie 17 250 PLN za akcję. Oznacza to, że nawet po obecnych wzrostach są one w bieżącym roku ponad 42% na minusie.

Paradoksalnie spółka ma za sobą stosunkowo udany pierwszy kwartał roku obrotowego 2022/2023, czyli okres od lutego do kwietnia. Osiągnęła ona w tym czasie 3,4 miliarda złotych skonsolidowanych przychodów, a jej zysk operacyjny wyniósł 205 milionów PLN. To wzrost odpowiednio o 45% i 136% rok do roku. Czy zatem można powiedzieć, że spółka ma najgorsze już za sobą? Wydaje się, że jeszcze zbyt wcześnie na takie wnioski.

Dino Polska mocno w górę – opóźniona reakcja na wyniki finansowe?

Spore powody do zadowolenia ma w tym tygodniu również spółki Dino Polska. Jej akcje zaczęły piąć się w górę od wtorku i w efekcie zanotowały cztery imponujące sesje wzrostowe. Jako, że brakuje nowych informacji mogących tłumaczyć ten rajd cenowy, więc trzeba przyjąć, że katalizatorem wzrostów okazały się opublikowane 5 maja po sesji dobre wyniki za I kwartał bieżącego roku, które początkowo przez rynek zostały zignorowane.

Wielkość sprzedaży Dino Polska w pierwszym kwartale 2022 wzrosła o 40% rok do roku i wyniosła 3,85 miliarda złotych. Zysk netto wyniósł natomiast 191,38 miliona PLN, co oznacza, że wzrósł on rok do roku o 32,1%. Obie wartości wyraźnie przewyższyły oczekiwania analityków.

Wpływ na to miały dwa główne czynniki. Pierwszy to wzrost sprzedaży w funkcjonujących sklepach o 20% na tle inflacji żywności 8,7%. Drugi czynnik to przyrost liczby nowych sklepów w ciągu ostatniego roku i generowana przez nie “nowa” sprzedaż.

W efekcie akcje spółki wzrosły w tym tygodniu o 8,9%. Z drugiej strony jej akcjonariusze również nie mogą zaliczyć pierwszych miesięcy tego roku do udanych. Okazuje się bowiem, że akcje Dino Polska rozpoczęły 2022 rok po cenie 368 złotych. Dzisiejsza ich wartość jest o 18% niższa.

Spadki na rynku miedzi boleśnie uderzają w KGHM

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazła się spółka KGHM Polska Miedź. Tutaj sprawa jest prosta – jej akcje podążają za cenami miedzi, które mają za sobą najgorszy okres od 2020 roku Najwięcej zależy od kondycji chińskiej gospodarki, której zadyszka, związana z lockdownem wywołanym przez nową falę pandemii koronawirusa w tym kraju, przekłada się na miedziowy popyt. Niekorzystnie na popyt na miedź wpływa także zacieśnianiem polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

Warto dodać, że 12 maja KGHM Polska Miedź opublikował wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2021 roku. Okazały się one obiecujące. Spółka odnotowała 1,9 miliarda złotych skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, co stanowi wzrost rok do roku o 39%. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły natomiast 9 miliardów PLN, co stanowi wzrost rok do roku o 33%.

Mimo wszystko raport ten nie zdołał powstrzymać giełdowej przeceny. W konsekwencji akcje KGHM zakończyły tydzień ze stratą rzędu 6,8%.

Wykres KGHM

PGNiG dołuje po decyzji o niewypłacaniu dywidendy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo również ma za sobą trudny tydzień. To prawdopodobnie efekt faktu, że zarząd spółki 10 maja zdecydował o rekomendowaniu walnemu zgromadzeniu PGNiG niewypłacania dywidendy i przeznaczenia całości zysku netto za 2021 roku na zwiększenie kapitału zapasowego. Udział Skarbu Państwa w kapitale spółki przekracza 72%, dlatego walne zgromadzenie jest tutaj raczej formalnością.

Decyzja zarządu została podjęta w związku z utrzymującą się od 2021 roku sytuacją na europejskich rynkach towarowych, czyli wyższymi cenami gazu i ich zwiększoną zmiennością w porównaniu do lat ubiegłych. Warto dodać, że W 2021 roku PGNiG miało 6 miliardów złotych skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. Rok wcześniej było to 7,34 miliarda PLN.

W konsekwencji akcje PGNiG zanotowały potężne spadki przez cztery pierwsze sesje tego tygodnia. W piątek doszło natomiast do odreagowania, lecz i tak kurs akcji ostatecznie zanotował w tym tygodniu spadek rzędu 6,5%.

Wykres PGNiG

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.